Lietuvoje vis dar gėda kreiptis į psichologą Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvoje vis dar gėda kreiptis į psichologą

2012-09-27 12:29
Lietuvoje vis dar gėda kreiptis į psichologą
Lietuvoje vis dar gėda kreiptis į psichologą / Shutterstock nuotr.

Plaukų lakai, aerozoliniai dezodorantai, stiprų kvapą turintys valikliai paprastai yra nepavojingi, tačiau naudojami ne pagal paskirtį, o kaip svaiginimosi priemonės, gali sukelti baisių šalutinių reakcijų ir net apsinuodijimų, nes savo sudėtyje turi narkotikams būdingų medžiagų.

Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausiojo gydytojo Aleksandro Slatvickio teigimu, buitinės ir kosmetinės priemonės, naudojamos tam, kam jos skirtos, toksikologinio poveikio praktiškai neturi. Tačiau su psichologinėmis problemomis susiduriantys asmenys (tarp jų galima išskirti paauglius), linkę ieškoti būdų, kaip atsipalaiduoti, užsimiršti, kai būdą pabėgti nuo kasdieninių rūpesčių renkasi toksinių medžiagų turinčių priemonių uostymą.

Gydytojo teigimu, uostalų poveikis yra panašus į alkoholio sukeliamą poveikį, tačiau jis nėra toks nekaltas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

„Uostalai slopina nervų sistemą, žmogus apsvaigsta. Stovint arba einant yra sunku išlaikyti pusiausvyrą. Kartais uostytojams užeina pykčio protrūkiai. Jie gali nebesiorientuoti, kur yra, sutrinka jų kalba. Kelias dienas po uostalų vartojimo galima jausti pagirias, gali būti sunku susikaupti“, – apie uostalų sukeliamą poveikį pasakojo gydytojas.

Ar vaikai svaiginasi uostydami, sunku nustatyti, nes svaiginamasi paslapčiomis, o poveikis nėra ilgalaikis. Toks laisvalaikio praleidimo būdas paprastai renkamasis tada, kai paauglys jaučiasi vienišas ir nesuprastas, turi psichologinių problemų.

„Visos problemos kyla iš nesusikalbėjimo. Lietuvoje vis dar yra gėda kreiptis į psichologą, kalbėti apie iškylančius sunkumus. Sunku įsivaizduoti paauglį, einantį pasikonsultuoti pas psichologą, nes jį palaikytų ligoniu. Štai Vakarų šalyse beveik kiekvienas turi savo asmeninį psichologą, kaip mes Lietuvoje kirpėją“, – pastebėjimais dalinosi A. Slatvickis.

Gydytojo teigimu, svarbiausia atviras ir nuoširdus bendravimas su savo vaiku. Jo nuomone, paprastai nekyla tokių problemų, jei yra skiriama pakankamai dėmesio atžalai, domimasi jo interesais, pomėgiais ir problemomis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra