Lanksčios darbo sąlygos – svarbiau nei kabinetas: ar efektyvus valstybės valdymas iš namų? Pereiti į pagrindinį turinį

Lanksčios darbo sąlygos – svarbiau nei kabinetas: ar efektyvus valstybės valdymas iš namų?

2025-05-10 20:58

Lietuvos ministerijos tuštėja, o valstybės reikalai tvarkomi iš namų. Nuotolinis darbas vis labiau plinta ministerijose. Vien tik iš namų dirba jau dešimtadalis ministerijų darbuotojų. Trečdalis nuotoliu dirba pusę savaitės. Ministerijos ypač ištuštėja prieš savaitgalį – penktadieniais nuotoliu dirba daugiausiai. Į darbą ateinant vis mažiau, kai kurios ministerijos jau ima mažinti darbo vietų – jei visi darbuotojai staiga ateitų į darbą, nebetilptų.

Lanksčios darbo sąlygos – svarbiau nei kabinetas: ar efektyvus valstybės valdymas iš namų?
Lanksčios darbo sąlygos – svarbiau nei kabinetas: ar efektyvus valstybės valdymas iš namų? / L. Balandžio / BNS nuotr.

Penktadienis yra darbo diena, bet Vilniuje penktadienio rytais dingsta kamščiai, ištuštėja biurai. Penktadienis – populiariausia diena, kai žmonės pasirenka dirbti iš namų.

Tai senokai įprasta versle, bet darbas iš namų vis labiau populiarėja ministerijose.

„Dėl produktyvumo tyrimai rodo įvairiai. Vieni sako, kad darbuotojai produktyvesni dirbant iš namų, kiti – atvirkščiai. Tai sunku pasakyti“, – pasakojo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kanclerė Eglė Radišauskienė.

 M. Morkevičiaus / ELTOS nuotr.

Vidaus reikalų ministerija apklausė 60 proc. darbuotojų iš visų ministerijų. Nuolatos dirbančių ministerijoje – tik 10 proc., kiti 11 procentų dirba vien iš namų. Likę dirba mišriai: per savaitę iš namų dirba 2, 3 arba 4 dienas.

Galimybę dirbti iš namų darbuotojai nurodo kaip svarbiausią aspektą po algos dydžio.

„Lanksčios darbo sąlygos yra geriausiai vertinamas aspektas daugelyje ministerijų. Tai yra svarbiausia po darbo užmokesčio“, – sakė Vidaus reikalų ministerijos patarėja Eglė Vileikienė.

LNK žinios apklausė ministerijas. Vienos geriausių sąlygų dirbti iš namų – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje.

Dirbti iš namų turi galimybę 90 proc. darbuotojų, o didžioji dalis tą ir daro. Iš namų dirba 2 arba 3 dienas per savaitę, dažniausiai – penktadieniais. Ministerija sako, kad svarbiausia – rezultatas, o ne kur sėdi darbuotojas.

„Dabar pasakymai „nuotolis“ ar „gyvai“ neturi prasmės. Reikia sugebėti hibridinius formatus organizuoti, jei dalis komandos gali būti prisijungę nuotoliu, dalis – gyvai“, – teigė Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

A. Ufarto / ELTOS nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – vienintelė, nereikalaujanti, kad dirbantys nuotoliu būtų pasirengę, prireikus, atvykti į ministeriją.

Galima dirbti iš kito miesto ar net kitos šalies. Ministerijoje jau dabar kiekvienam darbuotojui nebėra darbo vietų.

„Fiziškai, vadinkime, kėdžių turime mažiau nei darbuotojų, tačiau turime prisitaikę keletą dalykų – bendras erdves, kur žmonės, kurie ateina nereguliariu grafiku, gali ateiti dirbti nebūtinai kabinetuose“, – tvirtino E. Bingelis.

Kitos ministerijos reikalauja, kad dirbant iš namų būtų pasirengta į darbą atvykti per valandą su puse, dvi valandas ar kitą su vadovu suderintą laiką.

Vienos palankesnių sąlygų dirbti iš namų – Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje.

„Bet jau matome, kad poreikio darbo vietoms nėra, nes žmonės rečiau ateina į ofisą“, – sakė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kanclerė Eglė Radišauskienė.

Anot ministerijos, visi naudojasi nuotoliniu darbu, o leidžiama iš namų dirbti 3 dienas per savaitę. Vieną mėnesį per metus leidžiama dirbti ir iš užsienio.

„Pas mus yra galimybė dirbti ir iš toliau, bet numatyta, kai gali dirbti ir iš užsienio tik iki mėnesio. Tai vadinamos darbostogos, bet jos turi būti suderintos“, – kalbėjo E. Radišauskienė.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija dėl nuotolinio darbo trečdaliu mažina darbo vietų pačioje ministerijoje.

„Ieškome patalpų, kurios yra mažesnės, kad turėtume darbo vietas ne 230 darbuotojų, bet iki 150 darbo vietų“, – teigė E. Radišauskienė.

Tris dienas per savaitę dirbti iš namų leidžia Sveikatos apsaugos ministerija.

Dvi dienas per savaitę iš namų dirbti galima Susisiekimo, Užsienio reikalų ministerijose.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Vidaus reikalų ministerija sako, kad apie 30 proc. viso darbo laiko darbuotojai dirba iš namų.

„Ministerijose pasitenkinimas lanksčiomis darbo sąlygomis yra net 84 proc.“, – tvirtino Vidaus reikalų ministerijos patarėja.

Kitos ministerijos nepateikė konkrečių skaičių.

Žemės ūkio, Aplinkos, Finansų, Kultūros, Švietimo ministerijos nurodė, kad galimybę dirbti ne ministerijose turi visi. Tik nėra statistikos, kiek žmonių tuo naudojasi.

Darbo iš namų neriboja Energetikos ministerija. Dažniausiai nuotoliu dirbama pirmadieniais ir penktadieniais.

Atrodytų, lyg darbas iš namų gerina sveikatą.

Kuo daugiau žmonės dirba nuotoliu – tuo mažiau ima biuletenių.

„Jie rečiau naudojasi galimybe imti nedarbingumą. Matyt, tai susiję su keletu dalykų, kad jei tai nelabai rimta liga, tai žmogus, kaip dirbo namuose, taip dirba“, – aiškino Vidaus reikalų ministerijos patarėja.

Vienos ministerijos skatina darbą iš namų ir prie to prisitaikė. Kitos stengiasi sugrąžinti darbuotojus iš namų į ministerijas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų