Vokietija nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios „daug ką darė teisingai“, kalbėjo M. Ruttė. „Tačiau: turint omenyje Vokietijos ekonomikos dydį, žinoma, jog norime, kad ji darytų dar daugiau“, – pabrėžė NATO vadovas.
M. Ruttė tokį reikalavimą, be kita ko, aiškino Rusijos keliama grėsme. „Pasakysiu jums labai aiškiai: turime ruoštis karui. Tai geriausias būdas išvengti karo“, – sakė jis. Europa esą negali „rodyti jokio silpnumo“ Rusijos atžvilgiu. „Priešingu atveju, Rusija gali ką nors pamėginti. Taip, kaip tai padarė Ukrainoje“, – kalbėjo NATO vadovas.
Tačiau pavojai, anot M. Ruttės, gresia ne tik iš Rusijos. Kinai taip pat „smarkiai“ didina savo karinius pajėgumus.
Tai geriausias būdas išvengti karo.
NATO generalinis sekretorius pareiškė, kad gynybos išlaidų rodiklis ateityje bus daug didesnis nei 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Daugiau kaip du trečdaliai NATO partnerių jau skiria gynybai per 2 proc. savo BVP. Už tai esą reikia dėkoti ir JAV prezidentui Donaldui Trumpui.
Aljanso partneriai dėl tikslių dydžių spręs ateinančiais mėnesiais, kalbėjo M. Ruttė, turėdamas omenyje birželį Nyderlandų Hagos mieste vyksiantį NATO viršūnių susitikimą. “Tačiau galiu patikinti jus: tai bus daug, daug, daug daugiau nei 2 proc.“, – tęsi jis.
Diplomatai viršūnių susitikime prognozuoja aršias diskusijas dėl aukštesnio gynybos išlaidų tikslo – nuo pradžioje 3 ar 3,5 proc. Šiame kontekste M. Ruttė paragino Aljanso partneres būti labiau susitelkusias. „NATO turi laikytis išvien kaip Aljansas. Tačiau našta turi būti padalyta sąžiningai tarp Europos, Kanados ir JAV. Kad amerikiečiai nemokėtų per daug, o mes per mažai“, – pažymėjo M. Ruttė.
D. Trumpas pagrasino europiečiams nutraukti NATO kolektyvinės gynybos paktą, jei jie nepakankamai investuos į savo gynybą. Jis ragina sąjungininkes skirti daugiau lėšų gynybai ir reikalauja, kad kiekvienos narės išlaidos gynybai sudarytų 5 proc. BVP.
Šiuo metu Aljansas yra nustatęs mažiausiai 2 proc. BVP tikslą. Vokietija šį tikslą pasiekė. Septynių šalių, įskaitant Italiją, Ispaniją, Portugaliją ir Belgiją, skiriama suma vis dar yra mažesnė.