Už neaiškiai išrašytą receptą gydytojams - baudos (papildyta) Pereiti į pagrindinį turinį

Už neaiškiai išrašytą receptą gydytojams - baudos (papildyta)

2010-12-10 05:00
Pasvarstymai: receptą su įmantriais raštais gavę pacientai dažnai pasvarsto: kas tai – noras pasipuikuoti ar pasityčioti?
Pasvarstymai: receptą su įmantriais raštais gavę pacientai dažnai pasvarsto: kas tai – noras pasipuikuoti ar pasityčioti? / Vytauto Petriko nuotr.

"Daktare, jūs rašote sardelėmis", – tokio atsiliepimo apie savo rašyseną sulaukė mieste puikiai žinomas gydytojas. Kebliose situacijose dėl medikų rašto atsiduriantys pacientai nesibodi ir šiurkštesnių epitetų, tačiau ne visi žino, kad už neaiškiai išrašytą receptą gydytojams gresia baudos.

Iš vaistinės – nieko nepešus

Neįskaitoma gydytojų rašysena atsispindi anekdotuose ir posakiuose. Tačiau pacientams jie tampa nejuokingi, kai patys tampa šio reiškinio įkaitais.

Klaipėdietės pateiktą receptą vaistininkė ilgai vartė rankose – trys bandymai iššifruoti, kas jame parašyta, buvo nesėkmingi.

Įskaityti gydytojo rašto vingrybes nepadėjo ir akiniai.

Pacientė pasidžiaugė tąkart žinojusi, kokių vaistų reikia – juos pirko ne pirmą kartą. Tad pavyko išvengti jau pasitaikiusios situacijos, kai iš vaistinės teko pėdinti nieko nepešus. Vaistininkė pripažino niekaip neįskaitanti išrašytų vaistų pavadinimo.

Kuriozinėse situacijose pacientai atsiduria ne tik vaistinėse. Užfiksuota atvejų, kai konsultacijai pas specialistą nusiųsto ligonio siuntime kolegos rašto neįskaito ir pats gydytojas.

Klaipėdietė prisiminė, kaip prisipažinusi dėl nedailios rašysenos gydytoja parašyti receptą paprašė kitos kolegės.

Išeitį pakužda specializacija

Farmakotechnikė Ramutė Lapaitė pasakojo, kad nesugebėdama perskaityti recepto, susiorientuoja pagal gydytojo specializaciją.

"Ginekologas nuo cukraligės vaistų juk nerašys", – šyptelėjo vaistininkė.

Pasak R.Lapaitės, išsiaiškinti reikalingus vaistus padeda ir pats pirkėjas.

Vyresni vaistininkai juokauja, kad įskaityti neįskaitomą padeda ir patirtis.

Per kelis dešimtmečius akis įgunda taip, kad galima perskaityti ir sunkiausią rašyseną.

Pavardę išduoda raštas

Vaistininkas Šarūnas Bulauka, vos užmetęs akį į receptą, gali pasakyti gydytojo pavardę. Kadangi dirba šalia gydymo įstaigos, puikiai pažįsta medikų raštą.

Vyras spėjo, kad keblumų dėl neįskaitomų receptų dažniau kyla didelėse ir tinklams priklausančiose vaistinėse, kur pirkėjai migruoja ieškodami nuolaidų.

Mažesnių vaistinių darbuotojai pažįsta savo nuolatinius pirkėjus, tad žino apie jiems reikalingus vaistus.

Š.Bulauka pastebėjo, kad situaciją dėl receptų šiek tiek palengvino naujoji tvarka – dabar nurodomas tik bendrinis vaistų veikliosios medžiagos pavadinimas.

Teisėjai ieško pažįstamų

Bėdų dėl neįskaitomos gydytojų rašysenos kyla ne tik pacientams ir vaistininkams. Teisėjai taip pat patiria nepatogumų dėl bjauraus kai kurių medikų rašto.

Kartais teismui pateikiami išrašai iš medicinos dokumentų būna neįskaitomi.

Tuomet teisėjai griebiasi gudrybių – skambina pažįstamiems medikams, kad šie padėtų susigaudyti.

Jei situacija būna rimtesnė ir prireikia medicinos ekspertų išvadų, tuomet visi su byla susiję medicininiai dokumentai siunčiami jiems – tegul patys šifruoja kolegų raštą, o vėliau pateikia išvadas.

Dėl neįskaitomai parašytos gydytojo pažymos teko atidėti teismo posėdį. Kaltinamojo advokatas pateikė gydytojo pažymą, kur įskaitomas buvo tik antspaudas.

Teismo posėdį teko atidėti, kad būtų išsiaiškinta, ar kaltinamajam atvykti sutrukdė rimtos sveikatos bėdos.

Tapo raštininkais

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Viktoras Grigalauskas įsitikinęs, kad dėl neįskaitomos gydytojų rašysenos kalti valdininkai.

Gydytojai virto raštininkais. Tokiais juos pavertė vis nauji ministerijos klerkų nurodymai. Tiek popierių, kiek jų tenka užpildyti pastaruoju metu, neprisimena nė viena medikų karta.

Tad gydymo įstaigos vadovo nestebina, kad gydytojo raštas virsta neįskaitomu. Per pusdienį tenka priimti per 20 pacientų ir viską surašyti į ligos istoriją, išrašyti receptus.

"Kai nedaug rašai, tada gali ir dailyraščiu", – pridūrė jis.

Pasak V.Grigalausko, gydytojai laukia, kol bus įdiegta elektroninė sveikatos paslaugų sistema. Tada ligos istorijos, receptai bus išrašomi elektroniniu būdu.

Elektroninei sistemai gydymo įstaigose įdiegti buvo skirti milijonai. Tačiau jie mįslingai dingo, o gydytojai ir toliau skrebena tušinukais.

 

Papildyta

Neįskaito ir saviškiai

V.Grigalauskas neslepia, kad pastabų dėl sunkaus rašto sulaukiama ir iš saviškių – neįskaitomos pacientų pavardės užkliūva tyrimus atliekantiems laboratorijos darbuotojams. Tačiau tai nesąs masinis reiškinys.

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa skundų dėl neįskaitomų receptų ar gydytojų rašysenos bei dėl to kylančių problemų nesulaukia. Tačiau administracijos atstovai pripažino, kad tokia problema egzistuoja.

"Tegul gydytojai rašo normaliai lietuviškai arba lotyniškai", – palinkėjo Ligonių kasų atstovai.

Dailyraščiu neberašys

"Daktare, jūs rašote sardelėmis", – V.Grigalauskas neslepia ir pats sulaukęs tokio atsiliepimo apie savo rašyseną.

Gydytojas savikritiškas – vingiuotas raštas kitiems net sukelia juoką. Jis prisiminė, kad rašysena į blogąją pusę pasikeitė studijuojant mediciną, kai dėstytojo paskaitos buvo vienintelis žinių šaltinis.

Jauniems specialistams dabar galbūt lengviau, kai turi kompiuterį ir daugiau prieinamų informacijos šaltinių, svarstė medikas.

Pasak V.Grigalausko, vyresniems gydytojams jau sunku išmokti rašyti dailyraščiu. Tad galbūt jaunesni specialistai rašys labiau įskaitomai?

"Atleiskite, o kur jūs juos matote? Jauni specialistai išvažiuoja padirbėti į užsienį, kur mokamas šešis kartus didesnis atlyginimas", – pastebėjo gydytojas.

Ramūnas Vaina, Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas medicinai

Gydytojas įstatymu įpareigojamas rašyti tinkamai. Pildydamas receptą jis turėtų aiškiai ir įskaitomai rašyti vaistų pavadinimus, skiriamą dozę, vartojimo dažnį, kad vaistininkas išduotų tinkamus vaistus ir paaiškintų, kaip juos vartoti. Vaistininkas yra teisus, nepriimdamas recepto. Jis gali išduoti ne tuos vaistus arba ne tokiomis dozėmis. Nors tokie atvejai dažniausiai išsprendžiami telefonu. Bet jei vaistininkui nepavyksta susisiekti su gydymo įstaiga, gydytojas turėtų perrašyti receptą. Bet tokiu atveju pacientui teks dar kartą grįžti pas gydytoją. Jei neįskaitomai rašantis medikas keliskart perrašys receptą, gal kitą kartą bus atidesnis. Baudą gydytojui galima skirti, kai kompensuojamų vaistų recepte neteisingai įrašomas pavadinimas arba netiksliai nurodoma dozė.

 

Mirties priežastis – rašysena

Netvarkinga gydytojo rašysena kasmet tampa 7 tūkst. amerikiečių mirties priežastimi.

1,5 mln. miršta dėl netikslumų receptuose: neaiškios santrumpos, dozės, neįskaitomos rašysenos.

JAV šia problemą siūlyta spręsti, įvedant elektroninį receptų rašymą.

Didžiojoje Britanijoje valstybinė sveikatos apsaugos sistema kasmet už teismo procesus sumoka apie 600 mln. dolerių.

Tokių išlaidų priežastis – neįskaitomas gydytojų raštas ligonio kortelėje ir dėl to įveliamos medicininės klaidos.

Britų gydytojai siunčiami į kaligrafijos kursus, kad išmoktų rašyti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra