Jurbarko rajono apylinkės teismas pripažino, kad bendrovė „Raudonės malūnas“ yra kalta dėl reikalavimų atlikti Raudonės pilies malūno tvarkymo darbus nevykdymo. Malūną valdančiai bendrovei skirta 1000 litų bauda.
Kultūros paveldo departamento Tauragės teritorinio padalinio reikalavimas sutvarkyti Raudonės pilies kompleksui priklausantį pastatą „Raudonės malūno“ direktoriui Vytautui Kiaušui įteiktas dar 2013 metų spalio mėnesį. Reikalauta užsandarinti atviras pastato langų ir durų angas bei rytinio fligelio stogą, sutaisyti lietaus vandens surinkimo ir nuvedimo sistemą, sutvarkyti malūną supančią aplinką.
Teisme V.Kiaušas reikalavimo nevykdymą teisino teigdamas, kad tai nebuvo būtina - užsandarinti angų nereikėjo, nes prie malūno nėra priėjimo, o nesutvarkius lietvamzdžių vanduo tiesiog nubėgdavo siena – ir savo kaltės nepripažino. Visgi šie argumentai teisėjų neįtikino.
„Raudonės pilies malūnas – mūsų visų istorinės praeities ženklas, kuriam valstybė yra suteikusi nacionalinio reikšmingumo lygmens saugomo kultūros paveldo objekto statusą. Jį įsigydama akcinė bendrovė įsipareigojo užtikrinti, kad šis neogotikinis statinys nesuniokotas išliktų ir ateities kartoms. Vengimas šiuos įsipareigojimus vykdyti išduoda atsainų bendrovės vadovo požiūrį į mūsų kultūros paveldą ir Departamento toleruojamas būti negali. Jei į atvejus, kai įsigiję visai tautai svarbius pastatus privatūs savininkai leidžia jiems nykti žiūrėtume ramiai, valstybės saugomo objekto statusas taptų formalumu, neturinčiu prasmės,“ - sakė Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.
Iki XVI aamžiaus Raudonė buvo karališkasis dvaras, tik XVII aamžiaus pradžioje, kai jį ėmė valdyti feodalas Krišpinas Kiršenšteinas, iškilo Raudonės dvaro rūmai-pilis.
Pilį pritaikydami savo poreikiams ją keitė ne tik Kiršenšteinai, bet ir vėlesni jos šeimininkai - Olendskiai, P. Zubovas, jo dukra Sofija fon Pierch ir vaikaitė. Itin reikšmingi perstatymai vykdyti 1856 - 1877 metais. Po jų pilis įgijo neogotikos bruožų, o šalia vieno iš tvenkinių iškilo visiškai naujas neogotikinis statinys, iš pradžių naudotas kaip ratinė ir oficina. Kaip tik jame 1923 metais ir įrengtas malūnas.
„Raudonės Malūnas“ šį pastatą įsigijo 2005 metais.
Naujausi komentarai