Tarp užsienio galerijų atradimų – ir lietuviai Pereiti į pagrindinį turinį

Tarp užsienio galerijų atradimų – ir lietuviai

2015-07-08 16:08

Tarptautinė šiuolaikinio meno mugė "Art Vilnius'15" šiemet vyko jau šeštus metus. Būtų klaidinga sakyti, kad ši mugė parodo, kur krypsta menas: veikiau ji parodo, koks jis yra dabar.

Tarp užsienio galerijų atradimų – ir lietuviai
Tarp užsienio galerijų atradimų – ir lietuviai / Organizatorių nuotr.

Tarptautinė šiuolaikinio meno mugė "Art Vilnius'15" šiemet vyko jau šeštus metus. Būtų klaidinga sakyti, kad ši mugė parodo, kur krypsta menas: veikiau ji parodo, koks jis yra dabar. Šiemet žiūrovams pristatytos net 55 galerijos iš 14 užsienio šalių. Tai suteikė puikią progą kelias valandas, o kai kuriems – net ir kelias dienas – pagyventi meno pasaulyje.

Iš gero pusšimčio galerijų, daugiau negu 20 atstovavo užsienio šalims. Viena jų, Ukraina, atvėrė naują mugės puslapį – tapo pirmąja mugės šalimi viešnia. Viena stipriausių iš septynių "ArtVilnius'15" pristatytų Ukrainos galerijų buvo galerija TSEKH, vadinama viena inovatyviausių galerijų šalyje. Galerijos įkūrėjas Oleksandras Ščeluščenka šiais metais tapo Vilniaus meno mugės tarybos nariu.

Įkūrėjas išsako įdomią ir labai teisingą mintį, pagal kurią būtų galima įvertinti visus šiųmečius galerijų prisistatymus. "Galerininkas tarptautiniame meno pasaulyje gali būti įdomus tik tuomet, jei atranda ir pristato naujus menininkus, o dar geriau – naujas kryptis, tendencijas", – sako O.Ščeluščenka. Taigi kokius naujus menininkus, naujas kryptis ir tendencijas pristatė užsienio galerijos šiemet "ArtVilnius?

Ukraina

Menininkų darbuose nejaučiamas ramybės siekis ar noras vaizduoti gražų pasaulį – veikiau priešingai. Ukrainiečių menininkai dažniausiai vaizduoja (neretai – kiek sutirštintomis spalvomis) realų gyvenimą. Kinder Album slapyvardžiu pasivadinusi menininkė Oksana Bulyk (pristatė galerija "ArtSvit") piešiniais rodo apnuogintus asmenis, gyvūnus, kurie naudojasi viskuo aplinkui ir taip naikina aplinką. Galerijos TSEKH pristatomas menininkas Ievgenas Petrovas kuria hiperrealistinius akvarele tapytus darbus. Menininkas išsiskiria ne tik savo tapymo maniera (dažniausiai tapant hiperrealizmo maniera pasirenkama medžiaga yra aliejiniai dažai, o ne akvarelė), tačiau ir temomis. Darbuose galima rasti netiesioginių užuominų apie Ukrainos politinę situaciją. Tapytojas Igoris Yanovychius ("YA gallery") linksta į gesto tapybą ir drobes dengia juodomis aliejinių dažų dėmėmis, taip spalvomis išreikšdamas vidinę būseną.

Baltarusija

Baltarusija pristatė dvi galerijas – "DK gallery" ir "Ў gallery". Menininką Aleksanderį Zabavchiką pristačiusi pirmoji galerija įvardijo kaip vieną iškiliausių baltarusių avangardistų. Abstraktaus ekspresionizmo stilistika tapančio kūrėjo darbuose spalvos neryškios, blankios – atrodo, tarsi būtų tapoma ant rentgeno nuotraukų. Taip tarsi siekiama, kad tapyba paliestų žmogaus vidų ir jį visą persmelktų. "Ў gallery" pristatyto menininko Mikhailo Gulino kūriniuose vyrauja itin ryškios spalvos, o herojai primena animacinių filmukų personažus, bukais, intelekto nesužalotais veidais. Menininkas nevengia naudoti ir teksto. Savo kūriniais analizuodamas realybę jis bando apmąstyti šiuolaikinių žmonių sąmonėje esančias fobijas ir stereotipus. Kai kurie menininko kūriniai beveik vienspalviai, su minimaliais kitų spalvų intarpais – taip asketiškai naudodamas spalvą jis bando pasiekti aklavietės atmosferą, parodyti bevalį ir neaktyvų žmogų. M.Guliną galima drąsiai vadinti, anot O.Ščeluščenkos, tuo naujuoju menininku, kurį atrado sėkmingas "Ў" galerininkas.

Latvija

"Tifana" galerijos pristatyta menininkė Aija Zarina kūrinyje "Šviesos riteris" žaidžia intertekstais – keliomis nuorodomis į skirtingus, regis, tarpusavyje nesisiejančius kontekstus. Šventąjį Jurgį vaizduojantis personažas auksiniais plaukais, aukso sagtimis kaustytais batais ir raudona, sparnus primenančia skraiste itin panašus į Antoine'o de Saint-Exupéry sukurtą Mažojo princo personažą. O Mažojo princo vis dar neprijaukinta lapė – tai tarsi tas tamsus, ugningais degančiais sparnais vaizduojamas slibinas. Kitos Latvijos menininkės – Ivetos Laure (galerija "Maksla XO") kūrybai atstovavo iš šilko ir plieno (regis, nesuderinamų medžiagų) sukurta instaliacija "Meilė ir šilkas", eksponuota "Litexpo" parodų rūmų kieme. Į vaikiškas drugelių gaudykles panašūs kūriniai, kurie pučiant vėjui išsiskleidžia ir parodo savo tikrąsias formas – moteriškų baltų pėdkelnių motyvus. Tarsi baltomis pėdkelnėmis papuoštų balerinų kojos ore atliktų jeté žingsnelius.

Nyderlandai ir Danija

Šalis pristatė dvi galerijas – "jeroenboschhuis" ir "Eightfold". Pirmoji galerija pristatė lietuvį menininką Paulių Arlauską. Akriliniais dažais ant drobės piešti kūriniai, kupini įvairių simbolių, kūrė įspūdį, kad yra nuausti. Kruopščiuose kūriniuose slypėjo gilus meditatyvumas. Dar vienas užsienio galerijos pristatomas lietuvių menininkas – Vilmantas Marcinkevičius, kuriam galerija iš Danijos "NB galleri" atstovavo kartu su dar trimis kūrėjais. Žinomas tapytojas dažnai yra įvardijamas kaip vienas iš žymiausių ir įsimintiniausių mūsų šalies neoekspresionistų. Kurdamas itin ryškiomis spalvomis autorius nevengia kelti nepatogių temų. Pats menininkas teigia, kad "kartais sunkios ir kontrastingos spalvos paveiksluose atsiranda iš šiandienos pasaulio atspindžių. Naudoju nepatogių ir netradicinių spalvų harmoniją – spalvų, kurios drįsta kalbėti drąsiai ir aiškiai. Mane domina iššūkiai, kurie lydi kiekvieną paveikslą." Iš tiesų savo tapymo maniera V.Marcinkevičius yra unikalus, ryškios spalvos tapyboje po truputį dingsta ir tai sąmoningas kūrėjo pasirinkimas.

Prancūzija

Į Vilnių atkeliavo dviejų Prancūzijos galerijų "Karavan" ir "Le point fort" atstovai. Pirmoji pristatė kone dvi dešimtis menininkų. Noras parodyti daug ir nekoncentruotai (pristatyti labai skirtingi menininkai – nuo fotomenininkų iki tekstilininkų) nebūtinai dėkingas: galerijai sudėtinga parodyti, ką nauja atrado. Kita vertus, galerijos pavadinimas "Karavan" ir sufleruoja, kad visa meninė kūryba pinasi, keliauja, grįžta ir vėl susilieja tarpusavyje. Įdomu tai, kad tarp "Karavan" buvo dar viena Lietuvos kūrėją pristatanti galerija: šįkart tai Eglė Ganda Bogdanienė.

Didžioji Britanija

Kitos dalyvavusios šalys pristatė po vieną galeriją. Pavyzdžiui, Didžioji Britanija su galerija "Pitt Projects" pristatė lietuvių menininką Saulių Leonavičių. Autorius mugėje sukūrė interaktyvų kūrinį – lankytojai galėjo pasinaudoti galimybe kalbėti jo teiginiais. Autorius pasiūlė lankytojams specialius spaudus su įvairiais teiginiais – tarsi spaudos žinutėmis apie įvairius kultūrinius įvykius. Šiais spaudais kiekvienas lankytojas galėjo pasižymėti savo lapus, o gal net ir save pačius.

Slovakija

Slovakijai atstovavusi "Soda gallery" pristatė dešimt menininkų. Ypač empatiškų jausmų sukėlė Viktoro Frešo kūrinys "Bird of Niemand", kuriame nuogų žmogučių skulptūros (beje, itin panašios į garsiuosius tapytojo Rimanto Sližio personažus), surauktais veidukais ir išpampusiais pilvais stebi jiems nepalankią aplinką. Kiti šios galerijos pristatyti menininkai taip pat nesirenka vienos meno krypties braižo – darbai laviruoja nuo instaliacijų iki tapybos.

Lenkija

Kaimyninės Lenkijos "Stalowa galeria" atstovauta menininkė Julita Malinowska darbuose rodo žmogaus būtį, tačiau tai atskleidžia tarsi per nuobodulį, lėtą laiko tėkmę ir lengvai apčiuopiamos nostalgijos aspektus. Marcinas Kowalikas pasakoja apie tai, kas vyksta keliautojo proto ir vaizduotės vingiuose, kokie yra žmogaus kelionės lūkesčiai ir kaip žmogus suvokia vykstantį gyvenimą už lango. Menininkai – jų "Stalowa galeria" pristatė penkis – ir jų idėjos įdomios, puikiai derančios mugės kontekste, bet nepasakančios nieko nauja.

Rusija

Šios šalies galerija "Kovcheg" tarp kitų menininkų (Maria Arendt, Natalia Sitnikova, Julia Malinina) pristatė ir lietuvių menininką Vigintą Stankų.

Tai, kad užsienio galerijos pristato lietuvių menininkus, atveria galimybes užmegzti su šalimis kur kas glaudesnius ryšius.

Lietuvos galerijos pristatė beveik vien lietuvių menininkus.

Skaičiai ir laurai

Kaip teigia Vilniaus meno mugės organizatoriai, per keturias mugės dienas parodų ir kongresų centre "Litexpo" apsilankė 18,5 tūkst. lankytojų, parduota apie 100 meno kūrinių už 200 tūkst. eurų. Šie skaičiai esą liudija, kad "ArtVilnius" įsitvirtino vietinėje ir užsienio meno rinkoje bei meno mylėtojų privalomų aplankyti renginių sąraše.

Mugėje išrinkti geriausi menininkai ir galerijos. Laurų pelnė Kijevo galerija TSEKH ir Vilniaus "Prospekto" galerija. Geriausios mugės menininkės titulas atiteko Laimai Oržekauskienei-Ore (galerija "Art Cart", Kaunas).

Menininkas Petras Lincevičius tapo geriausiu jaunuoju menininku (nominaciją įsteigė ir 1 000 eurų premiją skyrė mugės mecenatas advokatų kontora "Cobalt").

Geriausia mugės instaliacija – Nikitos Shalenny kūrinys "Sibiras".

Nominuoti geriausią galeriją ir geriausią menininką taip pat galėjo ir žiūrovai. Jų išrinkta geriausia galerija – ARTCO (Vokietija), o geriausia menininke tapo Monika Dirsytė, pristačiusi performansą "Aš tavo saulė".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra