Per ilgiau nei mėnesį (iki liepos 30 d.) bus pristatytos skirtingiems regionams ir visai Lietuvai svarbios asmenybės, kūrusios ir puoselėjusios Vasario 16-osios Lietuvą.
Šeštus metus vykstantis projektas kasmet atranda naujų raiškos formų ir jau ne pirmus metus vyksta ne tik muziejuose, bet ir kitose institucijose, miestų erdvėse, gamtoje. Muziejams, glaudžiai bendradarbiaujant su bibliotekomis, šiemet keli Muziejų kelio renginiai persikelia ir ten.
Artimiausią savaitę į renginius kviečia: Rokiškio krašto, Šiaulių „Aušros“, Kauno technologijos universiteto (KTU), Kazimiero Būgos memorialinis, Vytauto Didžiojo karo muziejai. Lankytojams bus pristatytos garsios asmenybės, kilusios iš Rokiškio krašto (Vladas Mironas, Juozas Tubelis, Antanas Tumėnas, prof. Mykolas Romeris ir kt.), Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje. Taip pat dėmesys bus atkreiptas į kalbininką Kazimierą Būgą, KTU universiteto istorijai, Lietuvos kariuomenei svarbias asmenybes.
RENGINIŲ PROGRAMA
Birželio 19 d. 16 val.
Rokiškio krašto muziejus (Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis)
Parodos „Kraštiečiai Lietuvos valstybės kūrėjai ir puoselėtojai“ pristatymas
Stendinėje parodoje pristatomos garsios asmenybės, kilusios iš Rokiškio krašto. Dabartiniame Rokiškio rajone yra gimęs 1918 m. vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signataras, kunigas, ministras pirmininkas Vladas Mironas, ministrai pirmininkai Juozas Tūbelis ir Antanas Tumėnas bei žymiausias Lietuvos Respublikos teisininkas, vienas iš Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo sąjūdžio ideologų prof. Mykolas Romeris.
Paroda „Kraštiečiai Lietuvos valstybės kūrėjai ir puoselėtojai“ vėliau bus eksponuojama:
Birželio 20–26 d. Panemunėlio universaliame daugiafunkciniame centre (Stoties g. 16, Panemunėlio sen., Rokiškio r.)
Birželio 27 d.–liepos 4 d. Rokiškio rajono savivaldybės J. Keliuočio viešosios bibliotekos Pandėlio miesto filiale (Panemunio g. 23, Pandėlys, Rokiškio r. sav.)
Liepos 4–10 d. Kriaunų istorijos muziejuje (Kriaunos, Rokiškio r.)
Liepos 11–18 d. Rokiškio rajono savivaldybės J. Keliuočio viešosios bibliotekos Ragelių filiale (Ragelių g. 11, Ragelių k., Rokiškio r. sav.).
Birželio 19–21 d.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (Gedimino pr. 51, Vilnius)
Tarptautinė paroda „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“
Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir G. Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejaus (Latvija) parodoje pristatomi dviejų tautų (Lietuvos ir Latvijos) atstovai, kurie mokėsi Mintaujos gimnazijoje ir prisidėjo prie nepriklausomų valstybių kūrimo. Tai – Latvijos Respublikos prezidentai Janis Čakstė ir Albertas Kviesis, Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona, Lietuvos ministrai pirmininkai Mykolas Sleževičius, Vytautas Petrulis, Juozas Tūbelis, Vladas Mironas ir daugelis kitų asmenybių, darbu ir kūryba prisidėjusių prie abiejų šalių suklestėjimo. Paroda parengta lietuvių ir latvių kalbomis.
Birželio 19–23 d. 14 val.
Kauno technologijos universiteto muziejus (K. Donelaičio g. 73, Kaunas)
Atnaujintos ekspozicijos „Asmenybės universiteto ir valstybės istorijoje“ pristatymas
2017 m. švenčiant Kauno technologijos universiteto, kilusio iš Lietuvos universiteto, įkūrimo 95-ąsias metines ir pasitinkant Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-metį, KTU muziejus atidarė naują ekspoziciją, kurioje pristatoma universiteto istorija ir jo ryškiausios asmenybės, dariusios įtaką ne tik universitetui, bet ir valstybei. Tarp jų – ir penki Vasario 16-osios Akto signatarai: Antanas Smetona, Pranas Dovydaitis, Kazimieras Šaulys, Mykolas Biržiška, Steponas Kairys.
Ekspozicijoje atskleidžiamos ir išryškinamos valstybės veikėjų vertybinės nuostatos, mintys, jų požiūris į valstybę, tautą, kalbą, mokslą. Šie liudijimai, rasti ne tik atsiminimuose, straipsniuose ar proginėse kalbose, bet ir KGB tardytojų protokoluose, atskleidžia įvairialypius valstybininkų ir universiteto kūrėjų charakterius, valią ir nepalaužiamą laikyseną kritiniais gyvenimo momentais.
Birželio 19–liepos 30 d.
Zarasų krašto muziejaus padalinys Kazimiero Būgos memorialinis muziejus (Pažiegės kaimas, Dusetų seniūnija, Zarasų r.)
Kūrybinės dirbtuvės ir pažintinis žygis
Pažintis su K. Būgos asmenybe prasideda kalbininko gimtojoje sodyboje, kur plačiau susipažįstama su jo darbais ir nuopelnais Lietuvai. Vėliau vyksta kūrybinių improvizacijų žaidimas ir viktorina, leidžiamasi į žygį, įsivaizduojant Būgos vaikščiotą taką palei Žiego ir Žiegelio ežerus. Skiriama visiems, norintiems daugiau sužinoti apie didį kalbininką, kūrybiškai improvizuoti ir pajusti aukštaitiško vienkiemio dvasią. Trukmė – iki 3 val. Būtina išankstinė registracija tel. (8 610) 25972 arba el. [email protected]
Birželio 19–liepos 30 d.
Vytauto Didžiojo karo muziejus (K. Donelaičio g. 64, Kaunas)
Virtuali paroda „Lietuvos Nepriklausomybės kovų (1918–1920) atspindžiai tapyboje“
1918–1920 m. ginant Nepriklausomybę, Lietuvos kariuomenei teko dalyvauti įvairiuose mūšiuose bei kovose su bolševikais, bermontininkais ir lenkais. Šių kovų epizodai ir nuo jų neatsiejamos asmenybės ilgam įstrigo karių ir tautos atmintyje, o atskiri momentai buvo atspindėti mene, ypač tapyboje. Virtualioje parodoje pristatomi eksponatai iš stacionarios parodos tuo pačiu pavadinimu.
Virtuali paroda pasiekiama muziejaus internetiniame tinklalapyje, „Pinterest“ paskyroje.
Išsami programa skelbiama Lietuvos muziejų portale.
Naujausi komentarai