Augalų priežiūros ekspertė Vesta Paukštelo dalijasi patarimais apie tris ypač populiarias balkonų gėles – kur jas laikyti, kaip lieti ir tręšti, kad spalvingi įvairūs žiedais džiugintų visą šiltąjį sezoną.
„Kiekviena gėlė turi savų ypatumų, tačiau visoms galioja ir universali taisyklė: norint išlaikyti gražią formą ir pailginti jų žydėjimą, reikėtų reguliariai šalinti išblukusius ar nudžiūvusius žiedus. Tai ne tik užtikrins dekoratyvumą, bet ir padės užkirsti kelią grybinėms ligoms plisti“, – primena V. Paukštelo.
Balkonų karalienės
Pelargonijos – vienas dažniausiai auginamų dekoratyvinių augalų. Pelargonijų galima matyti daugelyje sodų, balkonuose ir terasose, kabančių ant palangių, kur gražiai žydi nuo gegužės iki rudens. Šių gėlių populiarumą lemia nedideli jų auginimo reikalavimai, ilgas žydėjimo laikotarpis, įvairios veislės su skirtingų spalvų žiedais ir lapais.
Vieta. Pelargonijos puikiai auga saulėtoje vietoje, tačiau joms gali tikti ir šiek tiek pavėsinga. Jeigu auginate pelargonijas su gebenės lapais, atminkite, kad jų ūgliai – trapesni, todėl geriau neauginti pastatų viršutinių aukštų balkonuose, kur pučia stiprūs vėjai.
Nereiklios: pelargonijų populiarumą lemia ne tik ilgas žydėjimas, bet ir nedideli auginimo reikalavimai. / freepik.com, pixabay.com nuotr.
Laistymas. Jeigu norite ilgai džiuginančių žiedų, šias gėles reikia reguliariai laistyti. Gebenės lapų pelargonijos atsparios nedidelei sausrai, tačiau dauguma į ją reaguoja iškart – pradeda džiūti lapų kraštai.
Tręšimas. Pelargonijas tręšti rekomenduojama gegužės pabaigoje. Laistykite skystomis trąšomis kas vieną ar dvi savaites. Trąšose turėtų būti daug kalio, kuris leis gausiai žydėti. Reikėtų vengti azoto pertekliaus, nes jis lemia greitesnį lapijos vystymąsi, o ne žiedų formavimąsi. Dėl per didelio tręšimo azotu ir kalio trūkumo pelargonijos nesuformuoja žiedų arba žydi silpnai. Pasirinkti tinkamas trąšas neturėtų būti problema, nes prekybos vietose netrūksta specialių pelargonijoms skirtų trąšų.
Spalvingosios petunijos
Įvairių spalvų trimitų formos petunijų žiedai, kuriais galima grožėtis nuo pavasario iki rudens, puikiai puošia sodo lysves, gėlynus, balkonus ir terasas. Priklausomai nuo veislės, žiedai gali būti balti, rausvi, raudoni, bordiniai, violetiniai ar geltoni, su daugybe spalvų derinių, dekoratyviniais pakraščiais, juostelėmis ar gyslomis.
Pakabinamuose vazonuose jos sukuria pasakiškai spalvingas žiedų kaskadas ir ilgai džiugina akį. Kad jų nuostabiu žydėjimu būtų galima grožėtis visą vasaros sezoną iki vėlyvo rudens, jų negalima palikti be priežiūros. Petunijos reiklesnės nei pelargonijos ir joms reikia daugiau reguliarios priežiūros, įskaitant laistymą ir tręšimą.
Sąlyga: petunijos – ne tik šilumą, bet ir šviesą mėgstantys augalai, todėl jas reikėtų laikyti saulėtoje vietoje. / freepik.com, pixabay.com nuotr.
Vieta. Petunijos – ne tik šilumą, bet ir šviesą mėgstančios gėlės, todėl jas žinovė rekomenduoja laikyti saulėtoje vietoje, kitaip ištįs, pabals ir užaugins mažiau žiedų. Jei įmanoma, petunijų su didžiausiais žiedais ir ilgais ūgliais nestatykite ten, kur jie bus veikiami kritulių ir vėjo gūsių. Po liūties žiedai atrodo ne tokie patrauklūs, o švelnesnių veislių – atsiranda negražių dėmių.
Laistymas. Kadangi petunijos dovanoja daug žalių lapų ir gausybę žiedų, joms reikia daug vandens ir maistinių medžiagų. Todėl petunijas reikia laistyti itin reguliariai, ypač karštomis, kaitriomis dienomis. Tai kartais gali tekti daryti du kartus per dieną. Dėl pernelyg didelio išdžiūvimo augalai beveik iš karto nuvysta, o jei tai tęsiasi per ilgai (dvi tris dienas), gali visiškai žūti. Tačiau nepamirškite, kad drėgmės perteklius taip pat pakenks, tagi pasirūpinkite vazonais su drenažu dugne ir pralaidžia žeme.
Tręšimas. Dėl specifinių reikalavimų tam tikrų medžiagų (įskaitant, pvz., kalį ir geležį) kiekiui geriausia rinktis specialias petunijoms arba surfinijoms skirtas trąšas. Dozę ir terminus taikykite remdamiesi preparato pakuotės duomenimis, nes per didelis tręšimas gali labiau pakenkti augalams, o ne būti naudingas. Atminkite, kad petunijos nepakenčia per didelio tręšimo azotu, todėl joms skirtose trąšose turėtų būti daug kalio.
Žaviosios nemezijos
Nemezijos – vienmetės balkonų gėlės, kurias nesunku auginti ir kurios nuostabiai žydi. Tereikia pasirūpinti saulėta vieta ir drėgna, laidžia dirva, kad visą vasarą džiaugtumėtės spalvingais jų žiedais. Nemezijos – subtilios, bet nepaprastai patrauklios gėlės, pirmiausia skirtos vazonams, tačiau geromis sąlygomis jas galima auginti ir gėlynuose.
Subtilios: nemezijos pirmiausia skirtos vazonams, tačiau geromis sąlygomis jas galima auginti ir gėlynuose. / freepik.com, pixabay.com nuotr.
Vieta. Nemezijos geriausiai auga saulėtoje ir ramioje vietoje, apsaugotoje nuo vėjo. Žemį, kurioje auginsite nemezijas, turėtų būti derlinga, humusinga, lengva ir gerai drenuota. Verta atsiminti, kad nemezijos ne itin pakenčia aukštą temperatūrą – kartais per karščius iš dalies arba visiškai žūsta. Galite pabandyti jas išgelbėti radikaliai patrumpindami ūglius ir gausiai laistydami.
Laistymas. Nemezijoms būdingas didelis vandens poreikis. Tad reikia pasirūpinti, kad substratas nuolat būtų šiek tiek drėgnas. Tai svarbu, nes net trumpalaikis vandens trūkumas gali stabdyti žydėjimą. Svarbu nepamiršti, kad nemezijos nepakenčia perlaistymo. Užsistovėjęs vanduo skatina ūglių puvimą ir grybelinių ligų vystymąsi.
Tręšimas. Vazonuose auginamas nemezijas reikia reguliariai tręšti žydintiems augalams skirtomis trąšomis. Žemėje augančias verta maitinti mineralinėmis trąšomis, kaitaliojant jas su organinėmis, pvz., kompostu.
Naujausi komentarai