Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis, Emanuelis Zingeris ir Žygimantas Pavilionis praneša surinkę reikalingus parašus dėl neeilinio Užsienio reikalų komiteto posėdžio sušaukimo pirmadienį, į kurį kviečiamas pasiaiškinti L. Linkevičius. Konservatoriai reikalaus, kad būtų atsakyta į kilusius klausimus po jo susitikimo Niujorke su V. Makėjumi.
ELTA primena, kad L Linkevičius trečiadienį po susitikimo su Baltarusijos užsienio reikalų ministru džiaugėsi įvykusiu konstruktyviu pokalbiu. L. Linkevičius trečiadienio vakarą Eltai teigė, kad pokalbio metu buvo aptarti Astravo atominės elektrinės (AE) saugumo klausimai.
Konservatoriai užsienio reikalų ministro ketina klausti dėl Lietuvos pozicijos derybose dėl Europos Sąjungos-Baltarusijos partnerystės prioritetų ir šių derybų eigos.
Kartu parlamentarai domėsis dėl Vyriausybės ir Užsienio reikalų ministerijos veiksmų siekiant bendros Baltijos šalių ir visos ES pozicijos dėl elektros energijos neįsileidimo į savo šalių elektros rinkas iš Baltarusijos, kaip buvo numatyta Vyriausybės patvirtintame elektros nepirkimo įstatymo įgyvendinimo plane.
Taip pat bus laukiama atsakymų dėl Vyriausybės ir ministerijos veiksmų siekiant bendro ES ir jos valstybių narių požiūrio į Astravo atominės elektrinės keliamą grėsmę Lietuvos ir visos Europos saugumui.
Ministras neeiliniame posėdyje bus klausiamas ir dėl informacijos apie 2019 m. rugsėjo 25 d. Niujorke vykusio Lietuvos ir Baltarusijos užsienio reikalų ministrų susitikimo metu aptartus klausimus ir šio susitikimo rezultatus.
Galų gale parlamentarai klaus informacijos apie 2019 m. spalio mėnesį planuojamą ES Vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalams ir saugumo politikai Federicos Mogherini vadovaujamos delegacijos vizitą į Baltarusiją.
„Informacija, kuri mus pasiekė oficialiais ir neoficialiais kanalais kelia nerimą dėl Lietuvos valstybės pozicijos Astravo atominės elektrinės bei laikysenos šiuo ir kitais susijusiais klausimais Europos Sąjungoje. Todėl naudojamės parlamentine teise reaguoti greitai sušaukdami neeilinį komiteto posėdį“, – motyvavo A. Ažubalis.
Kiek anksčiau ketvirtadienį TS-LKD partijos prezidiumas pranešė inicijuojantis konservatorių Tarybos kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą ir Lietuvos Respublikos Vyriausybę, raginantį neišduoti Lietuvos nacionalinio saugumo interesų ir užtikrinti, kad Lietuva neatsitrauks nuo ES ir Baltarusijos partnerystės susitarimų vetavimo, kaip instrumento Lietuvos nacionaliniam saugumui užtikrinti.
L. Linkevičiaus: konservatoriai atstovauja Rusijai
L. Linkevičius sako, kad siūlydami vengti dialogo su Baltarusija opoziciniai konservatoriai atstovauja Rusijai.
Taip jis reagavo į konservatorių pareikštą nerimą, kad Lietuva gali keisti poziciją ir nebeblokuoti Europos Sąjungos (ES) sutarties su Baltarusija dėl bendradarbiavimo.
„Vietoje to, kad kas savaitę klaustų apie pozicijos pasikeitimą, jie galėtų susirūpinti, kad nėra normalaus dialogo su Baltarusija. Kokie gali būti pokyčiai tos šalies veiksmuose, jeigu mes iš viso nesikalbame?“, – BNS ketvirtadienį telefonu iš Niujorko sakė L. Linkevičius.
„Dar labiau stebina tai, kad jie nenori dialogo tarp ES ir Baltarusijos. Tai čia tikrai atitinka vienos šalies (Rusijos) interesus, bet aš nežinau, ar jie sąmoningai, ar nesąmoningai tos šalies interesus gina“, – teigė jis.
Tai čia tikrai atitinka vienos šalies (Rusijos) interesus, bet aš nežinau, ar jie sąmoningai, ar nesąmoningai tos šalies interesus gina.
Iki šiol Vilnius vetuodavo ES ir Minsko santykių pagrindų susitarimą.
Konservatoriai sako, kad jiems kelia nerimą atsinaujinantis politinis dialogas tarp Lietuvos ir Baltarusijos bei trečiadienį Niujorke įvykęs šių šalių užsienio reikalų ministrų susitikimas.
Konservatoriai teigia, kad Lietuvos galimybė blokuoti šį susitarimą yra priemonė užtikrinti Lietuvos nacionaliniam saugumui.
Partija pareiškė, kad L. Linkevičius nesiima aktyvių priemonių siekiant vieningos Baltijos šalių ir visos ES pozicijos dėl Astravo atominėje elektrinėje pagamintos elektros neįleidimo į bendrijos rinką.
Lietuvos diplomatijos atmetė šią kritiką: „Mūsų požiūris į elektrinę nesikeičia“.
„Tačiau mes matome platesnio aspekto dialogą su ta šalimi. Svarbu, kad ji išlaikytų savo suverenitetą, nes ji dabar patiria didelius išbandymus, taip pat mums svarbios žmogaus teisės, politinių partijų veikla Baltarusijoje“, – tvirtino L. Linkevičius.
„Nesikalbėjimas su ta šalimi neizoliuos Baltarusijos, o izoliuos mūsų galimybes ją paveikti“, – pridūrė jis.
Pasak ministro, ES šalys ir Baltarusija šiuo metu tariasi, kaip atrodytų susitarimas dėl santykių pagrindų, o Lietuva siekia į dokumentą įtraukti nuostatas dėl demokratijos ir branduolinės saugos.
„(Pritarsime sutarčiai), jeigu bus atspindėtos nuostatos, kokių mes reikalaujame, bet jeigu to nenutiks, be abejo, mes nepritarsime. Tas visiems žinoma“, – teigė L. Linkevičius.
Dialogas su Baltarusija atnaujinamas liepą prezidentu tapus Gitanui Nausėdai. Ankstesnė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė buvo sustabdžiusi dialogą su Minsku, jos sprendimu nesusitikdavo ne tik šalių vadovai, bet ir užsienio reikalų ministrai.
Naujausi komentarai