Tikrasis arbatos ir kavos skonis atsiskleidžia geriant iš porcelianinių puodelių. Taip teigia gurmanai. Aukščiausios kokybės porcelianą gaminančios karališkosios šeimos „Royal Porcelain“ kompanijai atstovaujančios parduotuvės „Casa Mio indai“ direktorė Indrė Lekavičiūtė šyptelėja: „Ypač, jei šis porcelianas – kaulinis.“
Kokybė iš kaulų pelenų
„Pažiūrėkite prieš šviesą, – Indrė į orą pakelia porcelianinę lėkštutę ir už jos pamojuoja ranka. Sunku patikėti, bet kitoje lėkštutės pusėje šmėkštelėja rankos šešėlis. – Porceliano skaidrumas – tai vienas pagrindinių būdų nustatyti, ar jis kokybiškas ir išties pagamintas iš kaulų pelenų komponento.“
Ant porceliano indo dugno dažniausiai būna gamintojo pavadinimas ir užrašas anglų kalba „Fine Bone China“ arba „Bone China“. Išvertus į lietuvių kalbą tai reiškia „Plonasis kaulinis porcelianas“ arba „Kaulinis porcelianas“. Užrašo „Kinija“ žmonės neturėtų bijoti: tai porceliano tėvynė, jį dar I–II a., Rytų Han dinastijos laikais, išrado kinai.
Dažniausiai porceliano gamyboje naudojamas molžemis. Prabangiausiame ir kokybiškiausios rūšies porceliane turi būti bent 25 proc. kaulų pelenų komponento: „Roayl Porcelain“ dirbiniuose jo yra net 45 proc.
Dėl to porcelianas tampa permatomas. Nevisiškai skaidrus, tačiau pakankamai, kad šviesa netrukdomai prasiskverbtų pro jį. Ir šis kaulų pelenų komponentas didina sukepusios porceliano šukės stiprumą ir baltos spalvos ryškumą, todėl trapiai atrodantiems 1983 m. įkurtos Tailando karališkosios šeimos kompanijos „Roayal Porcelain“ meistrų sukurtiems šedevrams negalima taikyti žmonių neretai naudojamos frazės „Trapus it porcelianinė lėlė“.
Kaulinis porcelianas – aukščiausios kokybės gaminys, pasižymintis ypatingu tvirtumu.
Vienas iš dvidešimties
„Casa Mio indai“ parduotuvėje – apie 30 įvairiausių spalvų porceliano rinkinių. Nuo kainuojančių kelis šimtus už arbatos servizą iš 24 vienetų iki kelis tūkstančius už didįjį pietų servizą.
Vieną įspūdingiausių – modernios klasikos 95 vienetų rinkinį, papuoštą egzotiškais Tailando raštais, pavadintą „Agra“, turi ir olimpinė plaukimo čempionė – Rūta Meilutytė. Tai buvo pagrindinis prizas garsiai plaukikei, pernai tapusiai „Metų kauniete“.
„Tiesa, kauniečiai labiau mėgsta klasikinį, baltos spalvos, porcelianą, – žino I.Lekavičiūtė ir prisipažįsta, kad jos namuose yra klasikinis kaulinio porceliano pietų ir arbatos servizas, dekoruotas platina. – Prabangus ir kokybiškas porcelianas atitenka iš kartos į kartą. Tėvai perka vaikams, po to jie perduoda savo atžaloms. Todėl tai puiki dovana – vestuvių, jubiliejaus proga.“
Indrė mostelėja ranka į dar vieną įspūdingą rinkinį: šio dizaino porceliano servizų „Royal Porcelain“ pagamino tik 20 komplektų – vienas jų neseniai atkeliavo į Kauną.
Triukas su lėkšte
Prabangus kaulinis porcelianas turi ne tik pagrindinę paskirtį – tai tarsi ir namų interjero dalis.
„Neretai “Royal Porcelain„ kūrinius žmonės renkasi pagal savo namus, kilimų, veidrodžių, laiptų turėklų raštus ir į parduotuvę nesidrovėdami atsineša baldų gobeleno skiaučių“, – pasakoja Indrė.
Ji priduria, kad indų spalvos daro poveikį valgančiajam. Pavyzdžiui, melsva spalva mažiną apetitą, tad pusiau rimtai, pusiau juokais žmonės sako, kad šios spalvos porcelianas padės sulieknėti, o geltonos, priešingai, padidins apetitą."
Kažkas norės pajusti apelsino, meilės ir nuo nelaimių galinčio apsaugoti turkio, o gal koralų, persikų, lašišų spalvos ar palmių raštais išmarginto porceliano poveikį?
„Tailando meistrai daug dėmesio skiria ir dizainui, raštams, ir mes gauname naujausias kolekcija“, – tikina „Casa Mio indų“ direktorė I.Lekavičiūtė.
Greta „Royal Porcelain“ servizų – ir Tailando karališkosios šeimos įsteigtos antrinės firmos „Superware“ nedūžtančių indų rinkiniai, kurie primena keramiką ar net porcelianą.
Įvairiaspalviai indai padengti specialiu blizgesiu, bet pagaminti iš plastiko be jokių priemaišų.
Pastebėjusi žvilgsnį Indrė paduoda vieną lėkštę ir ši... krenta iš rankų ant grindų. Akimirka tylos ir po to I.Lekavičiūtė juokiasi: „Išmečiau tyčia. Nusiraminkite. Tai – kompanijos triukas. Nors prieš jį darydami žmones neretai perspėjame...“
Naujausi komentarai