Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis gina savižudybių prevencijos plano projektą, kurį buvo sukritikavę ir kai kurie jo rengėjai.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) išplatintame pranešime ministras pažymi, kad Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo ir savižudybių prevencijos veiksmų plano projektą teigiamai įvertino Valstybinė sveikatos reikalų komisija prie Vyriausybės.
V.P.Andirukaitis taip pat pakvietė Valstybinės sveikatos reikalų komisijos narius – šalies ministerijų ir žinybų atstovus – pagal savo kompetenciją papildyti ir aprobuoti projektą. Šį planą parengė darbo grupė, kurioje dirbo 35 asmenys iš įvairių valstybės institucijų ir nevyriausybinių organizacijų.
Plano projektą sudaro sveikatos priežiūros ir kitų institucijų specialistų bei visuomenės grupių mokymai, pagalbos rizikos veiksnių grupėms organizavimas, psichologinės pagalbos plėtra, savižudybių prevencija, vaikų psichikos sveikatos optimizavimas, psichikos sveikatos priežiūros vadybos tobulinimas.
Remdamasis Sveikatos mokslų universiteto mokslininkų tyrimais, sveikatos apsaugos ministras V.P.Andriukaitis komisijos posėdyje pabrėžė, kad savižudybės yra neatsiejamai susijusios su alkoholio vartojimu. Komisijos posėdyje buvo pateikta Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informacija apie alkoholio ir tabako kontrolės priemonių bei gerųjų praktikų įgyvendinimą savivaldybėse.
Dienraštis "Lietuvos žinios" skelbė, kad dalis į dokumento kūrimą įtauktų specialistų nepritaria Psichikos sutrikimų ir savižudybių prevencijos veiksmų plano projektui.
"Darbo grupėje nuo 2013 metų rugsėjo mėnesio nevyko jokių diskusijų, jos narių nebuvo klausiama, kurias priemones įtraukti, ir, mūsų neinformavus, gruodžio 27 dieną veiksmų planas darbo grupės vardu buvo oficialiai pateiktas ministerijai", - sakė vienas iš dokumentą rengusios darbo grupės narių, viešosios įstaigos "Vaikų linija" vadovas, psichologas Robertas Povilaitis.
Anot jo, sausio pabaigoje 11 ekspertų, dirbusių darbo grupėje, pareiškė nepritariantys parengtam dokumentui. Jie veiksmų plane pasigedo strateginio nuoseklumo, esą pasirinktos priemonės menkai susijusios, jų veiksmingumą sunku įvertinti.
Psichikos sutrikimų ir savižudybių prevencijos veiksmų planui 2014-2016 metais įgyvendinti siūloma skirti 28,4 mln. litų.
Plane siūloma steigti vaikų psichikos sveikatos klasterį, sukurti bei įgyvendinti vaikų psichikos sveikatos ir gerovės strategiją. Per trejus metus už 1,4 mln. litų numatoma organizuoti sveikatos priežiūros specialistų mokymus. Kasmet po 660 tūkst. litų žadama numatyti mobilių psichiatrinių krizių valdymo komandoms prie krizių intervencijos centrų (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje) įkurti. Beveik 2 mln. litų reikėtų bendram bandymų nusižudyti ir suteiktos pagalbos registrui parengti bei įdiegti. Daugiau nei 2,5 mln. litų kainuotų savižudybių prevencijos biuro įsteigimas.
Naujausi komentarai