Pereiti į pagrindinį turinį

Ministrė J. Šiugždinienė įteikė Vaikų literatūros premiją

2022-04-27 15:44
ELTOS inf.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė trečiadienį įteikė Vaikų literatūros premiją šių metų laureatams Ministrė J. Šiugždinienė įteikė Vaikų literatūros premiją prozininkui, dramaturgui Tomui Dirgėlai ir Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekininkei Renatai Miškinienei.

 

T. Dirgėlai premija skirta už spalvingai komišką tikrovės vaizdinį ir žaidybinį santykį su jaunaisiais skaitytojais, R. Miškinienei – už vaikų literatūros populiarinimą, kūrybinį požiūrį į jaunų žmonių skaitymo skatinimą.

„Jūsų misija – kalbinti, sudominti vaikus skaitymu, kalbėti apie knygas. Tai puiku, tai formuoja vertybes. Ir kas labai smagu, kad esate švietimo žmonės, Tomas, buvęs mokytojas, nenutolo nuo mokyklos, nuo mokinių. Mieli laureatai, dėkoju jums už tikrą ir gyvą meilę vaikams, už pagarbą trapiam ir besiformuojančiam jų pasauliui. Už geranorišką ir tvirtą jų minčių, jų širdžių vedimą gėrio ir tiesos link", – sakė ministrė.

Literatūrologas, vaikų literatūros žinovas doc. dr. Kęstutis Urba, atrankos komisijos pirmininkas, pažymėjo, kad šiemet komisija turėjo rimto darbo, nes reikėjo rinktis iš kur kas didesnio kandidatų sąrašo, negu įprastai. Ir buvę apie ką pasiginčyti, padiskutuoti.

„Konkursui buvo pateiktos devynios Tomo Dirgėlos knygos. Tikriausiai daugeliui skaitytojų rašytojo vardas siejasi su jo knygų veikėjais Tomu ir Domu. Knygose nėra antrojo plano suaugusiems, kaip kad mes įpratę, jos parašytos pagal klasikinius vaikų literatūros bruožus. Dinamiškas siužetas, labai aiški gėrio ir blogio priešprieša, besąlygiška gėrio pergalė, komizmas – jo knygų bruožai. Populiariosios literatūros kūriniai vaikų literatūroje ypač reikalingi. Bet Tomas Dirgėla kur kas įvairesnis rašytojas, negu vien kaip kūrinių apie Tomą ir Domą autorius", – apibendrino K. Urba.

Literatūrologas prisipažino, kad šio rašytojo knygas vaikams yra perskaitęs kelis kartus, o „Lukas Šiaudelis šoka baletą" yra jo mėgstamiausia

Tomas Dirgėla, patvirtinęs, kad jam greičiau išeitų parašyti kelias knygas, negu ištarti kelis žodžius, padėkojo: „Labai džiaugiuosi gavęs premiją. Ne tiek dėl savęs, kiek dėl požiūrio, kad populiarioji literatūra imama vertinti taip pat, kaip ir rimtoji".

T. Dirgėla gerai pažįstamas jaunajai auditorijai savo sukurtomis istorijomis apie detektyvų Tomo ir Domo nuotykius. Vaikų literatūros premijai šiemet buvo pristatytos ir vertintos bent kelios rašytojo knygos: „Mano tėtis rašo knygą" (2019), „Vytautas Didysis „Žalgirio" arenoje" (2020), „Užkeiktoji pono Kuko knyga" (2020), „Domas ir Tomas. Vasaros atostogų byla" (2020), „Dingęs gimtadienio tortas" (2021), „Domas ir Tomas. Dingusios mergaitės byla" (2021), „Domas ir Tomas. Dingusios knygos mįslė" (2021), „Lukas Šiaudelis šoka baletą" (2021).

T. Dirgėla yra gavęs Aldonos Liobytės premiją už reikšmingiausią metų debiutą (2015), knyga „Dingusios šluotos byla" buvo įvertinta premija kaip geriausia metų knyga vaikams.

Antrosios premijos dalies laureatės - Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekos vedėjos R. Miškinienės veikla komisijos pirmininkui K. Urbai padarė didelį įspūdį. „Šalia kasdienės bibliotekininkės veiklos, kurią irgi reikia atlikti, dar ir informacinio raštingumo ugdymas, ir skaitymo skatinimas. Ir, sutikime, pasikviesti Kristiną Sabaliauskaitę iš Londono į Anykščius ne taip ir paprasta. Labai svarbu mūsų premijai, kad švęsdami Tarptautinę vaikų knygos dieną, gimnazistai skaito kūrinius vaikų globos namų auklėtiniams - tai labai įdomi idėja. Taip pat ir bibliotekėlė ant dviračio, ir „Skaitytojo konstitucija", kurią verta išviešinti plačiau. Labai įstrigo, kad gimnazija ir biblioteka tapo visų labai mėgstama vieta – tai didelis įvertinimas. O ką perskaičiau tarp eilučių, - kad Renata gimnazijoje labai mylima, ir tai irgi labai svarbu", – sakė K. Urba.

Pati laureatė atsiimdama premiją, pabrėžė: „Labai svarbu, kad dėmesys atkreiptas į mokyklų bibliotekas. Mokyklų bibliotekininkai – daugelio iniciatyvų, vykstančių mokyklose, bendraautoriai, jie kalnus nuverčia, – sakė R. Miškinienė. – Mokykloje kasdien susitinku daug jaunų žmonių, kurie yra atviri savo ieškojimams. Kiekvienas jų turi savo kūrybiškumą, kurį atskleidžia įvairiomis formomis, vos tik mes, ugdytojai, sukuriame jiems tinkamas sąlygas, ir pirmiausia, į juos įsiklausome. Jie savo kūryba pasakoja mums visiems apie pasaulį, kurį jie tveria savo mintyse, širdyse. Kai su jaunais žmonėmis susidraugauji ir įgyji jų pasitikėjimą, kartu daryti įvairias veiklas tampa be galo įdomu – ar tai būtų knygos aptarimas, filmo kūrimas, ar naujas dailės kūrinys. Premija man yra apdovanojimas, jog švietimo žmonės supranta ir vertina tokių veiklų svarbą.".

Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekos vedėjos R. Miškinienės, gimnazijos bibliotekoje dirbančios 20 metų, iniciatyvos yra tapusios įdomaus ir aktyvaus gimnazijos gyvenimo dalimi. Pvz., kasmet rengiamas renginys „Prakalbinti tekstai" į gimnaziją pakviečia menininkus, literatus, mokytojus, visuomenės veikėjus, kurie per pristatomus literatūrinius kūrinius su mokiniais diskutuoja aktualiomis temomis. Gimnazijoje veikia „Skaitytojų klubas", aštuonerius metus renkama metų knyga – savo knygas gimnazijoje yra pristatę Marijus Gailius, Danutė Kalinauskaitė, Birutė Mar, Andrius Tapinas, Kristina Sabaliauskaitė.

Be kitų skaitymo skatinimo projektų, mokslo metų pabaigoje gimnazijos fojė mokinius į vasaros atostogas išlydi ir skatina nepamiršti skaityti skaitmeninis įdomiausių jaunimo knygų pristatymas „Laisvė skaityti" bei mokinių sukurtas vaizdo klipas. 2019 metais mokinių ir R. Miškinienės iniciatyva sukurta „AJBG skaitytojo konstitucija": mokiniai siūlė skaitymo idėjas, sukūrė skaitymo kodeksą. Keletą metų Renata su mokiniais skaitydavo pasakas ar naujausios grožinės literatūros ištraukas Aulelių vaikų globos namų auklėtiniams. 2020 metais, įgyvendinant savivaldybės remtą projektą „Bendruomenės gyvenimo kokybės gerinimas" gimnazijos aplinkoje įkurta bibliotekėlė - knygų namelis ant dviračio. Kruopščiai atrinktas knygeles iš bibliotekėlės labai pamėgę mikrorajono mažieji anykštėnai, ateinantys paskaityti kartu su savo seneliais. Pandeminiu laikotarpiu biblioteka persikėlė į virtualią erdvę – „Moodle" aplinkoje buvo sukurta skaitmeninių išteklių biblioteka, vyko skaitmeniniai knygų pristatymai. Šiemet kovo mėnesį jau vyko „Lietuvių kalbos dienos", Dainius Vanagas pristatė savo knygą „Oderis".

R. Miškinienės veikla neapsiriboja skaitymo skatinimo renginiais. Ji yra ir neformalių renginių organizatorė, dalyvauja tarptautiniuose kino projektuose. R. Miškinienė 11 metų vadovauja „Kino klubui", kartu su mokiniais dalyvauja tarptautiniuose Prancūzijos, Ispanijos kino projektuose „Le Cinema, cent ans de jaunesse", „Moving cinema", „CinEd" ir kt. Mokiniai analizuoja specialiai mokiniams atrinktus Europos filmus, kuria audiovizualinius kūrinius, kitų šalių mokiniams pristato savo kraštą ir kt. R. Miškinienė apdovanota prezidentės Dalios Grybauskaitės padėka, Teresės Mikeliūnaitės premija už nuopelnus Anykščių kraštui, „Ad astra" ženkleliu.

Dviejų dalių Vaikų literatūros premija skiriama už vaikų literatūros kūrinius ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Į premiją gali pretenduoti rašytojai, kultūros, švietimo darbuotojai, nuveikę reikšmingų darbų populiarindami vaikų literatūrą ir skaitymą.

Vaikų literatūros premiją 2004 metais įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija. Premijos dydis – 100 BSI (bazinės socialinės išmokos dydis). 60 BSI skiriama už kūrinius ir 40 – už skaitymo populiarinimą.

Šios premijos laureatais yra tapę Kęstutis Kasparavičius, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Violeta Palčinskaitė, Ignė Zarambaitė, dailininkė Zofija Vainilaitienė ir daugelis kitų vaikų literatūros rašytojų, skaitymo skatintojų ir populiarintojų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra