Papildomi ribojimai rusų ir baltarusių piliečiams sukėlė tikrą emocijų audrą Seime. Kritikos valdančiųjų projektui turėjo tiek opozicija, tiek ir koalicijos partneriai.
„Tėviškai neauklėsiu, kad nereikia susitapatinti. Leninas su partija susitapatindavo. Sakydavo Leninas, o visi galvodavo apie partiją“, – kandžiai ironizavo Algirdas Sysas.
„Gerb. Algirdai, jūs tikrai už mane geriau Leniną pažįstate“, – nesusilaikė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
„Galima priimti kaip rimtą juokelį, jei jis man neprimintų kai kurių citatų iš 1933-iųjų ir 1939-ųjų metų. Laurynai, turėk saiko“, – ragino koalicijos partneris Eugenijus Gentvilas.
Vis dėlto po ilgų ginčų ir diskusijų įstatymų projektui buvo pritarta balsų dauguma. Tiesa, iš jo išbraukta sąlyga, pagal kurią rusai ir baltarusiai negalėtų prašyti pilietybės net ir ilgai pragyvenę Lietuvoje.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Mes turime galvoti ir apie nacionalinį saugumą. Mūsų žvalgybos tarnybos savo viešoje ataskaitoje informuoja labai aiškiai, kad per diasporą bandoma užverbuoti žmones, bandoma daryti įtaką Lietuvos Respublikai. Negalime į tai nereaguoti“, – akcentavo L. Kasčiūnas.
Pagal įstatymo pataisas nutarta iki kitų metų gegužės 3-iosios apriboti galimybes rusams ir baltarusiams gauti Lietuvos vizas, taip pat įvežti ukrainietiškas grivinas.
„Neliko perteklinių ribojimų Rusijos piliečiams, kurie jau ilgai Lietuvoje gyvena ir yra visokeriopai patikrinti. Tai ir pasitikėjimo mūsų institucijomis klausimas, ir tais žmonėmis, kurie savo lojalumą valstybei jau turėjo progą ne kartą įrodyti“, – situaciją komentavo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Išskirtinai Rusijos piliečiams papildomai apribota galimybė prašyti laikino leidimo gyventi Lietuvoje. Taip pat įsigyti ir nekilnojamojo turto. Savo būsto negalėsiantys turėti rusai į tai reaguoja paprastai.
„Kol kas net nekeliu sau tokio klausimo, nes tiesiog neturiu pinigų. Mano daugelis draugų tokioje pačioje situacijoje“, – priimtus sprendimus komentavo politinis pabėgėlis ir Rusijos Danilas Konstantinovas.
Reikia suprasti, kad pagrindinė priežastis, kodėl rusai ir baltarusiai gyvena Lietuvoje, yra ta, kad jie pabėgo nuo jų šalyse esančių režimų. Jie nėra tų režimų, tos šalyje vykdomos politikos dalis. Tokių žmonių bijoti nereikėtų.
Jau aštuonerius metus Vilniuje gyvenantis Danilas – dažnas mitingų prieš Vladimiro Putino valdžią dalyvis. Rusijos opozicionierius nesupranta, kodėl nuo režimo bėgantys žmonės Lietuvoje turėtų būti laikomi priešais.
„Reikia suprasti, kad pagrindinė priežastis, kodėl rusai ir baltarusiai gyvena Lietuvoje, yra ta, kad jie pabėgo nuo jų šalyse esančių režimų. Jie nėra tų režimų, tos šalyje vykdomos politikos dalis. Tokių žmonių bijoti nereikėtų“, – teigė D. Konstantinovas.
Vis dėlto, pasak dalies valdančiųjų, Seime buvo pasiektas palengvintas įstatymo pataisų variantas. Iki tol koalicijos partneriai teikė per daug radikalių pasiūlymų.
„Komiteto pirmininkas Laurynas buvo pateikęs radikalias formuluotes, kurias pavyko atšaukti. Aš ir juokiuosi, kad komiteto pirmininkas kartais tapatina save su komitetu ir vietoj komiteto nuomonės pradėjo savo nuomonę dėstyti“, – stebėjosi E. Gentvilas.
Opozicijos net ir pataisytas variantas neįtikino.
„Įstatymas buvo neparuoštas, išmestas į viešumą, supriešinęs dalį piliečių, įbauginęs juos. Vietoj draugų mes gavome abejojančius. Paskui pats p. Kasčiūnas, kuris užvirė šią košę, pradėjo eiti atbulas ir taisyti savo pridarytų nesąmonių“, – komentavo Seimo narys A. Sysas.
Seime priimtas pataisas dar gali vetuoti prezidentas Gitanas Nausėda. Pasak prezidentūros atstovų, dabar kyla klausimų, ar ribojamosios priemonės Rusijos ir Baltarusijos piliečiams numato vienodas sąlygas abiem šalims agresoriams, nes šių valstybių atskirti nederėtų.
Naujausi komentarai