Svarbu ne kaip atrodo, o kas viduje padėta. Tai pagrindinis principas, lemiantis, ar sušalęs ir alkanas sparnuotis pamėgs prie namų įtaisytą lesyklėlę, ar ne.
Tradicinė: namelio tipo lesyklos – bene populiariausios ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Net ir tokią žvarbią žiemą, kaip ši, galima papuošti savo namų aplinką mažučiu namuku, kurį įvertins sparnuotieji svečiai, atsidėkosiantys linksmais balsais. Paukščių žinovai teigia, kad lesyklėlę pakabinti niekada ne vėlu, svarbu nenukabinti jos per anksti ir nepamiršti jos nuolat papildyti lesalu.
Griežtų reikalavimų lesyklų formai, medžiagoms ir spalvoms nėra. "Geriausia naudoti natūralias gamtos spalvas", – apsidraudė Lietuvos ornitologų draugijos projektų koordinatorius Remigijus Karpuška. Pasak jo, spalvų poveikis paukščiams tiesiog nėra tyrinėtas. Kita vertus, jis svarstė, ar pernelyg ryški lesykla puoš kiemą?
Kai paukščiai peri inkile, jiems svarbiausia – saugumas. Kai skrenda maitintis – jiems svarbiausia, kokį suras lesalą.
Lesykla gali vadintis ir nukastas sniego plotas be jokių papildomų įrenginių, ir standartinis namelis su stogeliu ir atviromis sienomis.
Lesyklos funkciją gali atlikti ir plastikinis butelis ar popierinė pakuotė nuo sulčių, plastikinis vamzdis su anga. Sėklų, riešutų, nesūdytų lašinių ar taukų galima įdėti ir pakabinti ir tinklelyje, kuris dažniausiai naudojamas daržovėms ar vaisiams pakuoti.
Lesyklėlių įmantrumas, grožis labiau rūpi žmonėms, o ne sparnuočiams. Jų dizainas gali būti priderintas prie namo architektūros. Kai kas įrengia stacionarias lesyklas, kurios ir žiemą, ir vasarą – kiemo puošybos elementas.
Taisyklės, kurias reikia įsidėmėti:
Laukinių paukščių negalima lesinti juoda, taip pat supelijusia duona, pesticidais ir kitaip apdorotais produktais. Netinka tai, kas atlieka nuo žmonių stalo. Lesalas turi būti kuo riebesnis ir nesūdytas.
Pradėjus lesinti, tai daryti reikia ištisą žiemą ir nenutraukti to nepasibaigus šaltajam periodui ir nepraėjus šalnoms. Paukščiai pripranta prie lesyklos, neberadę joje maisto jie ieškos kitos, o pritrūkę energijos gali žūti.
Lesyklą reikia kabinti taip, kad jos nepasiektų katės, kad neužpultų plėšrieji paukščiai. Jei lesykla didelė, ją geriausia aptraukti tinkleliu, kad prie lesalo nepriskristų stambūs paukščiai – varnos ir balandžiai, pastarieji ir patys gali rasti maisto. Geriausia, kai lesykla turi angas įskristi ir išskristi.
Lesyklas galima tvirtinti ir arti namų, ant daugiabučių namų palangių ar balkonų turėklų – paukščiai nebijo.
Pagal išvaizdą ir gamybos medžiagas, lesyklos skirstomos į: stacionarias, platformos tipo, namelio tipo, pagamintas iš plastikinio butelio arba popierinės pakuotės, iš tinklelio.
Sparnuotiesiems svečiams būtina parinkti ir kuo įvairesnes vaišes. Kuo platesnį asortimentą pasiūlysite, tuo sveikiau bus patiems paukščiams, o jūs sulauksite didesnės paukščių įvairovės. Vienas mėgstamiausių ir daugeliui paukščių tinkamas lesalas yra nelukštentos saulėgrąžos.
Naujausi komentarai