Žvejų karai Baltijos jūros priekrantėje Pereiti į pagrindinį turinį

Žvejų karai Baltijos jūros priekrantėje

2016-05-02 09:00

Kai jūroje susiduria laivai vyksta ilgi tyrimai. Bet, kai vienas kateris galimai taranuoja kitą tarnybos tik skėsčioja rankomis ir nežino ką daryti. Netgi keliamas klausimas – buvo ar nebuvo incidentas.

Situacija: panašu, kad Baltijos jūros žvejai kartais būna neprognozuojami, todėl tarnybos įdėmiau turėtų juos stebėti.
Situacija: panašu, kad Baltijos jūros žvejai kartais būna neprognozuojami, todėl tarnybos įdėmiau turėtų juos stebėti. / Vidmanto Matučio nuotr.

Taranavo du kartus

Dar kovo 20-osios pavakarę apie 18 valandą Baltijos jūroje 19-ąjame bare, ties Giruliais, įvyko nemalonus incidentas tarp žvejų. Vienas žvejų kateris galimai taranavo kitą katerį. Abiejuose laiveliuose, kurių ilgis maždaug po 5,5 metrų, kartu su jų kapitonais dar buvo po du žvejus.

Žvejybos įmonės savininkas Gintaras Tydikas pranešė Žuvininkystės tarnybai, pasieniečiams, Lietuvos saugios laivybos administracijai ir policijai, kad jo valdomas kateris „KL-5016“ jūroje buvo taranuotas pradžioje į priekį, o vėliau ir į dešinįjį bortą.

G.Tydikas pareiškime tarnyboms nurodė, kad jo žvejybos katerio taranavimo veiksmus su kitu kateriu LT-P-784 atliko kapitonas Vytas Sekreckis, kuris yra ir žvejybos bendrovės „Stintelė“ direktorius.

Incidentas vyko maždaug už 300-400 metrų nuo kranto. Po dviejų taranavimų G.Tydikas teigė nuplaukęs į krantą, nes supratęs, kad kolega įsiaudrinęs, ką nors toliau aiškintis jūroje yra pavojinga, gali įvykti nepataisomų incidentų.

Inspektoriai pažeidimo nefiksavo

Grįžęs į krantą G.Tydikas teigė skambinęs Žvejybos Baltijos jūroje kontrolės skyriui. Mažiausiai po valandos, jau sutemus atvykę šio skyriaus vedėjas Erlandas Lendzbergas ir vyriausioji specialistė Lina Kairytė. Jie pamatė apgadintą G.Tydiko katerį, nustatė koordinates, kur maždaug vyko incidentas.

V.Sekreckio jau nebebuvo. Jis išsitraukęs katerį su savo pagalbininkais jau buvo išvykęs.

Žvejybos Baltijos jūroje kontrolės pareigūnai jokio pažeidimo nefiksavo, incidento protokolo nesurašė. Anot G.Tydiko, jam aiškino, kad tai esantis konfliktas tarp dviejų žvejų. Nėra jokių neleistinų žvejybos įrankių ar sugautų žuvų.

„Aš jau 23 metus žvejoju 18-19 bare, Vytas Sekreckis – gal kokius 2-3 metus, bet tik 19 bare. Šis baras yra padalintas keturioms žvejybos įmonėms. Pagal mūsų susitarimą visi žinome savo koordinates. Niekas niekada nelįsdavo į kitų plotus“, - aiškino G.Tydikas. Jo teigimu, V.Sekreckis jį užsipuolęs tame plote, kuris priklausantis jam - Gintarui Tydikui.

Jis neva jo plote buvęs pastatęs tinklus.

Skirtingi aiškinimai ir liudijimai

Jei toks incidentas įvyktų kelyje, greitai būtų nustatyta, kas ką taranavo. Jūroje viskas kitaip.

Jau kitą dieną Vytas Sekreckis pateikė savo incidento versiją. Teigė, kad G.Tydikas bandęs draskyti jo gaudyklę. Jis norėjęs priplaukti prie jo. Buvęs didelis bangavimas. G.Tydikas bandęs užsukti savo katerį ir pats atsirėmęs į jo laivą. Incidentas, anot V.Sekreckio, vyko ne G.Tydiko 19-ojo žvejybos baro dalyje, o jo - Vyto Sekreckio dalyje.

„G.Tydikas mano tinklus traukė, suplėšė. Jų liesti jis neturėjo teisės. Man padaryta penkių tūkstančių eurų žala. Už tai jam gresia baudžiamoji byla. Kai žmogus nebežino kaip gelbėtis prisigalvoja visokių cirkų. Ne aš jo bare, o jis mano bare traukė tinklus ir trenkėsi į mano katerį“, - aiškino V.Sekreckis.

„Kaip aš galėjau su savo valties šonu įpulti į jo katerio priekį?“, - klausė G.Tydikas, pridūręs, kad bangavimo jūroje nebuvo.

Incidente buvę žvejai – po du kiekvienoje pusėje liudija taip kaip teigia jų darbdaviai.

 

„Niekas nenori rimtai imtis tirti šio incidento. Man sakė – reikėjo nufilmuoti, tuomet būtų aišku kas kaltas. Dabar vieni liudininkai kalbą vienaip, kiti kitaip. Koks darbininkas, kai trūksta darbų, imsis liudyti prieš savo darbdavį“, - svarstė G.Tydikas.

Žvejams iškilo pavojus

Lietuvos saugios laivybos administracijos Laivybos kontrolės skyriaus vyresnysis inspektorius Igoris Lavrovas teigė, jog dar aiškinasi, kaip reikėtų kvalifikuoti tą atvejį. Ar tai chuliganizmas, ar netyčinis susidūrimas?

Panašu, kad kateriai buvo susidūrę, nes yra žymės ant G.Tydiko laivo borto. V.Sekreckis aiškino, kad G.Tydiko kateris senas, todėl, kai traukiant jo tinklą, trenkėsi į jo valtį ir liko žymė.

„Vieno katerio įgula aiškina vienaip, kito kitaip. Ir nėra jokių įrašų nei iš pasienio, nei iš kitų tarnybų. Buvau abu pasikvietęs, aiškinomės, siūliau jiems susitaikyti, bet to daryti jie nenori“, - kalbėjo I.Lavrovas.

I.Lavrovas pripažino, kad toks incidentas jūroje buvo pavojingas. Galėjo kuris nors kateris ir apsiversti, iškritę žvejai galėjo ir žūti. Vanduo jūroje buvo šaltas, gylis toje vietoje jau keli metrai.

Šioje istorijoje Lietuvos saugios laivybos administracijos Laivybos kontrolės skyrius taško dar nepadėjo. Panašių incidentų tyrimams yra numatytas trijų mėnesių laikotarpis. Galbūt laukiama, kaip incidento tyrimas baigsis policijoje.

Asociacijos nesutarimai

Abu žvejai priklauso tai pačiai Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijai, todėl ir siūloma jiems taikytis.

G.Tydikas teigė taikytųsi, jei jo kolega pripažintų kaltę ir padėtų susiremontuoti katerį.

V.Sekreckis aiškino, kad jis nėra kaltas. Jo teigimu, iš šio incidento daroma politika, mat G.Tydikas esantis vienas iš asociacijos vadovų.

„Aš jau prieš pusmetį parašiau pareiškimą išstoti iš asociacijos, bet neišleidžia. Sako paskui tave išeis kiti nariai. Jei atsiimčiau pareiškimą išstoti iš asociacijos viskas būtų baigta“, - mano V.Sekreckis.

Paaiškėjo, kad G.Tydikas tik balandžio 22 dieną išrinktas Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos Klaipėdos priekrantės padalinio vadovu, o incidentas vyko dar kovą.

„Jokios politikos čia nėra ir negali būti. Pagal įstatus norint išstoti iš gamintojų asociacijos prieš metus reikia pateikti pareiškimą. Pagal G.Tydiko ir dalies liudininkų aiškinimus panašu, kad V.Sekreckis taranavo jūroje katerį. Manau, kad tai yra chuliganiški veiksmai galėję pasibaigti tragiškai. Asmuo, kuris tokius veiksmus atliko ir tai padarė galimai sąmoningai, turėtų už tai atsakyti pagal įstatymus. Tokie veiksmai jūroje yra ypač pavojingi ir tarnybos juos turėtų vertinti griežtai“, - tokios nuomonės laikosi Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos pirmininku balandžio 22 dieną naujai kadencijai vėl išrinktas Alfonsas Bargaila.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra