Pereiti į pagrindinį turinį

Klausia KT, kada reikia atsisakyti kitos pilietybės susiruošus į Seimą

2015-12-28 04:52
BNS inf.
Antanas Guoga
Antanas Guoga / A. Ufarto / Fotobanko nuotr.

Seimas paprašė Konstitucinio Teismo išaiškinti, ar atsisakyti kitos valstybės pilietybės reikia jau pradedant politinę kampaniją ar tik prieš Seimo nario priesaiką.

Konstitucinio Teismo išaiškinimas gali būti svarbus Australijos pilietybę turinčiam europarlamentarui liberalui Antanui Guogai.

Nutarimą inicijavę liberalai pastebi galimą skirtumą tarp Konstitucijos ir Seimo rinkimų įstatymo formuluočių, kalbančių apie Seimo nario priedermę nebūti susisaisčiusiam priesaika kitai valstybei bei kelia klausimą, ar šis reikalavimas galioja ir kandidatui.

„Konstitucijoje yra pasakyta, kad Seimo narys negali būti susijęs priesaika su kitomis valstybėmis, mes kvestionuojame, ar reikalavimas dar prieš pradedant kandidatuoti būti atsisakius pilietybės nėra perteklinis, nes išvis neaišku, ar tas kandidatas laimės rinkimus, ar nelaimės“, - BNS sakė Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis.

Pasak jo, akivaizdu, kad prieš duodamas priesaiką išrinktasis Seimo narys turi įrodyti, kad yra atsisakęs kitos pilietybės, jei tokią turėjo. „Bet yra laiko tarpas, tarkime, tarp balandžio, kai tampama kampanijos dalyviu, ir priesaikos lapkričio mėnesį, mes tiesiog klausiame, ar tai nėra perteklinė nuostata“, - kalbėjo liberalų lyderis.

Nutarimą į KT pateikė ne tik keli liberalai, bet ir Darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijų atstovai. „Kadangi kreipėmės nutarimu, tai reiškia, kad Konstitucinis Teismas turi svarstyti be eilės“, - į klausimą, ar toks kreipimasis nesustabdys pačios nuostatos galiojimo per rinkimus, atsakė E.Masiulis.

Seimo rinkimų įstatymas numato, kad teikdamas pareiškinius dokumentus kandidatas turi nurodyti, ar yra buvęs kitos valstybės pilietis, ir tokiu atveju turi pateikti kitos valstybės kompetentingų institucijų išduotą dokumentą apie pilietybės atsisakymą ar jos netekimą.

Konstitucija numato, kad „Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis kaip 25 metų bei nuolat gyvena Lietuvoje“.

Dviguba pilietybė kandidatuoti į Seimą trukdo Liberalų sąjūdžio atstovui europarlamentarui A.Guogai, kuris norėjo mesti iššūkį Vilkaviškio vienmandatėje apygardoje tradiciškai keliamam socialdemokratų lyderiui premjerui Algirdui Butkevičiui. A.Guoga dar turi Australijos pilietybę, kurios sako nenorintis atsisakyti dėl toje šalyje gyvenančių nepilnamečių dukterų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų