Prieš dešimt metų priimtas Vyriausybės nutarimas, numatantis gyventojams atlygį už vertingą informaciją apie nusikalstamas veikas, neveikia. Nė vienas asmuo pagal jį nebuvo paskatintas, teigia pareigūnai.
Parlamentinė grupė „Už Lietuvą be korupcijos“ antradienį surengusi pasitarimą šiuo klausimų nutarė siūlyti taisyti minėtą nutarimą, kad jis pagaliau būtų pradėtas taikyti.
„Pagal šį nutarimą dar nė vienas pilietis nebuvo skatintas“, - sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Raimondas Petrauskas.
Jo ir pareigūnų iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), Vidaus reikalų ministerijos teigimu, nutarime išdėstyti reikalavimai yra neįgyvendinami. Be to, nė karto Vyriausybė neskyrė lėšų specialiai paskatinti asmenis, pranešusius apie korupcinius, finansinius, ekonominius nusikaltimus.
„Šiandien (finansiškai - BNS) paskatinti sunkiai įmanoma, geriausiu atveju pareiškiama rašytinė padėka“, - teigė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Romualdas Gylys.
„Mūsų nuomone, nutarimas neveikia dėl to, kad į jį apjungtos gana skirtingos veikos su skirtingais padariniais - finansiniai, ekonominiai ir korupciniai nusikaltimai. Tai, kas tinka finansiniams, ekonominiams nusikaltimams, tas nelabai tinka korupciniams nusikaltimams“, - tvirtino R.Petrauskas.
Dar 2003 metais priimtame Vyriausybės nutarime nurodyta, kad kaip premija skiriama iki 10 proc. valstybei atlygintos nusikaltimu padarytos turtinės žalos arba išieškotų į biudžetą lėšų, bet ji negali viršyti 100 tūkst. litų. Tačiau prokuroro teigimu, korupcinių nusikaltimų atveju dažnai žala padaroma ne tiek materialinė žala, kiek moralinė.
Be to, negali būti skatinamas nusikalstamoje veikoje dalyvaujantis asmuo.
„Situacija ta, kad asmuo dalyvaujantis nusikalstamoje veikloje, negali būti skatinamas, o kaip žinote, korupcinėse veikose du-trys žmonės dalyvauja. Jeigu kuris nors vienas iš jų praneša, jis vis tiek nebus skatinamas“, - aiškino prokuroras.
Dėl to šiuo metu daugiausiai korupcinių nusikaltimų išaiškina teisėsaugos pareigūnai.
R.Petrauskas ir kiti teisėsaugos pareigūnai siūlė taisant Vyriausybės nutarimą nesieti atlyginimo skyrimo su valstybei padarytos žalos nustatymu bei atlyginimu. Be to, siūlyta sukonkretizuoti, už kokias veikas būtų skiriamas paskatinimas, už paprasčiausią nedidelį papirkimą premijos neturėtų būti mokamos.
Pareigūnų teigimu, šiuo metu didelė problema yra ir pranešėjų apsauga - kad apie nusikaltimą pranešęs asmuo būtų įslaptintas ir apsaugotas.
Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamento kriminalinių procesų kontrolės skyriaus patarėjas Alvydas Tumasonis atkreipė dėmesį, kad pagal galiojantį dokumentą lėšų premijoms privalo rasti teisėsaugos institucijos.
„Pagal galiojantį teisinį reguliavimą, asmenys turėtų būti skatinami iš įstaigos bendrųjų asignavimų. Kaip žinome, tų asignavimų trūksta net saviems darbuotojams paskatinti“, - kalbėjo A.Tumasonis.
STT atstovų manymu, turėtų būti įsteigtas specialus fondas, kuriam asignavimus skirtų Vyriausybė.
Parlamentinės grupės „Už Lietuvą be korupcijos“ vadovė Agnė Bilotaitė teigė, kad Vyriausybei bus siūloma nauja nutarimo redakcija, kad apie nusikaltimus pranešančių asmenų skatinimo tvarka veiktų. Kita vertus, jis pripažino, jog nenumačius tam tikslui lėšų, kažin, ar galima tikėtis rezultato.
„Žinoma, finansinis aspektas yra labai svarbus. Jeigu nebus atskiros asignavimų eilutės, atskiro fondo, vargu, ar tai bus realu“, - tvirtino ji.
2003 metų vasario 1 dieną įsigaliojo Vyriausybės nutarimą, pagal kurį buvo numatyta, kad asmenims, suteikusiems teisėsaugos ar teisėtvarkos institucijoms vertingą informaciją apie nusikaltimus finansams ir/ar ūkininkavimo tvarkai, gali būti atlyginama vienkartine pinigine išmoka.
Ji turi būti mokama, kai įsiteisėja apkaltinamasis nuosprendis arba kai kaltininkas bei valstybės institucijos atstovas susitaiko ir kai dėl suteiktos vertingos informacijos valstybei atlyginama nusikaltimu padaryta turtinė žala.
Naujausi komentarai