Pereiti į pagrindinį turinį

Uostamiestyje atidaryta A.Galdiko tapybos paroda

2011-03-04 04:39
Uostamiestyje atidaryta A.Galdiko tapybos paroda
Uostamiestyje atidaryta A.Galdiko tapybos paroda / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Klaipėdos „Tilto“ galerija surengė unikalią parodą. Joje – daugiau nei trys dešimtys vieno žymiausių XX a. lietuvių dailininkų Adomo Galdiko (1893–1969) paveikslų.

Atsispindi nerami siela

Jų autorius kilęs iš Žemaitijos (Skuodo raj.), kūręs grafikos, scenografijos, monumentaliosios dekoratyvinės dailės ir tapybos srityse. Dirbdamas Kauno meno mokyklos grafikos studijos vedėju, jis tapo daugelio lietuvių dailininkų mokytoju.

A.Galdikas kūryboje pasižymėjo drąsiais eksperimentais, daug nusipelnė lietuvių kultūrai, ieškodamas naujų kelių mene. Įkvėpimo jis sėmėsi iš Vakarų moderniojo meno ir lietuvių tautodailės, kurią rinko, studijavo ir piešė.

Ankstyvieji jo kūriniai (daugiausia grafikos darbai ir tapyti Lietuvos peizažai) – realistiniai, 3–4 dešimtmečių kūryboje (ypač tapyboje) ryšku ekspresionizmo, art deco ir tautodailės įtaka, o nuo 6-ojo dešimtmečio A.Galdiko tapyboje įsivyravo abstrakcijos.

Anot dailėtyrininkės Nijolės Tumėnienės, klaipėdiečiams pristačiusios parodą „A.Galdiko tapybos odisėja“, šio dailininko tapyba patraukia gaivališka aistra, ekspresija, turtingu koloritu ir atlikimo meistriškumu. Parodoje Klaipėdoje eksponuojamuose A.Galdiko kūriniuose atsispindi nerami dailininko siela, spontaniška menininko prigimtis, emocionalus netikėtų spalvinių sąskambių atradimas bei savitas koloritas. Tokios ekspozicijos, N.Tumėnienės žodžiais, Klaipėdai galėtų pavydėti ir Kaunas, ir Vilnius.

Iš privačių kolekcijų

Antrasis pasaulinis karas A.Galdiką iš pradžių nubloškė į Vokietiją, po to – į Paryžių (1947–1952), dar vėliau – į JAV (mirė Niujorke). Ten jis daugiausia tapė abstrakčius paveikslus, kuriuose išliko ryškūs jo meninės individualybės bruožai.

Dalis jo kūrybinio palikimo sugrįžo į Lietuvą. A.Galdiko kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus Vilniuje, M.K.Čiurlionio dailės muziejus Kaune, Žemaičių dailės muziejus. Taip pat jo darbų esama ir Štiglico muziejuje Sankt Peterburge, Jau de Paume muziejuje Paryžiuje, Prancūzų kultūros institute, M.K.Čiurlionio galerijoje Čikagoje bei dar daugybėje kitų muziejų ir galerijų, taip pat privačiose kolekcijose įvairiose pasaulio šalyse.

Kaip pasakojo „Tilto“ galerijos savininkas Edmundas Beržinskas, A.Galdiko 32 paveikslai – akvarelės, pastelės, aliejinė tapyba – šiai vienintelei ekspozicijai surinkti iš privačių kolekcijų Lietuvoje.

Dauguma – parduodami

Vieni jų A.Galdiko nutapyti prieškariu dar Lietuvoje, kiti – jau jam gyvenant Prancūzijoje ir JAV, bet didžioji dalis – XX a. šeštąjį dešimtmetį.

Paveikslai įvairaus formato. Daugelis jų parduodami. Galerijos savininko teigimu, A.Galdiko darbų kainos čia tikrai nedidelės: dažnas kainuoja 6–8 tūkst. litų, brangiausias – 25 tūkst. litų, bet ir už 3 tūkst. litų galima įsigyti lietuvių tapybos klasiko kūrinį.

Galerijos šeimininkas džiaugiasi visais lankytojais – ir tais, kurie užsuka pasiderėti dėl paveikslų kainos, ir tais, kurie ateina tiesiog pasigrožėti meistriška tapyba. Jis neslėpė, kad tikėjosi didesnio klaipėdiečių susidomėjimo, stebėjosi, kodėl neužeina Klaipėdos universiteto Dailės katedros studentai, nesiprašo į svečius ekskursijos iš A.Brako vaikų dailės mokyklos. E.Beržinsko teigimu, tai unikali proga net tiems, kurie muziejuose ar parodų salėse jau yra matę A.Galdiko tapybos. Čia gal ir ne patys ryškiausi, etapiniai tapytojo kūriniai, bet dauguma paveikslų dar niekur viešai iki šiol neeksponuoti. Todėl nenuostabu, kad jau per vernisažą „Tilto“ galerijoje buvo galima sutikti ne tik paprastų meno gerbėjų, bet ir dailininkų, galerininkų, kolekcininkų.

Parodą „A.Galdiko tapybos odisėja“ Klaipėdos „Tilto“ galerijoje (Tiltų g. 19) galima apžiūrėti iki kovo 12 d. nuo pirmadienio iki penktadienio 12–19 val., šeštadienį – 12–16 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų