Seimo pirmininkė Darbo partijos atstovė Loreta Graužinienė siūlo, kad ateityje Seimo nariai būtų renkami tik vienmandatėse apygardose, kiekvienoje iš jų išrenkant po du parlamentarus.
„Aš galvoju, kad visiškai gera idėja būtų rinkti - ir žmonės to nori - vienmandatėse Seimo narius, tačiau jau tokiu atveju reikėtų rinkti po du, kad būtų plačiau atstovaujama“, - Žinių radijui trečiadienį sakė L.Graužinienė.
Pasak parlamento vadovės, Konstitucijos pataisas dėl Seimo rinkimų pertvarkos galėtų priimti dar šios kadencijos parlamentas.
Šiuo metu 71 parlamentaras renkamas vienmandatėse apygardose, o 70 - daugiamandatėje, pagal partijų kandidatų sąrašus.
Diskusijos dėl Seimo rinkimų reformos kilo po to, kai Konstitucinis Teismas praeitą mėnesį paskelbė, kad šiuo metu skirtingose apygardose leidžiamas nepagrįstai didelis rinkėjų skaičiaus skirtumas.
L.Graužinienės teigimu, Lietuva galėtų pasiremti Estijos modeliu.
„Reikėtų pasiremti Estijos modeliu, kur yra ir partijų kelti kandidatai, ir save išsikėlę kandidatai, ir žmonės galėtų pasirinkti laisvai žmogų, kuris jiems patinka, nesvarbu, kokios partijos yra iškeltas. Gali, pavyzdžiui, pasirinkti vieną partijos keltą kandidatą, kitą - save išsikėlusį. Tiesiog tas regionas būtų atstovaujamas dviejų Seimo narių ir tada Seimo nariai būtų visi vienodu principu iškelti“, - aiškino L.Graužinienė.
Be to, pasak Seimo pirmininkės, renkant po su Seimo narius vienmandatėse apygardose būtų sutaupyta pinigų, nes nereikėtų antro rinkimų turo.
Konservatorius Dainius Kreivys įregistravo projektą, kuriuo siūlo nuo 2020 metų visus Seimo narius rinkti 141-oje vienmandatėje apygardoje.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas teigia, kad proporcinės rinkimų sistemos atsisakymas „ne tik neišspręstų menko visuomenės pasitikėjimo partijomis ir politinėmis institucijomis problemos, bet dar labiau ją paaštrintų“.
BNS paskelbtame komentare politologas teigė, kad vienmandatėse apygardose išrinkti parlamentarai dar aktyviau siūlytų remti savo apygardos mokyklas, ligonines ar infrastruktūros projektus, nesigilindami, kaip jų siūlymai dera su bendra šalies švietimo, sveikatos apsaugos ar investicijų politika.
Seimo rinkimai vyks 2016 metų rudenį.
Naujausi komentarai