A. Piročkinas gimė 1931 metų vasario 25 dieną Pašventyje, Jurbarko rajone. 1949 metais jis baigė Šilutės gimnaziją, 1955 metais – Vilniaus universitetą, dirbo mokytoju, 1963–1991 metais buvo VU Lietuvių kalbos katedros dėstytojas, docentas, 1991–1993 metais – Lituanistinių studijų katedros profesorius.
Profesorius tyrinėjo žymių Lietuvos kalbininkų, istorikų ir rašytojų gyvenimą ir kūrybą, parengė habilitacinį darbą „Jono Jablonskio darbų reikšmė bendrinės kalbos raidai“. 1991 metais A. Piročkinas sudarė knygą „J. Jablonskis. Straipsniai ir laiškai“, rašė straipsnius jo 140-ųjų gimimo metinių proga, nagrinėjo J. Jablonskio ir Vaižganto sąsajas.
Kalbininkas skaitė paskaitas apie Adomą Mickevičių, 1995 metais parašė monografiją „Devyni Adomo Mickevičiaus metai“, išleistą ir Lenkijoje, joje nagrinėjo poeto ryšius su Lietuva, garsino Martyno Mažvydo, Mikalojaus Daukšos, Kristijono Donelaičio, Jono Basanavičiaus vardus ir darbus.
Kalbos kultūros temomis jis yra parašęs knygas „Administracinės kalbos kultūra“, „Jaunajam lituanistui: Mokslinio darbo metodikos darbo pradmenys“, lietuvių kalbos vadovėlį kitataučiams „Mokomės lietuvių kalbos: Aukštesnio kurso vadovėlis“, sudarė ir redagavo knygą „Jurbarkas: Istorijos puslapiai“.
1971–1972 metais A. Piročkinas stažavosi Čekijoje, 1973 metais išleido čekų kalbos vadovėlį, paskelbė Čekijos archyvuose rastos lituanistinės medžiagos, išvertė čekų ir kitų tautų rašytojų kūrinius, recenzavo Lietuvių literatūros enciklopediją.
Jis yra paskelbęs publicistinių straipsnių įvairiais Lietuvos istorijos, kultūros, literatūros, politikos klausimais.
Mokslininko straipsnius nuolat spausdino „Literatūra ir menas“, „Gimtasis žodis“, „Voruta“, kiti žurnalai bei laikraščiai.
Atsisveikinimas su profesoriumi A. Piročkinu vyks ketvirtadienį Vilniaus laidotuvių rūmuose Olandų gatvėje nuo 16 valandos.
Prezidento užuojauta
Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl profesoriaus mirties.
Pasak prezidento, Lietuva neteko iškilios humanitarinio pasaulio asmenybės – žinomo filologo, lietuvių kalbos ir jos istorijos bei kultūros tyrinėtojo, vertėjo, leidėjo, lituanistikos puoselėtojo ir aktualintojo. Profesoriaus A. Piročkino dėka geriau pažįstame Jono Jablonskio, Adomo Mickevičiaus ir kitų Lietuvos kultūros asmenybių gyvenimus, darbus ir kūrybą. Profesorius atidavė duoklę ir gimtajam savo kraštui, su didele meile aprašęs Jurbarką ir jo apylinkes išleistose kronikose.
Sunkią valandą prezidentas palinkėjo stiprybės profesoriaus A. Piročkino šeimai, draugams, mokslo bendruomenei ir visiems, kam teko pažinoti šią neeilinę asmenybę.
Naujausi komentarai