Tarp pretendentų į šiemetinę Turnerio (Ternerio) premiją, kuri yra pagrindinis britų šiuolaikinio meno apdovanojimas, yra menininkė, pasivadinusi Spartaku (Spartacus), ir vyras, kuris paišo miestą su figūromis iš žmogaus išmatų.
Tarp keturių antradienį paskelbtų nominantų yra Spartacus Chetwynd (Spartakas Četvind), performansų menininkė, kuri anksčiau vadinosi Lali, ir Paulas Noble'as (Polas Noublas), išgalvoto miesto Nobson Niutauno (Nobson Newtown) kūrėjas.
Dėl šios premijos, kuri garsėja tuo, kad yra skiriama už konceptualų meną, dar varžosi Elizabeth Price (Elizabet Prais), kuri kuria mokslinės fantastikos įkvėptus filmukus, ir Luke'as Fowleris (Ljukas Fauleris), kuris sukūrė tris filmus apie psichiatrą Ronaldą Davidą Laingą (Ronaldą Deividą Leingą).
Premijos, kurią skiria Tate'o (Teito) galerija, laureatas bus paskelbtas gruodžio 3 dieną, po visų keturių minėtų menininkų parodos Londono muziejuje „Tate Britain“, kuri bus atidaryta spalio 20 dieną.
Laimėtojas gaus 25 tūkst. svarų, o kiti trys „trumpojo sąrašo“ nariai - po 5 tūkst. svarų.
38 metų S.Chetwynd, kuri sako gyvenanti nudistų kolonijoje, savo piešiniuose, performansuose ir instaliacijose kuria „džiaugsmingos improvizacijos atmosferą“, nurodo galerija.
48 metų P.Noble'as, kuris jau 15 metų paišo iškrypusį įsivaizduojamą miestą su gyventojais iš žmogaus išmatų, buvo nominuotas už „itin detalių ir įdomių piešinių“ šou Londono Gagosiano galerijoje.
„Šiuos preciziškus, techniškus piešinius persmelkia tamsus satyrinis pasakojimas, kuris rutuliojasi šių monumentalių darbų mikrokosme“, - sakoma galerijos pareiškime.
45 metų E.Price, kuri kaip ir S.Chetwynd bei P.Noble'as yra londonietė, nominuota už vaizdo instaliacijų trilogiją, eksponuotą galerijoje BALTIC Geitshede Šiaurės rytų Anglijoje.
Naujausias jos darbas „West Hinder“ animaciniu dizainu ir sintetiniais balsais vaizduoja prabangius automobilius gabenusį konteinerinį laivą, rūdijantį Šiaurės jūroje.
Galerija šį darbą vadina „užslopinta psichine jėga, kylančia iš gelmių“.
34 metų L.Fowleris iš Glazgo yra menininkas, kino kūrėjas ir muzikantas, pernai sukūręs filmą „Visos skilusios asmenybės“ (All Divided Selves) apie R.D.Laingą, kuris mirė 1989 metais. Filme per archyvinę medžiagą atskleidžiama psichiatrijos prasmė ir psichikos ligos skausmas.
Turnerio premija buvo įsteigta 1984 metais, siekiant skatinti viešą diskusiją apie šiuolaikinio britų meno naujienas. Į šį apdovanojimą gali pretenduoti Didžiosios Britanijos menininkai iki 50 metų amžiaus.
Premija yra pavadinta 18-19 amžiais gyvenusio britų dailininko Josepho Mallordo Williamo Turnerio (Džozefo Malordo Viljamo Ternerio), kuris ir pats savo laiku buvo vertinamas prieštaringai, vardu ir dažnai sukelia furorą.
1999 metais buvo nominuotas Tracey Emin (Treisi Emin) darbas „Mano lova“ (My Bed) - sujaukta lova ir aplink ją išmėtytas visoks šlamštas. Šį darbą tuometinis kultūros ministras pavadino „šokiruojančia“ nominacija, bet jo pasižiūrėti ateidavo vidutiniškai 2 tūkst. lankytojų per dieną.
Nuo 2000 metų Turnerio premijos nominantų šou dažnai sulaukia aktyvistų judėjimo „Stuckists“, kuris norėtų grįžimo prie vaizduojamosios tapybos, protestų.
Naujausi komentarai