Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas apsisprendė dėl lobistų ateities

2017-06-20 09:02
BNS inf.

Seimas antradienį priėmė naujos redakcijos Lobistinės veiklos įstatymą.

Seimas apsisprendė dėl lobistų ateities
Seimas apsisprendė dėl lobistų ateities / K. Kavolėlio / BNS nuotr.

Įstatymas apibrėžia, kad lobistu bus laikomas tik fizinis asmuo, kuris turės atitikti nustatytus reikalavimus ir vykdys lobistinę veiklą.

Lobistinę veiklą vykdys samdomi lobistai-profesionalai bei asociacijų ir juridinių asmenų vadovai arba darbuotojai, kuriems bus pavesta vykdyti lobistinę veiklą, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

Lobisto pagrindinė pareiga – per septynias kalendorines dienas nuo lobistinės veiklos pradžios dėl konkretaus teisės akto projekto ar administracinio sprendimo deklaruoti šią veiklą Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Reikės deklaruoti ir žodinį, ir rašytinį teisės akto ar sprendimo nuostatų aptarimą su asmeniu, kuriam siekiama daryti įtaką.

Pagal įstatymą, lobistui draudžiama teikti asmeniui, kuriam lobistine veikla siekiama daryti įtaką, dovanas arba žadėti atlygį už priimtą arba nepriimtą sprendimą, o pačiam asmeniui – priimti iš lobistų dovanas ar kitokį atlygį.

Seimas priimtomis pataisomis įtvirtino atvejus, kada veikla nebus laikoma lobistine, pavyzdžiui, viešosios informacijos rengėjų veikla skleidžiant viešąją informaciją, fizinio asmens pareikšta nuomonė dėl teisėkūros, peticijos, referendumo, piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos teisės įgyvendinimas, valstybės ir savivaldybių institucijų ar įstaigų pakviestų asmenų veikla, kai jie kaip ekspertai ar specialistai dalyvauja pasitarimuose teisės aktų projektams rengti ir kt.

Naujos redakcijos Lobistinės veiklos įstatymą buvo parengusi dar praėjusią kadenciją dirbusi darbo grupė, tačiau naujasis parlamentas projektą gerokai pakeitė, pavyzdžiui, į jo reguliavimą nebepapuola nevyriausybininkai. Įstatymas numato, kad jo nuostatos netaikomos nevyriausybinėms organizacijoms.

Ragina prezidentę vetuoti įstatymą

„Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) antradienį viešai paragino prezidentę Dalią Grybauskaitę vetuoti antradienį Seime priimtą Lobistinės veiklos įstatymą.

Organizacija siūlo siaurinti lobizmo apibrėžimą ir registruoti tik tuos atvejus, kai, pavyzdžiui, siekiama paveikti įstatymus ir įstatymų projektus.

„Suprantu, kad dabartinis įstatymas numato, jog namo bendrijos atstovas, norėdamas gauti savivaldybės leidimą dėl laiptinės kaimynų pikniko, pirmiausia turėtų užsiregistruoti lobistu Vyriausiojoje tarnybinės etikos komisijoje (VTEK). O tai yra absurdas“, – pranešime spaudai teigė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Pagal įstatymą, lobistine veikla apibrėžiami fizinio asmens veiksmai, siekiant, kad lobistinės veiklos užsakovo interesais būtų priimami arba nepriimami teisės aktai, administraciniai sprendimai.

TILS siūlo įpareigoti Seimo narius pranešti, su kuo jie susitinka aptarti įvairių įstatymų. Organizacija atkreipia dėmesį, kad įstatymas nepasako, kokiu būdu VTEK prižiūrės lobistinę veiklą ir užtikrins tinkamą įstatymo vykdymą.

Nevyriausybininkų nuomone, įstatyme taip pat palikta galimybė sau naudos siekiančiam verslui prisidengti viešuoju interesu ir nedeklaruoti susitikimo su politiku.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų