Pereiti į pagrindinį turinį

Golfo virusas pasiekė ir pajūrį

2009-05-23 10:34
Skirtumai: Jungtinėse Amerikos Valstijose populiaru "keliauti" golfo laukų mašinėlėmis. Europoje jos dažniau naudojamos pagal paskirtį – judėjimo sunkumų turinčių žmonių.
Skirtumai: Jungtinėse Amerikos Valstijose populiaru "keliauti" golfo laukų mašinėlėmis. Europoje jos dažniau naudojamos pagal paskirtį – judėjimo sunkumų turinčių žmonių. / Nerijaus Jankausko nuotr.

Sodresne ir blankesne žaluma mirgantys plotai, panašūs į minkštus kilimus, taip ir gundo mesti batus į šalį ir tobulai nušienautos vejos gaivą pajusti basų kojų padais.

Kuria naują kurortą

Tačiau vargu ar prieš šimtmečius susiformavęs golfo žaidimo etiketas leistų tokį įgeidį. Jokių džinsų, radikalių šortų, mini sijonų ar dekoltė.

Tam tikri nepageidautini aprangos kodo momentai – tik dalis šio žaidimo tabu. Maža to, dar ir šiandien gyvuoja tokie golfo klubai, kurie yra uždari dailiosios lyties atstovėms.

Visa kita prasme golfas – bene demokratiškiausias iš žmonijos išrastų žaidimų, – tvirtino ne pirmus metus juo sunkiai "sergantis" bendrovės "Kleta" vadovas Arūnas Kuraitis.

Jei ne ši uostamiesčio verslininko aistra, abejotina, ar šiandien Klaipėdos pašonėje, Stančių kaime, jau veiktų klasikinis 18 duobučių aikštynas, pakrikštytas iškalbingu National Golf Resort (liet. Nacionalinis golfo kurortas) vardu.

"Nuo kitų kolegų Lietuvoje pirmiausia tuo ir skiriamės, kad norime čia sukurti ištisą kurortą, laisvalaikio centrą – kad žmonės ne tik galėtų žaisti golfą, bet ir kitaip leisti laiką, pavyzdžiui, užsukti į restoraną, iš kurio terasos atsiveria nuostabi lauko panorama, naudotis SPA centrų paslaugomis, apsistoti patogiuose apartamentuose ar dalyvauti įvairiuose renginiuose", – vardijo A.Kuraitis.

Gamta – tobula kūrėja

Sunku įsivaizduoti, jog kadaise vietoje išpuoselėto aikštyno plytėjo paprasčiausi laukai. Tiesa, pripažinti golfo aikštynų ekspertai jau prieš gerus septynerius metus įžvelgė perspektyvią medžiagą – įstabų šio Danės slėnio reljefą ir unikalų gamtovaizdį.

National Golf Resort planavimu ir kūrimu rūpinęsis Europos golfo laukų architektų instituto viceprezidentas architektas Davidas Johnas Krause radikalių šios vietovės pokyčių nesigriebė – veikiau amžiais tapytą gamtos portretą paryškino keliais naujais potėpiais.

30 metų darbo patirtį turintis maestro garsus tuo, jog vadovaujasi filosofija, kad sėkmingiausi golfo aikštynai harmoningai dera su gamta.

Pusiau juokais galima pasakyti, kad garsiojo architekto darbą jau spėjo įvertinti kompetentinga komisija – National Golf Resort aikštyną pamėgo gulbės, gandrai, gervės bei kiti paukščiai.

Penkių žvaigždučių kokybė

Drauge su užsienio partneriais bendrovės "Kleta" įsteigtas golfo laukas prieš savaitę "atvėrė" 9 duobutes. Oficialus aikštyno atidarymas, kada žaidėjai galės išbandyti ir visas likusias, numatytas neilgai trukus.

Regis, tikrų golfo gurmanų čia laukia viliojami potyriai ir iššūkiai.

"Žaidėjams parengėme išties labai sudėtingą lauką, kadangi sukūrėme daug kliūčių, ypač vandens. Tad žaisti bus pakankamai sunku", – šypsojosi A.Kuraitis.

Tačiau, pasak verslininko, kol kas trapus aikštyno grožis visa jėga atsiskleis maždaug po trejų metų – kai visiškai sutvirtės žolynai, suvešės kita augmenija. Architekto sumanymu, vien įvairių Lietuvos gamtovaizdžiui būdingų medžių papildomai čia pasodinta pusė tūkstančio.

"Mūsų tikslas buvo sukurti patį geriausią golfo lauką Baltijos regione. Po trejeto metų ir galėsime pasakyti, ar tai pavyko. Egzistuoja vos ne šimtas kriterijų, pagal kuriuos golfo laukai pelno žvaigždutes – nuo vienos iki penkių", – pasakojo pašnekovas.

National Golf Resort steigėjų ambicijos – aukščiausias, 4–5 žvaigždučių įvertinimas.

Augins profesionalus

Ne vienam žodis "golfas" asocijuojasi su aristokratiška ar prabangia pramoga. Vienas A.Kuraičio siekių – išguiti iš tautiečių sąmonės įvaizdį, jog golfas skirtas tik turtuoliams, bei laužyti kitus gajus mitus.

Siekdami populiarinti tiek Senajame, tiek Naujajame žemyne mėgstamą žaidimą National Golf Resort steigėjai rengs nemokamas atvirų durų dienas, kuomet kiekvienas norintis galės bent truputį prisiliesti prie golfo. Baigusieji kursus akademijoje ir išlaikę egzaminus, gaus specialią kortelę, su kuria pelnys teisę žaisti bet kuriame pasaulio golfo lauke.

Profesionalių žaidėjų atžalynas bus ugdomas specialioje golfo mokykloje.

Be vietinio specialisto, šio žaidimo paslapčių mokys iš Ispanijos atvykęs treneris.

"Esame ne labdaros organizacija ir tikimės iš golfo užsidirbti. Tačiau tai bus tikrai ne šiandien ir dar turbūt negreitai", – svarstė A.Kuraitis.


National Golf Resort: skaičiai ir faktai

* 12 km – iki Klaipėdos, 14 km – iki Palangos, 7 km – iki Karklės.

* Golfo aikštynui įrengti prireikė 3 metų.

* Per metus lauko priežiūra atsieis 0,8–1,2 mln. litų.

* Iš akmenų, surinktų purenant aikštyno dirvą, buvo suformuoti trys vandens kriokliai.

* Vieno žaidimo raundo (green fee) kaina National Golf Resort aikštyne siekia 100–180 litų. 18 duobučių žaidimas trunka apie 4 valandas.


Golfo vejoms dalgiai netinka

Žaidžiant golfą, kamuoliuko judėjimą lemia net žolės nupjovimo kryptis. Kai kuriose lauko vietose jos aukštis siekia vos 3 mm. Aikštyno vejai šienauti skirta speciali technika. Šiltuoju metų laiku tai privalu daryti kiekvieną rytą, prieš susirenkant žaidėjams. Smūgio vietos, nuo kurių pradedama startuoti, šienaujamos kas antrą dieną. Rafai, arba gili kliūtinė žolė, pjaunama dukart per metus.


Golfo istorija

* Manoma, jog golfas kilęs iš XIV a. škotų piemenų žaidimo, kur medinė lazda buvo naudojama akmenukams iki nustatytos ribos smūgiuoti.

* Rašytiniuose šaltiniuose golfas pirmąkart paminėtas 1457 m.

* 1552 m. išduotas oficialus karaliaus leidimas žaisti golfą St. Andrews žmonėms.

* 1744 m. suformuotas pirmasis golfo klubas Edinburge, Škotijoje.

* 1873 m. įvyko pirmasis golfo turnyras.

* St. Andrews karališkasis golfo klubas – vienas seniausių ir šiuo metu žymiausių pasaulio golfo klubų, įkurtas 1754-aisiais Škotijoje. Jis įtvirtino golfo raundą iš 18 duobučių. Per metus St. Andrews golfo klube sužaidžiama per 200 tūkst. raundų.

* Šiuo metu Lietuvoje įrengti ir veikia trys golfo laukai šalia trijų didžiųjų šalies miestų.


Mitai ir tiesa apie golfą

* Tai labai brangus sportas

Statistiškai vienas golfo žaidėjas per metus sužaidžia 150 raundų. Įsigijus metinę narystę arba tapus golfo klubo nariu, vieno raundo kaina siekia per 3 eurus (apie 11 litų). Išsinuomoti teniso aikštelę 1 valandai kainuoja nuo 50 iki 100 litų. Golfo žaidėjo aprangos kaina tolygi teniso žaidėjo aprangai. Vieno golfo raundo trukmė yra 4–6 val., teniso žaidimas trunka 1–2 val. Pradedančio golfo žaidėjo lazdų rinkinys, kaip ir teniso raketė, kainuoja apie 700 litų.

* Tai pensininkų žaidimas

Statistika rodo, jog golfo žaidėjas per vieną raundą praranda 1–2 kg svorio, o tai prilygsta teniso žaidėjo rezultatams. Tad tiek vienu, tiek kitu atveju gaunamas toks pat fizinis krūvis, tačiau žaidžiant tenisą šis krūvis yra ekstremalus. Golfo žaidėjas vieno raundo metu nueina 10–12 km atstumą, kadangi standartinio golfo lauko takų ilgis sudaro ne mažiau kaip 6 km. Šį žaidimą vienodai sėkmingai gali žaisti skirtingos kompleksijos, amžiaus, lyties žmonės. Specialistų teigimu, 90 proc. sėkmės lemia darbas, o 10 – gabumai.

* Golfui būtinas geras oras

Švedijoje, kurioje yra panašios klimato sąlygos, kaip ir Lietuvoje, golfas statistiškai žaidžiamas 270–300 dienų per metus. Šiam žaidimui netrukdo ir sniegas. Rusijoje vyksta populiarūs golfo čempionatai ant ledo.

Parengta pagal 2006 m. European Golf Course Owners Conference medžiagą

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų