Įsigaliojus naujajam Probacijos įstatymui, Lietuvos pataisos namuose savo darbą pradeda Lygtino paleidimo komisijos.
Trečiadienį pirmą kartą posėdžiavo Alytaus pataisos namų Lygtinio paleidimo komisija. Ketvirtadienį dar bent trys Lietuvoje veikiančių pataisos įstaigų komisijos pagal naują tvarką pradeda svarstyti nuteistųjų prašymus išeiti į laisvę anksčiau laiko.
Laikinasis Alytaus pataisos namų vadovas Vygantas Laučys BNS sakė, kad komisija patenkino keturių nuteistųjų prašymus išeiti į laisvę anksčiau laiko. Dar keturių nuteistųjų prašymai nebuvo patenkinti.
Daugumai paleidžiamų vyrų buvo skirta ne ilgesnė kaip trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Motyvuotas komisijos sprendimas bus surašytas per kelias dienas, jį turės dar patvirtinti Alytaus rajono apylinkės teismas.
''Komisija atsižvelgė į jų praeitį, elgesį ir charakteristiką", - BNS sakė V.Laučys. Jo teigimu, intensyvios priežiūros, devėti vadinamąją elektroninės apyrankę, nepageidavo nė vienas nuteistasis.
Komisiją, svarsčiusią nuteistųjų prašymus, sudarė trys pataisos įstaigos atstovai, Alytaus teritorinės darbo biržos, Kauno apygardos probacijos tarnybos, Alytaus profesinio rengimo centro atstovas ir Alytaus jaunimo ir suaugusiųjų centro atstovas. Nedalyvavo tik vienos Alytaus vidurinės mokyklos atstovė. Komisijai pirmininkai pataisos įstaigos Įskaitos skyriaus vadovas.
Lygtinio paleidimo komisija Alytaus pataisos namuose posėdžiaus kitą savaitę.
Ketvirtadienį pirmą kartą į posėdžiaus komisijos Vilniaus pataisos namuose, Kybartų pataisos namuose ir Pravieniškių pataisos namuose.
Vilniaus pataisos namuose bus nagrinėjami penkių nuteistųjų prašymai, Kybartų pataisos namuose - daugiau nei dešimties nuteistųjų prašymai paleisti juos į laisvę anksčiau laiko.
Liepos 1-ąją Lietuvoje įsigaliojo naujas Probacijos įstatymas ir su juo susiję kiti teisės aktai. Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų procese atsiranda nauja grandis – lygtinio paleidimo komisijos.11 įkalinimo įstaigų veiks 14 lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų komisijų.
Komisijos sudarytos iš aštuonių narių ir sekretoriaus, kuris nėra komisijos narys. Atstovai komisijos nariais paskirti vienerių metų laikotarpiui. Bausmių vykdymo sistemos darbuotojai negali sudaryti daugiau kaip pusės visų komisijos narių.
Pasak Kalėjimų departamento, tikimasi, kad visuomenės atstovų dalyvavimas komisijose padidins priimamų sprendimų dėl lygtinio paleidimo objektyvumą.
Pagrindinės komisijų funkcijos – priimti sprendimą taikyti arba netaikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, kuris pagal įstatymus turi teisę prašyti išeiti į laisvę anksčiau laiko, nagrinėti nuteistųjų prašymus lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos, socialinio tyrimo išvadas, teismo nutartis atsisakyti patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, vertinti nuteistojo elgesį bausmės atlikimo metu įkalinimo įstaigoje, taikytas socialinės reabilitacijos priemones ir jų įvykdymo rezultatus, nusikalstamo elgesio riziką pakartotinai nusikalsti ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos sprendimui dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų taikymo, taip pat teikia rekomendacijas pataisos įstaigai ir nuteistajam dėl tolimesnės nuteistojo socialinės reabilitacijos, nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo.
Šią vasarą Lietuvoje turėtų būti pradedami naudoti prie kulkšnies ar rankos pritaisomi įrenginiai, kurie stebėti, ar asmuo būna toje vietoje ir tuo metu, kur ir kada jis yra įpareigotas būti, pavyzdžiui, namuose naktį.
Vilniaus pataisos namų direktorius Arvydas Ižička sakė, penki nuteistieji parašė prašymus, kuriuose sutinka būti paleisti į laisvę anksčiau laiko naudojant elektroninę apyrankę.
Elektroninės kontrolės prietaisas nuteistajam bus užsegamas teismo sprendimu ir tik tam asmeniui sutikus.
Pasak A.Ižičkos, prašymus parašę nuteistieji teigia, kad į laisvę anksčiau siekia išeiti norėdami pasirūpinti savo pagyvenusiais tėvais.
Teisingumo ministras Remigijus Šimašius ketvirtadienį lankysis komisijos, kuri sudaryta prie Vilniaus pataisos namų nuteistųjų lygtinio paleidimo klausimams spręsti, pirmajame posėdyje. Ministras domėsis kaip komisijai sekėsi priimti sprendimus kiek ir kuriuos nuteistuosius paleisti lygtinai.
Naujausi komentarai