Vyriausybė siūlo šį parką iš Kultūros ministerijos perduoti valdyti Aplinkos ministerijai, nes jai priklauso ir kiti nacionaliniai parkai.
Anot jos, tai leistų sustiprinti gamtos apsaugos politiką, geriau užtikrinti biologinę įvairovę ir kraštovaizdžio apsaugą, atkurti ekosistemas Trakų parke.
Naujos redakcijos Saugomų teritorijų įstatymo projekte numatyta, kad valstybės įsteigtų saugomų teritorijų, išskyrus kultūrinių rezervatų, draustinių ir kultūros paveldo objektų, apsaugą bei tvarkymą organizuoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Tarp tokių saugomų teritorijų patektų ir Trakų istorinis nacionalinis parkas.
Trakų istorinis nacionalinis parkas iškrenta iš šito konteksto
„Šiandien Saugomų teritorijų tarnyba valdo 18 proc. šalies teritorijų, tai yra beveik 400 draustinių, 30 regioninių parkų, keturi nacionaliniai parkai, ir Kultūros ministerijos valdomas Trakų istorinis nacionalinis parkas iškrenta iš šito konteksto“, – pristatydamas projektą Seime sakė aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas.
„Yra bendra tvarka, bendros taisyklės, kaip mes valdome tas teritorijas. Dažna teritorija su skausminga patirtimi jau yra perėjusi net trečiąją planų tvarkymo raidą, tvarkymo schemų raidą, o matome, kad Trakų nacionalinis parkas su 1993 metais patvirtintais reglamentais atsilieka nuo valstybės pažangos, daug gerų iniciatyvų yra įšaldyta – tiek gamtotvarkinių, tiek urbanistinių“, – teigė jis.
Grupė parlamentarų nesutinka su šia iniciatyva, jie parengė siūlymą, kad istorinių nacionalinių parkų, regioninių istorinių parkų, valstybinių kultūrinių rezervatų, valstybinių kultūrinių draustinių ir kultūros paveldo objektų, vietovių apsaugą ir tvarkymą vykdytų Kultūros ministerija per savo įsteigtas įstaigas.
„Trakų istorinis nacionalinis parkas yra kultūrinis kraštovaizdis, pati ekosistema ten sukurta žmonių“, – BNS sakė vienas iš pasiūlymo autorių Seimo narys socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas.
Anot jo, šioje teritorijoje didesnę vertę turi istorinis, kultūrinis paveldas, o ne gamtinis.
„Valstybinė kultūros paveldo komisija pasisakė prieš pavaldumo keitimą“, – pabrėžė politikas.
Pasiūlymo autorių teigimu, Trakų istorinį nacionalinį parką perdavus Aplinkos ministerijai ir jame pradėjus diegti ambicingus Europos Sąjungos žaliojo kurso ir biologinės įvairovės strategijų iki 2030 metų tikslus, bus apribotos galimybės tradiciškai toliau puoselėti lietuvių tautos sukurtą kultūrinį kraštovaizdį Trakuose, gyventojai susidurs su padidėjusiais apribojimais, kils konfliktas tarp ambicingų pasaulinių tikslų ir vietos bendruomenių interesų.
K. Vilkauskas atkreipė dėmesį, kad Kultūros ministerijai taip pat pavaldus Kernavės kultūrinis rezervatas, Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas.
„Vieną tokį patį svarbų Trakų istorinį nacionalinį parką paimame ir perkeliame į Aplinkos ministeriją, o kitus paliekame prie Kultūros ministerijos. Tai irgi nelogiška“, – BNS sakė parlamentaras.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu vyksta Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos atnaujinimas, tai ilgas procesas, todėl pavaldumo keitimas gali jam sutrukdyti.
Dar 2021 metų spalį aplinkos ir kultūros ministrai sutarė Trakų istorinį nacionalinį parką įtraukti į bendrą saugomų teritorijų tinklą ir perduoti jo pavaldumą iš Kultūros ministerijos Aplinkos ministerijai.
Trakų parkas yra vienintelis pavaldus Kultūros ministerijai, tuo metu Kuršių nerijos, Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos nacionaliniai parkai priklauso Aplinkos ministerijai.
Trakų istorinis nacionalinis parkas užima 8,2 tūkst. ha plotą, apima daugiau kaip 30 ežerų.
Tuomet kultūros ministras Simonas Kairys sakė, kad iš visos Trakų istorinio nacionalinio parko struktūros Kultūros ministerijai pavaldus turėtų likti parko teritorijoje veikiantis Užutrakio dvaras. Pilies kompleksas, kaip saugoma kultūros paveldo vertybė, taip pat liks Kultūros ministerijai pavaldžiai įstaigai – Trakų istorijos muziejui.
Naujausi komentarai