Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas – už savivaldybių vidaus sandorių liberalizavimą

2019-12-20 06:38

Seimas, beveik prieš dvejus metus sugriežtinęs savivaldybių vidaus sandorių sudarymo tvarką, dabar ją vėl liberalizavo. Parlamentarai penktadienį priėmė tai numatančias trijų įstatymų pataisas.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Pixabay nuotr.

Konservatorius Mykolas Majauskas mano, kad savivaldybių vidaus sandorių liberalizavimas leis užtikrins ilgalaikes žemas paslaugų kainas ir kokybę. 

Tuo tarpu Audito komiteto narė Agnė Bilotaitė pareiškė, kad nustatomas reguliavimas yra ydingas ir prieštarauja Konstitucijai, o vidaus sandorių skaidrumas sumažės. Parlamentarė žadėjo kreiptis į prezidentą, kad pataisos būtų vetuotos.

Savivaldybės galės sudaryti vidaus sandorius vandens ar šilumos tiekimo, nuotekų ir atliekų tvarkymo, keleivių vežimo, teritorijų ir gatvių priežiūros srityse, taip pat – teikiant maitinimo paslaugas ugdymo, globos arba sveikatos priežiūros įstaigose.

Paslaugų, kurias savivaldybė paves savo įmonėms, sąrašas bus įtvirtintas Vietos savivaldos įstatyme, o ne Viešųjų pirkimų įstatyme, kaip buvo iki šiol. Pastarajame įtvirtintos bendros sąlygos, kurioms esant perkančiosios organizacijos gali sudaryti vidaus sandorį.

Vidaus sandoriai bus galimi, jeigu teikiant viešąsias paslaugas būtų naudojamas savivaldybių ar jų įmonių nekilnojamasis turtas ir kita įmonė negalėtų teikti paslaugų savo patalpose.

Savivaldybės vidaus sandorius taip pat galės sudaryti leidus Konkurencijos tarybai.

Dabar įstatymas leidžia savivaldybėms su jų valdomomis įmonėmis vidaus sandorius sudaryti tik išimtiniais atvejais, kai perkant viešai yra neįmanoma užtikrinti nepertraukiamos paslaugos teikimo, geros kokybės ir prieinamumo.

Specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybės kontrolė, Konkurencijos taryba bei Viešųjų pirkimų tarnyba, o taip pat Kainų komisija raginant savivaldybes atsisakyti vidaus sandorių su jų valdomomis įmonėmis

Valstybės įmonių vidaus sandorius Seimas uždraudė 2017 metų kovą. 

Apie priimtą įstatymą socialiniame tinklalapyje pasisakė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

„Džiugi žinia – ką tik Seimas didžiule balsų persvara priėmė įstatymą, suteikiantį galimybę Savivaldybėms pačioms spręsti, kam patikėti viešųjų paslaugų teikimą vandentvarkos, miesto tvarkymo, šildymo, atliekų išvežimo ir kt., savivaldybės teritorijoje. Kartu pritarta Lietuvos savivaldybių asociacijos siūlymui, kad Savivaldybės galėtų pačios spręsti, kas valdys jų turtą, reikalingą viešosioms paslaugoms teikti.

Šarūnas Vaitkus (kairėje) ir Mindaugas Sinkevičius (dešinėje)/"Facebook" nuotr.

Galimybės savivaldybių įmonėms patikėti teikti viešąsias paslaugas prašė Lietuvos savivaldybių asociacija – tokį kreipimąsi vienbalsiai pasirašė visi 60 savivaldybių merų. Dėkoju Vyriausybei ir jos vadovui S.Skverneliui,  Seimui ir jo pirmininkui V.Pranskiečiui , Prezidento patarėjams, Povilui Mačiuliui ir Rėdai Bardišauskienei,  kurie išgirdo šią savivaldai aktualią  problemą  už  LSA iniciatyvos palaikymą ir supratimą, kad teikiant viešąsias paslaugas neturi būtų siekiama pelno.

Palangai šiandieninis Seimo balsavimas reiškia, kad miestą ir toliau galės tvarkyti pelno gyventojų sąskaita nesiekiantis „Palangos komunalinis ūkis“, bus išsaugota apie 150 darbo vietų, o už visų palangiškių lėšas statyto miesto baseino, kuriame vaikams vyksta nemokamos kūno kultūros pamokos bei treniruotės, nemokami sveikatinimo užsiėmimai visiems norintiems, kur taikomos ypatingos nuolaidos senjorams, neįgaliesiems ir Palangos miesto gyventojams,  valdymo, be miesto tarybos sutikimo negalės perimti iš šios paslaugos užsidirbti siekiantys privatūs verslininkai.#LSAvienybė“, – rašo meras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų