Ukrainos ekonomikos ir prekybos ministerijai vadovavęs lietuvis Aivaras Abromavičius trečiadienį netikėtai įteikė atsistatydinimo raštą, sakydamas, kad negali būti „širma korupcijai“, žlugdančiai jo pastangas atgaivinti karo nuniokotos šalies ūkį.
Netikėtas Ukrainos ir Lietuvos pilietybę turinčio A.Abromavičiaus pasitraukimas paryškina nesutarimus provakarietiškoje prezidento Petro Porošenkos vyriausybėje ir atskleidžia sunkumus, kuriuos patiria ši postkomunistinė šalis, įgyvendindama pokyčius, kurie yra būtini, kad Ukraina įstotų į Europos Sąjungą.
„Šiandien priėmiau sprendimą atsistatydinti iš Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministro pareigų“, – A.Abromavičius sakė žurnalistams Kijeve.
„Traukiuosi dėl smarkiai suaktyvėjusio priešinimosi bet kokioms reformoms šalyje. Tai – ne tik paramos ar politinės valios nebuvimas. Tai – aktyvūs veiksmai mūsų planuojamoms ir vykdomoms reformoms paralyžiuoti“, – sakė A.Abromavičius, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.
A.Abromavičius ir JAV pilietybę turinti finansų ministrė Natalie Jaresko (Natali Jaresko) buvo paskirti 2014 metų gruodį, P.Porošenkai stengiantis suintensyvinti Ukrainos pastangas atgaivinti ekonomiką.
Reaguodamas į ekonomikos ministro atsistatydinimą, JAV ambasadorius Kijeve Geoffrey Pyattas (Džefris Pajatas) savo „Twitter“ pranešime rašė, kad A.Abromavičius buvo „vienas pagrindinių reformos šalininkų Ukrainos vyriausybėje ... tikintis ateitimi, kurios nusipelnė Ukrainos žmonės.“
„Abromavičiaus pranešimas yra neraminantis signalas užsienio investuotojams“, – pažymėjo investicinio banko „Concorde Capital“ ekonomistas Oleksandras Paraščijus.
Ministras atsistatydino Aukščiausioje Radoje didėjant nepasitenkinimui P.Porošenkos administracija ir tęsiantis vidinei kovai tarp politinių interesų, susijusių su įtakingais verslo magnatais.
Pernai kovą skelbta, kad A.Abromavičius gali netekti šio posto dėl jo vykdomos valstybinių įmonių pertvarkos, kuri kėlė Ukrainos oligarchų nepasitenkinimą.
Negali dirbti tokioje sistemoje
Ministras apkaltino liaudies deputatą, pirmąjį frakcijos „Petro Porošenkos blokas“ vadovo pavaduotoją Ihorį Kononenką ministerijos darbo blokavimu.
„Man ir mano komandai nėra noro būtų atviros kontroliuojamų marionečių korupcijos širma, tiems, kurie nori senosios valdžios stiliumi įvesto kontrolė valstybiniams pinigams. Tie žmonės turi vardus, ir vieną jų aš skelbiu – tai Ihoris Kononenka. Būdamas politinės jėgos, kuri iškėlė mane į ministro postą, atstovu, pastarąjį mėnesį jis padarė labai daug, kad blokuotų mano darbą ir mano ministerijos darbą“, – sakė jis.
1991 metais nepriklausoma tapusi, bet kyšininkavimo apimta 40 milijonų gyventojų turinti šalis yra viena blogiausiai veikiančios ekonomikos šalis Europoje.
Organizacijos „Transparency International“ ataskaitoje Ukraina yra 130-oji iš 168 šalių ir teritorijų, apžvelgtų 2015 metais pagal korupcijos suvokimo indeksą (Corruption Perceptions Index, CPI).
Pirminiu vyriausybės vertinimu pernai Ukrainos ekonomika susitraukė 10,4 proc. vertinant pagal Bendrąjį vidaus produktą.
A.Abromavičiaus atsistatydinimui dar turi pritarti parlamentas, surinksiantis ketvirtadienį.
P.Porošenka, skirdamas naująjį srities gubernatorių, apie ministro sprendimą neužsiminė.
Atkaklios varžybos
Vienos nuožmiausių kovų Kijeve vyksta tarp oligarchų, susijusių su P.Porošenka ir premjeru Arsenijumi Jaceniuku – karingu lyderiu, sakiusiu aistringas kalbas ant barikadų per 2014 metų sukilimą Ukrainoje.
Tomis neramiomis dienomis, kai Ukraina ištrūko iš Rusijos istorinio glėbio, A.Jaceniukas ir P.Porošenka buvo laikomi sąjungininkais.
Tačiau po kurio laiko tarp jų prasidėjo atkaklios varžybos ir A.Jaceniuko pozicija vyriausybėje nebetinka kai kuriems tiesmukiems prezidento komandos nariams.
Michailas Saakašvilis – buvęs Gruzijos prezidentas per trumpą 2008 metų šalies karą su Rusija, dabar dirbantis Odesos regiono gubernatoriumi, sakė kad antradienį kalbėjosi su A.Abromavičiumi ir žinojo, kad kažkas yra ne taip.
„Mes su Aivaru dirbame valstybinių įmonių reformų taryboje, kurio pirmininku tapau jo iniciatyva“, – parašė M.Saakašvilis tinkle „Facebook“.
„Norėčiau patvirtinti, kad visos mūsų iniciatyvos siekiant pakeisti valstybės įmonių vadovus yra blokuojamos asmeniškai ministro pirmininko, patariant Ihoriui Kononenkai ir dar kelioms įtakos grupėms“, – nurodė jis.
M.Saakašvilis yra artimas P.Porošenkos sąjungininkas.
I.Kononenka yra P.Porošenkos partijos vicepirmininkas, kurį Ukrainos žiniasklaida praminė „pilkuoju kardinolu“ ir kuris įgyvendina prezidento politinę valią.
Jo įtariami ryšiai su premjeru išryškina Ukrainos valdančiojo elito santykių sudėtingumą.