Pereiti į pagrindinį turinį

Gyvenimas Brunėjuje: gimei – butas, o jei trys vaikai – žemė ir namas

2017-01-15 19:00

Prieš lėktuvui pakylant į orą meldėsi laivo įgula, stiuardesės ir visi islamą išpažįstantys keleiviai. Ir taip – prieš kiekvieną skrydį iš Brunėjaus ir į šią islamišką valstybę, kuri rinkodaros ekspertui Kęstučiui Isakui priminė rojaus kampelį.

K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas K.Isakas

Pasisekė du kartus

Maldos prieš kiekvieną skrydį – aviakompanijos "Royal Brunei Airlines" kasdienybė. Tačiau Brunėjuje apsilankiusiam K.Isakui sudužo daug mitų apie islamą.

"Dar nė vienoje pasaulio valstybėje nesijaučiau taip ramiai ir taikiai. Kraštutinumų yra kiekvienoje religijoje, tačiau Brunėjuje, nors veikia šariato teismas, įstatymai griežti, įsitikinau, kad islamas – taiki religija, o žmonės itin draugiški ir šilti", – neabejojo Brunėjaus Darusalame su žmona Daiva ilsėjęsis Kęstutis.

Tiesa, lėktuvui leidžiantis sostinės Bandar Seri Begavano oro uoste Pietų Kinijos jūroje buvo dislokuota apie 300 tankerių, į kuriuos buvo pilama nafta.

"Brunėjui pasisekė du kartus: 1927-aisiais, kai valstybės žemės gelmėse buvo rasta aukščiausios kokybės naftos, kurios beveik nereikia apdirbti, ir 1956-aisiais, kai buvo aptiktos dujos, – šyptelėjo K.Isakas. – Pajamos iš naftos ir dujų sudaro apie 50 proc. šios šalies bendrojo vidaus produkto (BVP)."

2015 m. šalies BVP siekė 25,245 mlrd. JAV dolerių, vienam žmogui teko 54,537 tūkst. JAV dolerių.

Gyvenimas be mokesčių

Įspūdingos pajamos leido praturtėti ne tik vienam turtingiausių pasaulio žmonių – monarchui, sultonui, šalies vadovui, ministrui pirmininkui, gynybos ministrui bei finansų ministrui Hassanalui Bolkiahui, bet ir Brunėjaus gyventojams.

"Vietos gyventojams nėra jokių mokesčių! Maža to, valstybė už parduodamą naftą ir dujas kiekvienam gyventojui per metus sumoka nuo 2 iki 4 tūkst. JAV dolerių, gimus vaikui valstybė skiria butą, o auginanti tris vaikus šeima gauna žemės ir namą", – stebinančius dalykus pasakojo Kęstutis.

Dar nė vienoje pasaulio valstybėje nesijaučiau taip ramiai ir taikiai.

Medicina nemokama ne tik šalies viduje: už Brunėjaus pilietį  sumokama bet kurioje pasaulio medicinos klinikoje, į kurią jis kreiptųsi. Maža to – padengiamos ne tik paciento, bet ir jį lydinčiųjų (ne daugiau dviejų asmenų) išlaidos.

Brunėjaus gyventojai turi teisę į nemokamą hadžą (musulmonų piligrimų kelionė į Meką) ir nemokamą mokslą. "Bus sumokėta net ir nusprendus mokytis Vilniaus, Harvardo ar Kembridžo universitetuose", – šyptelėjo Kęstutis.

Sultono prabanga ir nelaimė

Šiemet savo 71-erių gimtadienį ir 50 metų valdymo jubiliejų minėsiančio Brunėjaus sultono turtai atima žadą.

Jo kolekcijoje, anot Guinnesso rekordų knygos, 600 "Rolls-Royce", daugiau nei 450 "Ferrari" ir visi "Formulės 1" bolidai – lenktynių, pradedant nuo 1980 m., nugalėtojai.

Kai jis būdavo jaunesnis, pats laikydavo "Boeing 747-400" vairalazdę: sultonas turi Karališkųjų oro pajėgų maršalo laipsnį.

1984 m. pastatyti 200 tūkst. kv. m ploto rūmai tuomet kainavo 400 mln. JAV dolerių: juose 1 788 kambariai, 257 vonios kambariai, paradinė salė 5 tūkst. žmonių, mečetė, kurioje gali melstis 1,5 tūkst. žmonių, garažas 110 automobilių.

Kęstutis su žmona lankėsi ir pritrenkiančio grožio bei prabangos sultonui priklausančiame viešbutyje "The Empire Hotel and Country Club".

"Viešbutis kainavo 2,7 mlrd. JAV dolerių, statinį kūrė 250 architektų. "Swarovski" kristalų sietynai atkeliavo iš Austrijos, žaliasis marmuras – iš Sardinijos, apmušalų šilkas – iš Kinijos, garso aparatūra – iš Danijos. Už porceliano indus ir sidabrinius įrankius iš Limožo sultonas paklojo 30 mln. JAV dolerių", – pasak rinkodaros eksperto, viešbutyje galima apsistoti ir už 125 JAV dolerius per parą.

Nuo 21 metų Brunėjų valdančio sultono turtas buvo apie 20 mlrd. JAV dolerių, tačiau koją pakišo monarcho problema – jo jaunesnysis brolis princas Jefris Bolkiahas – mergišius ir lovelasas, garsėjantis savo ekstravagantišku gyvenimo būdu.

Dar visai neseniai princas J.Bolkiahas buvo vienas turtingiausių planetos žmonių: jam priklausė prabangūs viešbučiai, juvelyrinių dirbinių bendrovės, o jo prabangią rezidenciją Long Ailande puošė jo paties ir mylimosios Michos Raines skulptūros "Kamasutros" pozomis.

Deja, jaunesnysis H.Bolkiaho brolis supainiojo savo kišenę su sultonato ir įsigudrino iždą patuštinti 15 mlrd. JAV dolerių!

Mainais už baudžiamosios atsakomybės panaikinimą princui Jefriui teko grąžinti Brunėjui visą savo kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą, įspūdingo dydžio jachtą ir apsigyventi Londone su savo haremu ir keturiomis žmonomis: kas mėnesį jis iš Brunėjaus sultono gauna "varganus" 300 tūkst. JAV dolerių.

Keturiomis kalbomis laisvai kalbantis, Bakingamo rūmų etiketą puikiai išmanantis Brunėjaus sultonas atrodo paprastas ir sportiškas.

H.Bolkiahas mokėsi ne tik Kvala Lumpūro (Malaizija) Viktorijos institute, bet ir įžymiojoje britų Sandhersto karališkojoje karo akademijoje.

"Vietiniai labai myli ir gerbia sultoną, apibūdina jį kaip šiltą ir gerą žmogų. Pastebėjęs, jog kažkas nutiko, jis visada išlips iš automobilio, padės. Jis turi daug turtų, rūmus, bet neatsitvėręs nuo žmonių, – pastebėjo Kęstutis ir pabrėžė matytus vaizdus. – Sultonas niekada nevažiuos degant raudonam šviesoforo signalui, neaplenks savo šalies gyventojo, jei jo vairuojamas automobilis nepasitraukė į šalį."

Šviestuvas – trys tonos aukso

Viešbutyje "The Empire Hotel and Country Club" su žmona apsilankęs Kęstutis kėlė "Valentino" šampano taures.

"Tačiau šis gėrimas – nealkoholinis. Brunėjuje nenusipirksi alkoholio ir tabako. Tiesa, turistams leidžiama įsivežti po 2 l ugninio gėrimo. Beje, už tabaką oro uoste dedamas muitas – kiekviena cigaretė, ne pakelis, papildomai kainuos 25 centus, – neatsitiktinai šalyje, pasak Kęstučio, nėra ir naktinio gyvenimo. – Po 22 val. taksi neišsikviesi, 18 val. sutemsta, niekas nedirba. Tačiau žmonės prabunda su blaivia galva, neišvysi jokios agresijos, pykčio, šalyje tvyro ramybė."

Ramybė, grožis tvyro ir 1992 m. pastatytoje Jame'Asr Hassanilo Bolkiaho mečetėje su 29 auksiniais kupolais ir šviestuvu – ši mečetė kainavo net 1,7 mlrd. JAV dolerių!

"Vienoje mečetės salėje gali melstis 15 tūkst. vyrų, kitoje – 10 tūkst. moterų, – į vidų leidžia visų religijų atstovus. – Į vyrų salę galėjo ateiti ir mano žmona – nesulaukėme jokios replikos ar pikto žvilgsnio. Šioje salė kabo šviestuvas, kuriame net 3 tonos aukso!"

Viena įspūdingiausių pietryčių Azijos mečečių ir 1958 m. statyta mečetė, pavadinta 28-ojo Brunėjaus sultono Omaro Ali Saifudino III garbei – tai pagrindinis Bandar Seri Begavano architektūrinis objektas.

Sultono Omaro Ali Saifudino mečetės architektūra jungia mogolų ir italų renesanso architektūrinius stilius. Ją suplanavo italų architektas Rudolfas Nolli.

Priešais mečetę, įlankoje, plūduriuoja XVI a. sultono Bolkiaho laivo replika. Ji pastatyta 1967 m., minint Korano 1400-ąsias metines.

Beje, šalyje yra ir budistų šventyklų, ir bažnyčių, tačiau vietiniai itin tolerantiški visoms religijoms: Taikos užuovėja dar oficialiai vadinamajame Brunėjuje išties tvyro taika ir ramybė.

Nepaliesta gamta

"Keliasdešimt tūkstančių Brunėjaus gyventojų gyvena nameliuose ant vandens ir nenori keltis į sausumą. Čia įsikūrusi policija, ugniagesiai, yra net mečetė, tarp kai kurių namų nutiestos lentos, žmonės plaukioja valtimis ir kateriais", – vietiniai Kęstutį su žmona mielai kviesdavosi į namus, ragino pasivaišinti arbata, saldumynais.

K.Isaką nustebino ir veidų neslepiančios bei dirbančios moterys, kurioms yra įkurta daugybė grožio salonų. "Islamas to nedraudžia, – pabrėždavo vietiniai. – Tik moterims darbai lengvesni, vyrams – sunkesni."

Brunėjus neprimena industrinės šalies: apie 80 proc. Borneo saloje įsikūrusios valstybės žemės yra nepaliesta, todėl neatsitiktinai nuostabi gamta traukia turistus.

"Čia gali pamatyti ir retas ilganoses beždžiones, ir didžiausią, bet labiausiai dvokiančią gėlę – gigantiškąjį amorfofalą – lavongėlę. Kai kurios šios gėlelės sveria net 100 kg", – pasakojo Kęstutis.

Brunėjaus sultonas pasiryžęs investuoti dalį rezervui atidėtų milijardų, kad sostinė pradėtų konkuruoti su Dubajumi arba Kataru.

"Tačiau dabar čia panašu į rojų. Kartais mums visiems reikia padaryti pauzę, neskubėti, kaip jie, pajusti ramybę ir harmoniją", – neabejojo Kęstutis.

Beje, į Taikos užuovėją lietuvis galėjo ir nepatekti. Jis užmiršto, kad jo asmens dokumente jau nebuvo vietos antspaudams.

"Mes labai norime, kad jūs pamatytumėte Brunėjų", – uždėjęs ant jau primarginto lapo viršaus savo šalies antspaudą, nusišypsojo pareigūnas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų