„Dabartinis derybų kontekstas ir amerikiečių pareiškimai gali sukelti Ukrainai nusivylimą, kad Vakarai apleidžia Ukrainą, todėl mums svarbu pasiųsti stiprų signalą, paremtą ambicingais planais, kad ES nepamiršta Ukrainos. Tikimės, kad ir amerikiečiai neapleis Ukrainos“, – antradienį interviu portalui „15min“ sakė A. Kubilius.
Jis teigė kol kas negalintis detaliai atskleisti, koks yra tas „stiprus signalas“, kol tai nėra aptarta Komisijoje, tačiau A. Kubilius sakė, kad ruošiamos priemonės trimis kryptimis.
„Pirmiausia, investuoti į gynybos potencialą, ginklus, Ukrainos gynybos pramonę. Antra, Ukrainos spartinti europinę integraciją ir ypač jos integraciją į bendrąją Europos rinką. Trečias dalykas, labai aiškiai parodyti, kad Ukrainos rekonstrukcija ir atstatymas, jei bus sutarta dėl ugnies nutraukimo ir taikos, vyks su reikšmingais pajėgumais“, – kalbėjo eurokomisaras.
Pasak jo, netrukus pasirodys Baltoji knyga – EK dokumentas su siūlymais kaip Europa turėtų stiprinti savo gynybą, o po to ES tarybose bus priimti „svarbūs sprendimai“.
„Bendras ryžtas stiprinti gynybą yra aiškus. (...) Europos šalių atsilikimas nuo to, ko reikia, yra nemažas, bet čia stebuklų negali būti, bet per vieną dieną nepagaminsi tūkstančio tankų. Spartinimas yra svarbus ir ties tuo nuosekliai dirbame“, – teigė A. Kubilius.
Kaip rašė BNS, JAV ir Rusijos pareigūnai antradienį susitiko Rijade pirmųjų aukšto lygio derybų nuo tada, kai Rusija pradėjo puolimą Ukrainoje.
JAV valstybės departamentas po derybų pareiškė, kad reikės dar daug nuveikti siekiant užbaigti karą Ukrainoje, tačiau susitikimą pavadino „svarbiu pirmuoju žingsniu“.
Rusija pareiškė, kad rusų derybos su Jungtinėmis Valstijomis Saudo Arabijoje buvo „neblogos“, tačiau teigė, kad sunku pasakyti, ar jų pozicijos suartėjo.
Tuo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sukritikavo JAV ir Rusijos pareigūnų susitikimą Saudo Arabijoje kaip derybas dėl karo Ukrainoje nedalyvaujant Kyjivui.
Europos lyderiai pirmadienį per nepaprastąsias Paryžiaus derybas siekė įveikti nesutarimus dėl atsako į naujosios JAV Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracijos politikos pokytį dėl karo Ukrainoje ir galbūt mažėjančio ryžto užtikrinti Europos gynybą, tačiau sprendimų nepasiekė.
Susidūrę su vienu didžiausių iššūkių per pastaruosius metus, Europos lyderiai baiminasi, kad D. Trumpas planuoja taikos derybas su Rusija, kuriose nedalyvaus nei Ukraina, nei ES.
Europoje taip pat kyla nerimas, kad JAV gali išvesti dalį karių iš žemyno, telkdama dėmesį į Indijos ir Ramiojo vandenyno regioną.
Antrasis Europos lyderių susitikimas Prancūzijos sostinėje numatomas trečiadienį, susitikime turėtų dalyvauti ir Lietuva.