Pereiti į pagrindinį turinį

A. Anušauskas: Rusijos provokacijų galimybės regione dėl karo Ukrainoje yra ribotos

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad Rusijos galimybės įvykdyti provokacijas regione dėl karo Ukrainoje yra ribotos.

A. Anušauskas: Rusijos provokacijų galimybės regione dėl karo Ukrainoje yra ribotos
A. Anušauskas: Rusijos provokacijų galimybės regione dėl karo Ukrainoje yra ribotos / E. Ovčarenko / BNS nuotr.

„Kalbant apie Rusijos pasirengimus mūsų regione, visi pastebi, kad Rusija visą savo sausumos pajėgų potencialą skyrė Ukrainai, į frontą permetė. Tai šiuo atveju, mūsų pašonėje ji turi kitas pajėgas – aviaciją, raketas, taktinį branduolinį ginklą, laivyną, tačiau didelės dalies sausumos pajėgų potencialo neturi, o su tomis nuotolinėmis priemonėmis pilnavertiškai įvykdyti kokių nors provokacijų negali. Tai yra faktas“, – Žinių radijui ketvirtadienį kalbėjo A. Anušauskas.

Taip jis reagavo Vokietijos leidiniui „Bild“ šią savaitę paviešinus karinių pratybų scenarijų, kuriame Vokietijos ginkluotosios pajėgos ruošiasi hibridiniam Rusijos puolimui NATO rytiniame flange.

Šiame plane sudėliotas išsamus galimo karinio konflikto scenarijus, pradedant nuo vasario, kai Kremlius neva pradeda mobilizacijos bangą ir pašaukia 200 tūkst. karių, toliau puola Ukrainą, skina pergales ir vasarop pradeda hibridinį karą prieš Baltijos šalis. Vyksta susirėmimai, padėtis aštrėja.

Tuo metu praėjusią savaitę Vilniuje viešėjęs Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kartojo, kad jeigu Rusijai pavyks įveikti Ukrainą, kitas Maskvos taikinys gali būti Baltijos šalys.

„(...) Šiuo atveju raktas iš šitos situacijos yra kiekvienos paribio šalies karinio gynybinio potencialo didinimas“, – teigė A. Anušauskas.

Anot A. Anušausko, tikimybė, kad Ukrainos dangų dar šįmet pradės ginti amerikiečių gamybos naikintuvai F-16, yra itin didelė.

„Ukrainiečiai turės keleriopai didesnes galimybes apsiginti nuo sparnuotųjų raketų, nuo aviacijos pafrontėje, nuvejant ją į šalį, dar toliau nuo fronto“, – kalbėjo jis.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį sakė, kad Kyjivo prioritetas 2024 metams yra šalies dangaus kontrolės įgijimas.

Įvairios NATO šalys šiuo metu apmoko Ukrainos pilotus naudotis amerikiečių gamybos naikintuvais F-16. Šį mėnesį Danija pranešė, kad antrąjį šių metų ketvirtį perduos ukrainiečiams 19 šių naikintuvų.

Anksčiau Vašingtonas nesiryžo suteikti kitoms šalims leidimo perduoti Kyjivui F-16, baiminantis, kad tai paverstų JAV tiesiogine dalyve Maskvos kare Ukrainoje.

A. Anušauskas ragina V. Blinkevičiūtę atsisakyti rinkiminės retorikos: į krašto gynybos dalykus reikia žiūrėti rimtai

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderei Vilijai Blinkevičiūtei valdančiųjų iniciatyvas šalies gynybos srityje vadinant „rinkiminiu triuku“, krašto apsaugos ministras A. Anušauskas tvirtina, kad politikė pati užsiima priešrinkimine retorika. Konservatoriams priklausantis politikas pabrėžia, kad tvaraus lėšų pritraukimo į gynybos sektorių paieškos turėtų būti visų politinių partijų atsakomybė.

„Tai yra bendras partijų reikalas. Siūlyčiau ir kolegei Blinkevičiūtei atsisakyti tos rinkiminės retorikos ir rimtai žiūrėti į šiuos dalykus“, – Žinių radijui ketvirtadienį teigė A. Anušauskas.

„Ne visi socialdemokratai laikosi tokios nuomonės. (...) Bet šita retorika – grynai rinkiminė“, – pridūrė jis.

Sausio pradžioje premjerė Ingrida Šimonytė kreipėsi į politinių partijų vadovus, verslo subjektus ir profsąjungas su kvietimu kartu ieškoti sprendimų dėl tvaraus Lietuvos gynybos finansavimo. Visgi praėjusią savaitę LSDP pirmininkė V. Blinkevičiūtė tokį Ministrės Pirmininkės kvietimą pavadino rinkiminiu triuku. Anot jos, papildomomis lėšomis gynybai susirūpinta per vėlai.

Partijų, verslo ir profsąjungų susitikimas dėl gynybos finansavimo vyks sausio 29 d. Nepaisant kai kurių politikų kritikos šiam formatui, atsisakiusių dalyvauti I. Šimonytės rengiamame susitikime kol kas nėra, skelbia premjerės atstovai.

ELTA primena, kad krašto apsaugos finansavimas šiemet sudarys 2,75 proc. nuo BVP. Neseniai politiniame lauke pasigirdo siūlymai ir dėl naujo gynybos mokesčio įvedimo.

Prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad naujas gynybos mokestis Lietuvoje galėtų atsirasti 2025 m. Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas tikino, jog toks mokestis reikalingas.