Pereiti į pagrindinį turinį

Nuotekų valymo įrenginiams daug priežiūros nereikia

2008-10-20 09:00
Nuotekų valymo įrenginiams daug priežiūros nereikia
Nuotekų valymo įrenginiams daug priežiūros nereikia / Redakcijos archyvo nuotr.

Pataupę kelis šimtus litų pigesnėms technologijoms, naujus namus pasistatę gyventojai jau kitais metais gali turėti nemažai rūpesčių. Ypač dėl buitinių nuotekų įrenginių. Mat priduoti valstybinei komisijai bus galima tik kokybiškus, ES normatyvus tenkinančius įrenginius.

Susidurs su keblumais

Pagal šiuo metu galiojančius reikalavimus prie individualaus namo, neprijungto prie centralizuotų inžinerinių tinklų, galima įrengti tik tokius buitinius nuotekų įrenginius, kurie turi mūsų šalies Statybos produkcijos sertifikavimo centro sertifikatą arba pažymėtus CE ženklu, įrodančiu, kad įrenginiai atitinka darniųjų standartų keliamus reikalavimus.
Jau kurį laiką kalbama, kad žadama priimti sprendimą, leisiantį naudoti tik tuos buitinius nuotekų įrenginius, kurie bus pažymėti CE ženklu. Tačiau toks sprendimas vis atidedamas. Manoma, kad jis įsigalios nuo kitų metų liepos 1 d.

Lietuvos gamintojus tai privers keisti gamybos standartus, įvertinti ES standartų keliamus reikalavimus. Kol kas įrenginius, paženklintus CE ženklu, galima įsigyti tik iš kelių užsienio gamintojų atstovų Lietuvoje. Žinoma, tokių įrenginių kaina kiek didesnė, tačiau kokybė ir ypatybės pranoksta lietuviškų gaminių.

Be abejonės, lieka dar viena išeitis – įsirengti gelžbetonio žiedų šulinius. Tačiau laiko klausimas, kada tokios duobės bus uždraustos. Jau ne vienus metus kalbama, kad tokia kanalizacija kelia grėsmę aplinkosaugai, tai tarsi tiksinti ekologinė bomba.
"Verta gerai apskaičiuoti, ar gelžbetonio žiedų kanalizacijos šulinį įsirengti yra pigiau. Jeigu viskas daroma pagal reikalavimus, gerai užsandarinama, savikaina nebus maža ir nuo nuotekų valymo įrenginių labai nesiskirs. Kita vertus, nuotekas išsiurbti iš tokių šulinių nepigu, tai daryti reikia gana dažnai. Nuotekų valymo įrenginiuose susikaupusį dumblą irgi reikia išsiurbti, bet tai daryti užtenka kartą per metus", – pasakojo bendrovės "Uponor" projektų vadovas Arnoldas Repečka.

Jeigu nuotekų šulinys nebus sandarinamas, kyla grėsmė užteršti ne tik gruntą, bet ir gruntinį vandenį.

Verčia abejoti siūlymais

Šiuo metu svarstomi ir siūlymai, kaip turėtų būti įrengiami nuotekų valymo įrenginiai, koks atstumas turėtų būti išlaikomas iki vandens telkinių, pastatų.
Preliminariais siūlymais, valymo įrenginius nuo pastatų ar servitutinės žemės turi skirti 8–10 m.

"Tokie siūlymai nėra gerai apgalvoti. Antai išgriebimo duobėms nustatyta tik 5 m apsauginė sanitarinė zona. Nors gelžbetonio šuliniai ir būna užsandarinti, yra rizika, kad nuotekos iš jų gali patekti į gruntą", – įsitikinęs bendrovės "Uponor" pardavimo vadybininkas Martynas Enkus.

Jo nuomone, individualių namų savininkai, norėdami įsirengi valymo įrenginius, o ne išgriebimo duobes, susidurs su sunkumais. Mat norint išlaikyti siūlomą atstumą, reikia turėti išties nemažą sklypą, 5–10 a gali neužtekti. Nuotekų valymo įrenginius siūlančios įmonės ketina derėtis su valdininkais ir įrodyti, kad šiuolaikinės technologijos pavojaus nekels, jeigu bus sumontuotos ir arčiau namų.

Specialistų vertinimu, nuotekų valymo įrenginius nuo namų vertėtų įrengti tokiu atstumu, kokį rekomenduoja patys gamintojai. Jie suteikia garantiją, kad nurodytu atstumu įrenginys nekels jokios grėsmės.

Eksploatacija nesudėtinga

Griežti ES reikalavimai buitiniams nuotekų valymo įrenginiams nurodo, kad senų pastatų kanalizacijos sistemos turi būti pertvarkytos iki 2014 m. Iš buitinių nuotekų į aplinką patenkančių organinių medžiagų kiekis turi būti sumažintas iki 90 proc., bendras fosforo kiekis – mažiausiai iki 85 proc., o bendras azoto kiekis – iki 40 proc.
"Lietuvoje dar nedaug kas siūlo įrenginius, kurie iš nuotekų išvalo fosforą. Jeigu jis nepašalintas, net ir išvalytų nuotekų negalima išleisti į stovinčio vandens telkinį, pavyzdžiui, tvenkinį. Tai galima padaryti tik į tekantį vandenį", – aiškino "Uponor" atstovas A.Repečka.

Biologiškai nuotekas valo aktyviajame dumble gyvenantys mikroorganizmai. Kai šie gauna pakankamai deguonies, suskaido organines medžiagas į vandenį ir anglies dioksidą. Naudojant specialius nusodinimo chemikalus iš nuotekų pašalinami ir jose esantys fosforo junginiai.

"Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai neturi kelti namo savininkui rūpesčių, jie turi gerai veikti. Gyventojai turi suprasti, kad jie tokie pat svarbūs kaip ir šildymo ar kitos būtiniausios sistemos. Nuotekų valymo sistema nėra prabangos dalykas", – teigė M. Enkus.

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai daug priežiūros nereikalauja. Tam, kad jie veiktų nepriekaištingai, įrenginiai turi būti tinkamai parinkti. Namo savininkui reikia pasirūpinti, kad visada būtų užpildytas chemikalų bakelis ir du kartus per metus ištuštinti dumblo nusodinimo baką. Kartais tai padaryti užtenka ir kartą per metus. Valymo įrenginiuose nėra jokių judančių ir elektrinių dalių, taip pat jokių filtrų, kuriuos reikėtų keisti. Tad įrenginių eksploatacijos laikas išties ilgas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų