Aktyviai besireiškianti Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė per rudens sesiją taip ir nespėjo sutvarkyti dviejų nuo jos priklausančių reikalų – paskirti naujo lygių galimybių kontrolieriaus ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko. Kandidatų į šiuos postus greitu laiku ir nežadama.
Pretendentų nėra
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) po to, kai pernai lapkritį netikėtai mirė ilgametė kontrolierė Aušrinė Burneikienė, liko be vadovo. VTEK pirmininko kėdė tuščia jau pusantrų metų. Abi šios tarnybos priklauso nuo Seimo pirmininkės L.Graužinienės – būtent ji siūlo Seimui jų vadovų kandidatūras. Deja, pernai teikta teisininkės, Mykolo Romerio universiteto dėstytojos Lyros Jakulevičienės kandidatūra Seimui netiko, tad šis klausimas atidėtas nenumatytam terminui.
Seimo pirmininkei teisės klausimais patarinėjantis Egidijus Rumbutis sakė, kad bent jau artimiausiu metu permainų tikėtis neverta, – tarnybos ir toliau dirbs be vadovų. Tiesa, LGKT šiuo metu laikinai vadovauja vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, kurią neseniai pasibaigusių motinystės atostogų metu pavadavo šviesaus atminimo A.Burneikienė. VTEK laikinoji vadovė – Gražina Imbrasienė, jai šis postas atiteko pagal įstatymą, numatantį, kad, nesant pirmininko, komisijai laikinai vadovauja vyriausias pagal amžių jos narys.
"Kiek žinau, kandidatų į LGKT vadovus kol kas nėra. VTEK taip pat turi tik laikinąją vadovę. Buvo pakeistas įstatymas, kad komisiją turi sudaryti ne penki, o šeši nariai, bet tas įstatymas yra vetuotas Prezidentės. Taigi, klausimas neišspręstas: jei Seimas apsispręs, kad lieka penki nariai, bus vienaip, jei bus šeši – bus kitaip", – sakė E.Rumbutis.
Darbas stringa
Anot jo, galimų kandidatūrų svarstymo teks palaukti dar mažiausiai mėnesį – iki kovo 10 d., kai prasidės Seimo pavasario sesija.
Tačiau laikinoji VTEK pirmininkė G.Imbrasienė nebuvo patenkinta dabartine situacija, kai postas jai primestas pagal amžių, – laikinumas esą neleidžia priimti realių sprendimų, imtis komisijos pertvarkos, kad ši dirbtų efektyviau. Be to, administracinė našta trukdo ir jos, kaip narės, darbui.
"Darbas vyksta normaliai, bet kad įstaiga neturi vadovo tiek laiko – labai blogai, tai minėjau jau ir iš Seimo tribūnos. Tai labai trukdo pačiai pertvarkai, nes turime viziją, kam būtų galima skirti daugiau dėmesio. Negalime to daryti be nuolatinio vadovo. Aš įgaliojimus turiu, bet patys žinot, ką reiškia, kai esi laikinas. Esu kreipusis ir į Seimo valdybą dėl etatų struktūros pertvarkos – neprašome nei daugiau etatų, nei pinigų, tiesiog kad leistų persitvarkyti viduje. Esame pasiūlę ir įstatymų projektą, kad valdyba paskirtų laikiną vadovą, – tai būtų visai kas kita, nei įstatymų primesta pareiga vadovauti įstaigai pagal amžių. O į nuolatinį vadovą ir pats Seimas visai kitaip žiūri, ir prevencijai būtų galima daugiau dėmesio skirti, pertvarkius etatus", – problemas ir jų galimus sprendimus vardijo ji.
G.Imbrasienė pripažino, kad viskas yra tik L.Graužinienės rankose: "Viskas priklauso tik nuo Seimo pirmininkės – ji teikia Seimui VTEK vadovo kandidatūrą. Su pirmininke nesu kalbėjusi, bet esame parašę, priminę, kad reikia sprendimo. O jie nori iškart daug klausimų išspręsti tuo įstatymu. Bet tokia politinė
Įstaiga veikia savaime
LGKT kontrolieriaus patarėjas viešiesiems ryšiams Valdas Dambrava sakė, kad tarnyba ir be nuolatinio vadovo dirba sėkmingai, – atlieka tyrimus, platina pranešimus spaudai, pasirašinėja sprendimus. Juolab kad laikinoji vadovė E.Žiobienė su pareigomis susitvarko. Tačiau jis pripažino, kad įstaigos darbas dėl to, jog nėra vadovo, negerėja.
Nors šis postas nepolitinis, valdančiosios koalicijos postų dalybose, neoficialiais duomenimis, jis atiteko socialdemokratams. Partijos atstovė, buvusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė, patvirtino, kad po to, kai buvo pasiūlyta L.Jakulevičienė, daugiau kandidatų neatsirado.
"Apie konkretų asmenį negirdėjau kalbant, juo labiau kad iki kovo 10 d. posėdžių nebus. Kovą, manau, kandidatūra bus teikiama. O dėl L.Jakulevičienės – nemanau, kad bus teikiama ji, nes iš visų partijų girdėjau prastų atsiliepimų apie kandidatę. Pati apie kandidatus, kas galėtų užimti šią vietą, prisipažinsiu, negalvojau. Bet jei jau yra prerogatyva partijai teikti kandidatūrą, manau, atsiras kas nors iš partijos kolegų ar partijai prijaučiančių", – sakė ji.
Siūlomų kandidatų – net keliolika
Seimo pirmininkė teikia šias kandidatūras: Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko, Seimo kontrolierių bei Seimo kontrolierių įstaigos vadovo, lygių galimybių kontrolieriaus, vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus, VTEK nario, o iš esamų narių – ir VTEK vadovo, Teisėjų etikos ir drausmės komisijos nario, Konstitucinio Teismo teisėjo, Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos nario, 5 komisijų, kurias sudaro generalinis prokuroras, narių.
Naujausi komentarai