Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas pirmadienį ryte įteikė atsistatydinimo pareiškimą.
Bendravo tik kelioliką minučių
Policijos vadovas tai padarė, kai kartu su vidaus reikalų ministru Raimundu Palaičiu buvo iškviestas pas Prezidentę.
Su šalies vadove Dalia Grybauskaite buvo aptarta pareigūnų atsakomybė už sekmadienio naktį Trakų patrulio sukeltą avariją, kuri nusinešė dviejų žmonių gyvybes.
Prezidentė generalinio komisaro žingsnį įvertino kaip garbingą. „Policijos generalinis komisaras V.Telyčėnas pranešė valstybės vadovei pateikiantis atsistatydinimo pareiškimą. Tai įvertinta kaip garbingas žingsnis, kaip prisiėmimas atsakomybės už kitus pareigūnus, kurie netinkamai vykdė savo pareigas“, - po vos kelioliką minučių trukusio susitikimo žurnalistams sakė Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.
Pasak jo, susitikimo metu aptarti neigiami reiškiniai policijoje bei kaip su jais turi būti kovojama. „Jokiose teisėsaugos institucijose neturi būti nei vienas kito dangstymo, nei kitų neigiamų faktų. Dangstymo atvejų vis dar pasitaiko. Pavyzdžiui, štai ir šiuo atveju buvo vadovų, kurie sakė, kad avariją sukėlęs policininkas neva nebuvo girtas. Tai akivaizdus bandymas dangstyti netinkamai dirbančius ar besielgiančius pareigūnus“, - sakė L.Balsys.
Įtampa kyla dėl prasto finansavimo
V.Telyčėnas tikino jau sekmadienį priėmęs sprendimą atsistatydinti, taip prisiimdamas atsakomybę už neigiamus reiškinius policijoje.
Kita vertus, jis teigė, kad pastaruoju metu pastebimas tokių reiškinių skaičiaus mažėjimas. „Nemanau, kad visiškai nieko nesikeičia. Keičiasi, ir gerokai. Tai susiję ir su darbo vietos išlaikymu, ir su kitais dalykais. Tarkim, pagaunama ženkliai mažiau girtų policininkų prie vairo, lyginant su tuo, kas buvo 2007 metais, kai įvyko skaudi nelaimė Skuodo rajone – neblaivus pareigūnas suvažinėjo kelis vaikus“, - tvirtino V.Telyčėnas.
Prieš daugiau kaip trejus metus po nelaimės Skuode pasitraukė ne tik tuometinis policijos vadovas Vytautas Grigaravičius, bet ir vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys.
V.Telyčėno nuomone, atsakomybę už tokias nelaimes turi prisiimti ne tik generalinis komisaras, bet „kitų grandžių vadovai“. Tačiau, anot jo, „kiekvieno žmogaus apsisprendimo klausimas, ar pasitraukti“.
Atsistatydinantis pareigūnas pabrėžė, kad įtampa policijoje kyla dėl sudėtingos ekonominės-socialinės padėties, ypač dėl prasto sistemos finansavimo ir mažų atlyginimų. Tiek V.Telyčėnas, tiek ir ministras R.Palaitis pabrėžė, kad algų kėlimas policijoje įmanomas įvykdžius joje tam tikras reformas, tačiau jos gali baigtis pareigūnų skaičiaus mažinimu, kaip įvyko kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje. Anot V.Telyčėno, pertvarkos policijoje vyksta, bet jos labai lėtos.
Apie šimtą potencialių kandidatų
V.Telyčėnas dar kurį laiką eis policijos vadovo pareigas. Šį ketvirtadienį Vyriausybei bus teikiamas oficialus sprendimas kreiptis į Prezidentę dėl generalinio komisaro atleidimo iš pareigų jam pačiam pasitraukus.
Policijos vadovas skiriamas ir atleidžiamas Prezidento Vyriausybei pasiūlius.
Vėliau, pasak vidaus reikalų ministro R.Palaičio, bus derinama nauja kandidatūra į generalinio komisaro pareigas. „Šis procesas neturėtų labai ilgai užtrukti“, - vylėsi ministras. Anot jo, įstatymų keliamus reikalavimus užimti generalinio komisaro postą atitinka apie šimtą pareigūnų, todėl kandidatų pasirinkimas esąs platus.
Tačiau ministras atkreipė dėmesį, kad tik pakeitus generalinį komisarą policijos sistema nepasikeičia. „Mano požiūriu, stinga šios sistemos civilinės kontrolės. Nuo 2000 metų nuosekliai buvo priimami sprendimai, kurie darė šią sistemą vis labiau uždaresnę. Inicijuosime įstatymų pakeitimus, kad galėtume iš Vidaus reikalų ministerijos kontroliuoti įvykius policijoje ir tyrimus. Anksčiau personalo valdymas buvo vykdomas iš ministerijos, dabar to nėra. Anksčiau buvo generalinio inspektoriaus pareigybė, dabar jos nebeliko. Tai uždaviniai, kuriuos reikia spręsti įstatymų parengimu ir priėmimu Seime“, - teigė ministras.
Jis pripažino, kad statistika rodo, jog mažėja neblaivių policininkų prie vairo. Tačiau yra ir kitų didelių spręstinų policijos problemų.
Ministras kol kas nesitraukia
Pats R.Palaitis neketina trauktis: „Tai būtų lengviausia išeitis. Tačiau gavau darbo, užduočių, stengsiuos tą darbą atlikti. Jeigu bus konstatuota, kad nesiseka tai padaryti, galima bus kelti atsakomybės klausimą“.
Vidaus reikalų ministro nuomone, nelaukdamas tarnybinio patikrinimo rezultatų atsistatydinti turėtų ir Trakų policijos vadovas. „Generalinis komisaras pasielgė garbingai ir sąžiningai. Trakų policijos vadovas turi padaryti tą patį“, - sakė ministerijos vadovas.
L.Balsys teigė, kad šiuo atveju keliamas ir R.Palaičio politinės atsakomybės klausimas. „Čia turima galvoje, kad ministras privalo glaudžiai bendradarbiauti ir ieškoti išeičių, kad policija dirbtų geriau“, - teigė Prezidentės atstovas spaudai, netiesiogiai patvirtindamas, kad kol kas nėra reikalaujama R.Palaičio atsistatydinimo.
Kitų policijos vadovų atsakomybė, anot Prezidentės atstovo, turi paaiškėti tarnybinio patikrinimo metu.
Žuvo du žmonės
Primename, kad V.Telyčėnas atsistatydino dėl sekmadienio naktį įvykusios tragiškos avarijos. 00.30 val. Elektrėnų savivaldybės kelio Vilnius–Kaunas–Klaipėda 46-ame kilometre, automobilis „Audi A6“, vairuojamas ne tarnybos metu neuniformuoto, neblaivaus (1.16 prom. alkoholio) Vilniaus aps. VPK Trakų r. PK Viešosios tvarkos skyriaus Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyrio vyresniojo patrulio Sigito Šostako (gimusio 1970 m.), atsitrenkė į ta pačia kryptimi važiavusį automobilį „Opel Vectra“, vairuojamą 64 metų Rimgaudo Kazimiero Žuko.
Eismo įvykio metu žuvo automobilio „Opel Vectra“ vairavęs R.K.Žukas, metais jaunesnė jo sutuoktinė – Kauno centro Vaikų poliklinikos vyresnioji vaikų ligų gydytoja Vida Žukienė.
Sužaloti kartu su jais iš Molėtų važiavę sutuoktiniai, taip pat medikai kauniečiai - Andrejus Golubovas (gimęs 1948 m.) ir Vidos Žukienės sesuo - pulmonologė Audronė Golubovienė (gimusi 1948 m.).
Dėl įvairių kūno sužalojimų iš Elektrėnų A.Golubovienė buvo skubiai išvežta į ligoninę Vilniuje, jos sutuoktinis - Kaune.
Naujausi komentarai