Pereiti į pagrindinį turinį

Seimo komisija dėl R. Ačo neliečiamybės kviečiasi generalinį prokurorą

2013-11-27 15:48
BNS inf.
Seimo komisija dėl R. Ačo neliečiamybės kviečiasi generalinį prokurorą
Seimo komisija dėl R. Ačo neliečiamybės kviečiasi generalinį prokurorą / V. Skaraičio / BFL nuotr.

Seimo komisija dėl Seimo narių mišrios grupės atstovo Remigijaus Ačo neliečiamybės panaikinimo nusprendė į kitą posėdį po savaitės trečiadienį kviestis generalinį prokurorą Darių Valį.

Tokį sprendimą komisijos nariai trečiadienį priėmė išklausę Generalinės prokuratūros atstovo Arūno Meškos paaiškinimus. Seimo nariai pasigedo bylos medžiagos faktų patikrinimo, taip pat kilo diskusijos, kaip R.Ačas gali būti kaltinamuoju, jei turi imunitetą.

Prokuroras atsakydamas į komisijos narių klausimus pabrėžė, jog byla dėl šmeižto iškelta privataus kaltinimo tvarka ir prokuroras paprastai joje nedalyvauja. Taip pat jis atkreipė dėmesį, jog byla buvo nutraukta dėl to, kad R.Ačas įgijo imunitetą, tačiau aukštesnės instancijos teismas tokią nutartį panaikino.

"Tai yra privataus kaltinamo  byla, ir tokioje byloje prokuroras paprastai nedalyvauja, valstybinio kaltinimo nepalaiko. Ikiteisminis tyrimas tokiose bylose taip pat neatliekamas, pareiškėjas tiesiogiai kreipiasi į teismą, bet kadangi įstatymai nenumato teismui kreiptis į Seimą dėl teisinės neliečiamybės, byla buvo perduota generaliniam prokurorui", - sakė prokuroras.

Dėstydamas bylos medžiagą A.Meška nurodė, kad Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Raseinių rajono profsąjungos pirmininkas Vytautas Bulotas kreipėsi su pareiškimų į teismą nurodydamas, kad po Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos posėdžio R.Ačas sprendimą komentuodamas televizijai jį įžeidė, "išvadindamas ligoniu ir melagiu".

"Taikinamajame posėdyje 2012 metų rugsėjo 4 dieną susitaikyti privačiam kaltintojui ir R.Ačui nepavyko, nes nebuvo susitarta dėl atsiprašymo formos. Rugsėjo 10 dienos nutartimi teisėja perdavė nagrinėti teismui, vėliau bylos nagrinėjimas kelis kartus buvo atidėtas neatvykus R.Ačui, vėliau byla buvo kelis kartus nutraukta tuo pagrindu, kad nėra kreipimosi į Seimą. Apygardos teismas, patenkindamas privataus kaltintojo apeliacinį skundą 2013 metų nutartimi pripažino, kad apylinkės teismas, nagrinėdamas skundą, galėtų būti aktyvus, ir kreiptis į generalinį prokurorą dėl R.Ačo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn", - bylos aplinkybės nurodė prokuroras.

Komisijos nariai klausė prokuroro, koks R.Ačo statusas byloje ir ar, turėdamas teisinį imunitetą kaip parlamentaras, jis gali būti kaltinamuoju. "R.Ačas dabar pagal teismo sprendimus yra traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, kaltinamas asmuo, nuo bylos perdavimo nagrinėti teisiamajame posėdyje", - sakė A.Meška. "Posėdžiai teisme vyko, tačiau keliskart buvo atidėta neatvykus R.Ačui, vėliau byla du kartus buvo nutraukta, kadangi teismas nusprendė, kad nėra leidimo patraukti R.Ačą baudžiamojon atsakomybėn, buvo skundžiamos tos nutartys, abiem atvejais jos buvo panaikintos", - kalbėjo prokuroras.

R.Ačas komisijai pažymėjo, jog VTEK buvo pripažintas supainiojęs interesus, ir komentuodamas šį sprendimą profesinės sąjungos vadovą pavadino "melagiu", o nepalankią VTEK išvadą išvadą vėliau skundė teismui ir iš dalies jo skundas buvo patenkintas.

"Aš esu įsitikinęs, kad profesinės sąjungos pirmininkas meluoja, tuo metu savo žodžių negalėjau apgint, bet praėjus laikui, kai teismai tai įrodė, kad jis sakė netiesą, klaidino Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją", - parlamento komisijos posėdyje trečiadienį sakė R.Ačas.

Generalinis prokuroras Darius Valys į Seimą dėl R.Ačo neliečiamybės panaikinimo kreipėsi Vilniaus miesto apylinkės teismo prašymu.

Privataus kaltinimo tvarka 2012 metų kovą į Vilniaus miesto apylinkės teismą dėl įžeidimo per visuomenės informavimo priemonę kreipėsi Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Raseinių rajono profsąjungos pirmininkas V.Bulotas.

Pasak Generalinės prokuratūros pranešimo, teismuose daugiau kaip metus spręstas klausimas dėl šios bylos teismingumo ir proceso eigos po to, kai R. Ačas 2012 metų rudenį buvo išrinktas Seimo nariu. Baudžiamasis kodeksas numato, jog tas, kas viešai veiksmu, žodžiu ar raštu užgauliai pažemino žmogų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

Kaip skelbė BNS, rugsėjo 30 dieną Vilniaus apygardos teismas panaikino žemesnės instancijos teismo nutartį nutraukti privataus kaltinimo bylą, keltą Mišrios Seimo narių grupės nariui R. Ačui dėl galimo įžeidimo. Po galutinės ir neskundžiamos nutarties byla nagrinėjimui grįžo į Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Procesas privataus kaltinimo byloje nutrauktas balandžio 2 dieną. Į teismą buvo kreipęsis Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Raseinių rajono susivienijimo pirmininkas V.Bulotas. Jo advokatas pageidavo, kad teismas kreiptųsi į Seimą dėl tuometinio partijos "Tvarka ir teisingumas" nario neliečiamybės panaikinimo. Tačiau apylinkės teismas nusprendė, kad nebegali tęsti Seimo nariui iškeltos bylos ir ją nutraukė. Tada V.Bulotas parašė apeliacinį skundą Vilniaus apygardos teismui.

Byla išsirutuliojo po įvykių 2011 metais, kai tuometinis Raseinių rajono meras R. Ačas atvyko į Raseinių lopšelyje-darželyje "Liepaitė" vykusį darbuotojų susirinkimą, kai bandyta įkurti profesinę sąjungą. V.Buloto teigimu, meras bandė sutrukdyti profsąjungos veiklai ir pažeidė viešąją tvarką bei žmonių rimtį, išgąsdino vaikus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų