Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus knygų mugė: ką pasiūlys literatūros ir tautosakos institutas?

2011-02-15 15:27
Vilniaus knygų mugė: ką pasiūlys literatūros ir tautosakos institutas?
Vilniaus knygų mugė: ką pasiūlys literatūros ir tautosakos institutas? / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Artėjančioje Vilniaus knygų mugėje Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas žada daugybę renginių. Pateikiame jų apžvalgą.

Kaip rašoma instituto išplatintame pranešime, šio mokslinių tyrimo instituto vykdoma veikla – ilgalaikiai moksliniai lietuvių literatūros, tautosakos ir senosios Lietuvos literatūros paveldo tyrimai – yra neišvengiamai susijusi su nacionaliniu, istoriniu ir kultūriniu tapatumu, kurio refleksijas kiekvienais metais skatina ir gausina Knygų mugė, virstanti, anot jos organizatorių, svarbiu kultūros forumu, o ne tik knygų turgumi.

Prie šiųmetinio mugės šūkio – „už teisę skaityti!“ – prisideda ir Institutas, pristatysiantis arti 20 visiškai naujų leidinių, dar panašiai tiek pat yra išleista per paskutinį pusmetį. Šiai knygų mugei parengta net 12 renginių programą.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto renginiai Vilniaus knygų mugėje prasidės praėjusių metų pabaigoje įsteigtos Patriotų premijos įteikimo ceremonija, kurioje partizanų dainas iš LLTI išleisto naujausio „Lietuvių liaudies dainyno“ XXI t. atliks Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės vokalinis ansamblis „Guostė“, meno vadovė G. Rastenytė. Patriotų premijos teikimas vasario 17 d., ketvirtadienį, 14 val. Forume.
 
2011-uosius UNESCO paskelbė Czesławo Miłoszo metais – būtent šiemet sukanka 100 metų nuo Miłoszo gimimo. Ta proga pirmąkart lietuviškai išleidžiamas Cz. Miłoszo „Poezijos liudijimas. Šešios paskaitos apie mūsų amžiaus skaudulius“. Tai 1981–1982 metais Harvardo (JAV) universitete skaitytos Nobelio premijos laureato paskaitos, kurių objektas – poezija, toji kūrybos sritis, kuriai pakviestasis lektorius atstovauja. Miłoszo paskaitos – tai poezijos liudijimai, arba įdomūs svarstymai, kuriuose atsiskleidžia laisvo žmogaus, nesigėdijančio, bet ir nesigiriančio savo paveldu požiūris, išvengiantis Rytų ir Vidurio europiečiams neretai būdingo „pataikavimo Vakarų intelektualiniams papročiams“. Kultūrinis ir istorinis kontekstai, atsiskleidžiantys Miłoszo paskaitose, gražiai „iliustruojami“ jo paties eilėraščiais ir jų komentarais. Knygos pristatymas – vasario 17 d. 15 val. Konferencijų salė 5.5.

Vasario 18 d., penktadienį, 17 val. Konferencijų salėje 5.5 bus pristatoma literatūrologės Loretos Jakonytės studija apie Renatos Šerelytės kūrybą „Karvės kuolas Pilies gatvėje“. Tai pirmoji naujos nedidelių mokslinių monografijų serijos „In brevi“, skirtos šiuolaikiniam skaitytojui, knyga. Šia studija siekiama aptarti ligšiolinę Šerelytės kūrybos visumą, siekiant pasiaiškinti jos skleidžiamas reikšmes, temų ir problemų spektrą, kertinius pasaulėvaizdžio dėmenis, literatūros ir rašytojo sampratą. Nagrinėjamos bemaž visos Šerelytės raiškos sritys ir žanrai: proza (novelės, romanai, esė), kūryba vaikams (poezija, pasakos, istorinės apysakos), literatūros kritika (recenzijos, apžvalgos), publicistika.

Vasario 18 d., penktadienį, 14 val. Konferencijų salėje 5.5 bus pristatyta kone sunkiausia kada nors Raštų serijose išleista knyga – Simono Stanevičiaus Raštai, sveriantys beveik 5 kilogramus, turintys per 1000 puslapių. Tai pilniausias papildytas 1967 m. J. Lebedžio mokslinis leidimas, sudėtos visos žinomų leidinių faksimilės, atstatytos sovietmečiu kupiūruotos vietos, sudėti ir anksčiau nepapageidauti leidiniai, papildyta bibliografija.

Tą patį penktadienį 17 val. Forume dūgs trys naujos Serijos Ars Critica širšės: trijų naujų mokslinių monografijų autoriai – Nerijus Brazauskas („XX a. lietuvių modernistinis romanas: raidos ir poetikos linkmės“), Laurynas Katkus („Tarp Arkadijos ir Inferno: tremtis Johanneso Bobrowskio ir Alfonso Nykos-Niliūno lyrikoje“) ir Gitana Notrimaitė („Atminties imperatyvai. Lietuvos istorijos mitologinimas Juditos Vaičiūnaitės ir Sigito Gedos poezijoje“). Juos „tramdys“ toreadorė Jūratė Sprindytė.

Išskirtinis penktadienio vakaras laukia poezijos gerbėjų – 18 val. Forume bus pristatoma Tomo Venclovos eilėraščių rinktinė Visi eilėraščiai (su autoriaus komentarais ir CD). Šioje knygoje publikuojami per daugiau nei pusę amžiaus parašyti Tomo Venclovos eilėraščiai, kuriuos pats autorius „laiko vertais skelbti“. Eilėraščiai knygoje dėstomi chronologiškai nuo 1956 iki 2010 metų. Beveik kiekvieną eilėraštį palydi autoriaus komentaras – tai itin retas atvejis. Teigdamas, kad „svarbiausia, kas man rūpi poezijoje – prasmė“, T. Venclova pastebi, kad užuominas, citatas ir nuorodas išnarpliojantys komentarai gali duoti naudos. Sykiu,  komentarai gal atskleis ir kai kurias poeto „biografinio romano“ detales – ne todėl, kad jos būtų savaime įdomios, o todėl, kad padeda geriau suprasti eilėraščius – tvirtina poetas. Kartu su beveik 200 eilėraščių pateikiama ir kompaktinė plokštelė, kurioje paties poeto įskaityti eilėraščiai.

Turbūt vienas laukiamiausių – tiek skaitytojų, tiek knygų autorių ir leidėjų – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto renginių Vilniaus knygų mugėje – kūrybiškiausio 2010 metų knygų dvyliktuko aptarimas ir laureato paskelbimas, kuris vyks vasario 19 d., šeštadienį, 13 val. Rašytojų kampe / LRT studijoje. Iš vasario 8 d. išrinkto dvyliktuko LLTI literatūrologų vertinimo komisija prieš pat Knygų mugę išrinks kūrybiškiausią 2010 metų knygą, kurios autorius bus apdovanotas Vileišių rūmuose minint Kovo 11-ąją.

Iš karto po kūrybiškiausios knygos laureato paskelbimo, 13.30 val. Rašytojų kampe / LRT studijoje vyks „Literatūros enciklopedijos mokyklai“ pristatymas. Šiame enciklopediniame leidinyje, parengtame gausaus būrio literatūros mokslininkų, pristatomi ir aptariami svarbiausi literatūros reiškiniai: literatūros teorijos terminai ir sąvokos, pasaulinės ir lietuvių litertatūros autoriai, jų kūryba, svarbiausi kultūriniai kontekstai, meno srovės ir judėjimai. Leidinys rekomenduojamas ne tik mokiniams (knyga atitinka bendrojo lavinimo mokyklų ugdymo programą), bet ir aukštųjų mokyklų studentams ir visiems, besidomintiems literatūra. Ypač daug informacijos ras tie, kuriems literatūra rūpi ne tik kaip mokymosi objektas.

Paskutiniąją Vilniaus knygų mugės dieną, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kvies į tarminį Antano Baranauko „Anykščių šilelio“ pristatymą. Ištraukas gyvai rytų aukštaičių, anykštėnų tarme skaitys Šiaulių universiteto profesorius Skirmantas Valentas, pristatys Vilniaus universiteto profesorius Bonifacas Stundžia. (12 val. Konferencijų salėje 5.5)

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto renginius 12-ojoje Vilniaus knygų mugėje užbaigs renginiai, pristatysiantys dvi iškilias lietuvių kultūros asmenybes – Vytautą Kubilių ir Sofiją Čiurlionienę-Kymantaitę.  

Vasario 20 d. 13 val. Forume bus pristatoma atsiminimų knyga apie Vytautą Kubilių Nepaklusęs laikui. Knygoje publikuojami daugiau nei pusšimčio žmonių atsiminimai apie vieną ryškiausių asmenybių XX a. lietuvių literatūrologijoje ir kritikoje – Vytautą Kubilių.

Atsimenančiųjų laukas itin platus – šeima, draugai, kolegos, bendraminčiai ir bendražygiai. Kaip teigia knygos sudarytoja Donata Mitaitė, „ši atsiminimų knyga nors ir labai fragmentiškai aprėpia beveik visus sovietmečio metus ir pusantro nepriklausomybės dešimtmečio.” Iš skirtingų ir įvairiaspalvių atsiminimų nuotrupų, nepaisant jų panegririkos, susidėlioja nuoseklus ir daugiabriaunis Vytauto Kubiliaus paveikslas, kurio žodinę raišką papildo gausi nuotraukų galerija.

Knygos pristatymo metu užrašytais ir neužrašytais atsiminimais dalysis Kęstutis Nastopka, Darius Kuolys, Jūratė Sprindytė, sudarytoja Donata Mitaitė, giminės ir draugai.

14 val. 5.5 Konferencijų salėje bus pristatytas Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės Raštų V tomas (Laiškai 1906–1944). Laiškus skaitys aktorė Doloresa Kazragytė, pristatys sudarytoja, kompozitoriaus, dailininko M. K. Čiurlionio ir rašytojos Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės vaikaitė Dalia Palukaitienė bei redaktorė Donata Linčiuvienė.

Visas Vilniaus knygų mugės dienas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas skaitytojų, kaip ir kiekvienais metais, lauks savo stende trečiojoje salėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų