Pereiti į pagrindinį turinį

G. Paluckas: tai didelės valstybės, kuri turi didelę širdį, programa

2024-12-05 06:50

Pristatydamas 19-osios Vyriausybės programą paskirtasis premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas ją vadino didelės valstybės programa.

Gintautas Paluckas
Gintautas Paluckas / R. Riabovo / BNS nuotr.

„Iš tikrųjų ši Vyriausybės programa yra didelės valstybės programa, o didelė valstybė turi didelę širdį, į kurią telpa visas rūpestis ir empatija, kuri reikalinga mūsų žmonėms“, – Seime ketvirtadienį sakė jis.

„Ačiū dėl programos pristatymo, mes turime galimybę pagyventi nerealių, gražių svajonių šalyje“, – Vyriausybės programą įvertino konservatorius Jurgis Razma.

Anot būsimojo premjero, jo Vyriausybei teks dirbti esant sudėtingai geopolitinei situacijai, gilėjant klimato krizei, vykstant neprognozuojamai dirbtinio intelekto plėtrai, nevaržomai augant didžiųjų pasaulinių bendrovių įtakai, pasaulyje plintant ligų grėsmei, nuolat brangstant pragyvenimui.

„Vyriausybės tikslas yra grąžinti valstybę į darnaus ir tvaraus vystymosi vėžes, rūpintis ja kaip visų piliečių bendruoju gėriu“, – tvirtino G. Paluckas.

Jis žadėjo keisti politinę kultūrą, užtikrinant pagarbų bendravimą tarp institucijų, siekiant dialogo ir kompromisų.

Iš tikrųjų ši Vyriausybės programa yra didelės valstybės programa, o didelė valstybė turi didelę širdį, į kurią telpa visas rūpestis ir empatija, kuri reikalinga mūsų žmonėms.

„Esu pasiryžęs ir pasiruošęs tvariam bendradarbiavimui ir tokio bendradarbiavimo užtikrinimui tarp institucijų, ir tikiu, jog šią savo spinduliuojamą kultūrą atnešiu ir į visą Ministrų kabinetą“, – sakė socialdemokratas.

„Mūsų siekis bus diskutuoti su visais pagarbiai, net jeigu nuomonės ir išsiskiria kartais, galime likti vienas kitam pagarboje ir nesutarime. Vienas iš pagrindinių siekių yra tarpinstitucinis klausimų sprendimas, derinimas nepereinant į asmeniškumus. Tuo, deja, pasižymėjo praėjęs laikotarpis, (…) reikia mokytis iš klaidų“, – tvirtino jis.

Įsipareigojo priimti vokiečių diviziją laiku

Anot jo, naujoji Vyriausybė vykdys konstruktyvią ir nuspėjamą užsienio politiką, užtikrins gyventojų apsaugą nuo išorės grėsmių, visokeriopai rems Ukrainą.

Vyriausybės programoje žadamas ne mažesnis kaip 3,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) ir karinį patarimą atitinkantis finansavimas.

„Užtikrinsime nuolatinį Vokietijos brigados dislokavimą Lietuvoje 2027 metais“, – nurodoma programoje.

Ypatingą dėmesį planuojama skirti ir nacionalinės divizijos „komplektacijai, aprūpinimui, ginkluotės ir amunicijos rezervo kaupimui, rengimui ir sąveikumui su sąjungininkais“.

„Remsime Ukrainą – iki pergalės ir po jos. Teiksime Ukrainai visokeriopą paramą, siekiant greitesnės ES narystės bei narystės NATO, – rašoma Vyriausybės programos projekte. – Toliau prastėjant geopolitinei situacijai, dar labiau išplėsime karinę paramą Ukrainai, siekdami, kad ji sudarytų ne mažiau nei 0,25 proc. BVP.“

Būsimoji Vyriausybė Kiniją vadina „vis didesniu iššūkiu“ Lietuvos užsienio ir saugumo politikai, žada plėtoti ekonominius ir kultūrinius ryšius su Taivanu.

Ačiū dėl programos pristatymo, mes turime galimybę pagyventi nerealių, gražių svajonių šalyje.

Didės pensijos, algos

Progresiniais tarifais planuojama apmokestinti didžiausias pajamas, nepriklausomai nuo jų rūšies, o gyventojų pajamų mokesčio tarifą ketinama susieti su gaunamų pajamų dydžiu, taip pat nepriklausomai nuo šaltinio.

Žadama užtikrinti atlyginimų augimą tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuose, kasmet didinti neapmokestinamą pajamų dydį „siekiant jį maksimaliai priartinti prie minimalios mėnesinės algos“, taip pat sparčiau kelti pensijas, panaikinti automatinį gyventojų įtraukimą į antrąją pensijų pakopą, kartu leidžiant neribotam laikui sustabdyti įmokas į pensijų fondus.

Vyriausybės programos projekte – taip pat planai įkurti kelių fondą, skirtą valstybinių kelių tvarkymui bei naujos infrastruktūros juose statyboms, siekti, kad elektros gamyba iš atsinaujinančių išteklių jau 2028 metais viršytų šalies metinį suvartojimą, taip pat kuo rečiau vartoti iš dujų pagamintą elektros energiją.

Centro kairės Vyriausybė taip pat ketina leisti vartotojams vienu metu sudaryti sutartis su keliais elektros tiekėjais, o smulkiems ir pažeidžiamiems – naudotis visuomeniniu tiekimu.

Žadama sumažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šviežioms daržovėms ir vaisiams.

Numatytas ir išskirtinis dėmesys regionams, pradedant nuo specialistų pritraukimo ten, mokyklų išsaugojimo iki Regionų ministerijos įkūrimo.

Centro kairės Vyriausybė nurodė ir didelę paramą vaikus auginančioms šeimoms, užtikrinant joms didesnę finansinę paramą ir mažesnius mokesčius, sudarant sąlygas auginti vaikus, o motinystę ir tėvystę derinti su darbu, lengviau įsigyti būstą ir pan.

Dokumente įrašytas siekis visiems pradinukams užtikrinti nemokamą maitinimą.

Iš kur lėšos?

„Labai aiškiai matyti pasiryžimas didinti viską, galima sakyti. Prioritetas yra viskas. Iš kur? Kokias visuomenės grupės jūs pirmiausia ketinate apmokestinti, kad šie įsipareigojimai, nuskambėję Vyriausybės programoje, galėtų būti įgyvendinti?“ – klausė Liberalų frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

G. Palucko teigimu, 2025 metai bus skirti diskusijoms su visomis visuomenės grupėmis, kad bet kokia mokesčių korekcija būtų įvertinta tiek verslo konkurencingumui, tiek visuomenės perkamajai galiai, tiek vartojimų įpročiams.

„Ši Vyriausybė įsipareigojusi didinti perskirstymą, tačiau jis turi būti adekvatus, pasvertas“, – sakė paskirtasis premjeras.

Demokratė Rima Baškienė Vyriausybės programoje pasigedo dėmesio etnokultūrai.

„Šalia kultūrai skiriamo nemažo dėmesio neatsispindi pamatinės kultūros šaknys, o jos yra tautodailė ir etninė kultūra. Šito labai tikėjosi gausios bendruomenės“, – teigė Seimo narė.

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Artūras Zuokas ironizavo, kad klausant paskirtojo premjero nuo žodžių „sieksime ir gerinsime“ apsvaigo galva  „kaip geros žolės parūkius“, nors jos nerūko, ir abejojo būtinybe steigti Regionų ministeriją.

„Manyčiau, kad moderni valstybė šiandien turėtų kalbėti, pavyzdžiui, apie Dirbtinio intelekto taikymo viešajame sektoriuje ministeriją, paskirti ministru virtualų DI ir duoti jam gerus viceministrus. Nereikėtų ginčytis ir tarp koalicijos partnerių, kas tą postą užimtų ir suformuluoti tris uždavinius – švietimo, sveikatos ir regionų problemos sprendimas. Neabejoju, kad tai būtų efektyvesnis kelias nei Regionų ministerijos steigimas“, – kalbėjo parlamentaras.

Liberalas Simonas Kairys stebėjosi, kad Vyriausybės programoje praktiškai nekalbama apie Lietuvos prioritetus 2027 metų pirmąjį pusmetį pirmininkaujant ES Tarybai.

Vyriausybės programos tvirtinimas suplanuotas gruodžio 12 dieną. Tai padarius prisieks ir pareigas pradės eiti G. Palucko vadovaujamas Ministrų kabinetas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra