Pereiti į pagrindinį turinį

Smurtas prieš vaikus tęsiasi: joks įstatymas nesulaikys nuo įtūžio?

2017-02-17 09:34

Seimas šią savaitę skubos tvarka priėmė pataisas, kuriomis uždraudžiamas visų formų smurtas prieš vaiką, įskaitant fizines bausmes. Neeilinė sesija vaiko teisių apsaugos klausimais sušaukta po keturmečio mirtimi pasibaigusio smurto protrūkio Kėdainiuose. Parlamentarų klausėme, ar, jų nuomone, dabar tėvai vaikus muš mažiaus?

„Shutterstock“, A. Ufarto ir K. Kavolėlio / BFL nuotr.

Kaip viešai kalbėjo konservatorius Mykolas Majauskas, mums reikia lietuviškosios „Barnevernet“ – „kietos, centralizuotos institucijos, kuri gebėtų išgelbėti vaikus nuo smurtaujančios aplinkos“.

Faktai

Vasario 16-ąją visoje Lietuvoje buvo registruojami smurto artimoje aplinkoje atvejai, kurių liudininkais arba nukentėjusiaisiais tapo vaikai.

Apie 5 val. 30 min. Klaipėdos rajono Purmalių kaime, namuose, neblaivus 37 metų vyras aštuonerių ir vienuolikos metų mergaičių akivaizdoje ranka sudavė 41 metų žmonai į veidą. Nukentėjusioji į medikus nesikreipė. Vyras uždarytas į areštinę. Jam nustatytas 1,83 promilių girtumas.

11 val. 09 min. į Klaipėdos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi šešiolikmetė, kuri pranešė, kad tą pačią dieną, apie 11 val., Debreceno gatvėje, namuose, prieš ją smurtavo neblaivi mama. Nepilnametė pristatyta į vaikų krizių centrą. 39 metų įtariamoji ieškoma.

Apie 12 val. 30 min., Šalčininkų rajone, Baltosios Vokės miestelyje, namuose neblaivus 39 metų vyras trylikametės dukros akivaizdoje sudavė 36 metų žmonai į veidą ir tampė už plaukų. Nukentėjusioji į medikus nesikreipė. Vyras uždarytas į areštinę. Jam nustatytas 1,99 promilių girtumas.

Apie 13 val. 15 min. Klaipėdoje, Kuncų gatvėje, namuose, 35 metų vyras devynmetės dukros akivaizdoje mėtė įvairius daiktus į metais jaunesnę žmoną bei sugriebęs už plaukų stumdė po kambarį. Nukentėjusioji į medicinos įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į areštinę.

Apie 16 val. Jonavoje, Sodų gatvėje, namuose, išgertuvių metu neblaivus 37 metų vyras per konfliktą su sugėrovu sudavė pastarojo dešimtmečiui sūnui į galvą. Vaikas gydomas ambulatoriškai. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Jam nustatytas 2,62 promilių girtumas.

Panašiu metu Prienų rajone, Vyšniūnų kaime, namuose, neblaivus 32 metų vyras trijų mažamečių vaikų akivaizdoje smurtavo prieš savo 33 metų amžiaus sutuoktinę. Nukentėjusioji į medikus nesikreipė. Vaikai pasiliko su motina. Įtariamasis uždarytas į areštinę.

Apie 16 val. 20 min. Visagine, Energetikų gatvėje, neblaivus 35 metų vyras per konfliktą su neblaivia 34 metų sugyventine ranka sudavė dvimečiui į veidą. Berniukas į ligoninę vežtas nebuvo, jis perduotas giminaičiams. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Jam nustatytas 1,13 promilių, o sugyventinei – 2,51 promilių girtumas.

Apie 19.00 val. Druskininkų savivaldybėje, Jaskonių kaime, namuose, neblaivus 38 metų vyras pastūmė savo keturmetį sūnų į sieną. Vaikas po medikų apžiūros dėl kairės rankos sumušimo gydomas ambulatoriškai. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Jam nustatytas 1,62 promilių girtumas.

Apie 18 val. Molėtų rajono Ažubalių kaime, bute, neblaivus 29 metų vyras septynmečio sūnaus akivaizdoje griebė neblaiviai 28 metų žmonai už galvos ir išrovė kuokštą plaukų. Nukentėjusioji į medikus nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Vyrui nustatytas 4,60 promilių, o žmonai – 1,92 promilių girtumas.

Apie 19 val. 49 min. Lazdijų rajono Cijūniškės kaime, namuose, neblaivus 31 metų vyras smurtavo prieš savo 23 metų sugyventinę bei nustūmė ją ant lovos. Krisdama moteris užgriuvo ant pernai gimusios dukters. Moteris su dukra paguldytos į ligonę stebėjimui. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Jam nustatytas 1,33 promilių girtumas.


Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys konservatorius Rimantas Jonas Dagys

Man nelabai patiko tokia audringos veiklos imitacija

– Sukvietėme neeilinę sesiją dėl įstatymo projektų, kurie veiks nuo kitų metų sausio mėnesio. Kol kas nieko negalima pasakyti, nes nepriimti pagrindiniai įstatymai - dar laukia visas paketas. O šiuo atveju patikslinome sąvokas, kas yra smurtas, tad apie veikimą ir efektyvumą dar tikrai anksti kalbėti.

Pagrindinis mechanizmas yra įstatymo įgyvendinimas, kokios struktūros bus sukuriamos ir kaip jos veiks. Atvirai pasakius, man nelabai patiko tokia audringos veiklos imitacija. Nes įstatymai dėl vaiko teisių apsaugos turi būti svarstomi ne ažiotažo, o labai pamatuotoje atmosferoje, nes efektyvumas priklauso nuo formuluočių, turinio, ar mes pasiekiame normalų balansą tarp teisių, pareigų ir visa kita. Kai to nėra, įstatymas sunkiai veikia. Galų gale – svarbūs piniginiai resursai.

Seimo vicepirmininkė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Rima Baškienė

Smurto išgyvendinimas tikrai neįvyks per vieną dieną

– Smurto ir patyčių išgyvendinimas tikrai neįvyks per vieną dieną. Turi keistis visuomenė. Jeigu visi susimąstysime ir pradėsime veikti kitaip, bus skatinama atsakinga tėvystė – esu optimistė ir tikiu, kad mūsų šalyje situacija tikrai keisis.

Šiuo atveju mes tik priėmėme smurto sąvokas, o Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas buvo pateiktas. Ką ir kalbėjome plenarinio posėdžio metu, pavasario sesijoje turi atsirasti ir šeimą stiprinantys bei jai padedantys įstatymai, ypač socialinių paslaugų srityje, švietimo įstatymo pataisos, kurios užtikrintų apie atsakingą tėvystę galvojančių jaunuolių rengimą.

Man labai pasisekė, kad turiu puikų vyrą ir jis daug laiko skyrė vaikų auklėjimui. Kaip menininkas jis irgi labai tolerantiškas žmogus. O ir patys vaikai pavykę. (Juokiasi.) Be abejo, būdavo, jog tekdavo pabarti, o su mušimais tikrai nesusidūrėme. Žinote, kas labai padėjo? Knygų, ypač pasakų, skaitymas. Knygos sutelkdavo ir gal dėlto šeimoje buvo mažiau negatyvo, o vaikai augo ramioje aplinkoje.

Liberalų sąjūdžio narė Viktorija Čmilytė-Nielsen

Pozityvios tėvystės reikia mokytis

– Tai yra geras ir reikalingas žingsnis: fizinės bausmės vaikams yra draudžiamos ir atsirado aiškesnis smurto prieš vaikus apibrėžimas. Tai yra ir tam tikra valstybės pozicija, kaip mes norime auginti vaikus, nes šiandieną silpniausi mūsų visuomenės nariai, akivaizdu, ne visada apginami. Tam, kad šeimos normos veiktų praktikoje, žinoma, reikia daug komponentų.

Visų pirma turi keistis mūsų visuomenės požiūris į fizines bausmes. Tai ir yra žingsnis ta linkme, nes lyginant su kitomis valstybėmis, kur buvo analogiškos pataisos, įstatymai buvo priimti ir per kurį laiką sumažėjo fizines bausmes toleruojančių suaugusiųjų skaičius. Manau, kad toks pats efektas bus ir Lietuvoje. Bet tai nereiškia, kad nuo rytojaus viskas kardinaliai pasikeis, žinoma, tai yra ilgas procesas. Šiandien, kiek man žinoma, apie penkiasdešimt procentų suaugusiųjų tiesiog mano, kad fizinės bausmės drausminimui yra priimtinas auklėjimo metodas.

Natūralu, kai priimant kokius nors sprendimus atsiranda įvairių baimių. Kai kurios jų ypač eskaluojamos. Viena tokių – kad įstatymas atvers kelią paimti vaikus iš skurdžiau gyvenančių šeimų. Nors Europos žmogaus teisių teismas yra pasisakęs šiuo klausimu, kad skurdas nėra ir negali būti priežastis paimti vaiką iš šeimos.

Reikia suprasti, kad mes neišrandame dviračio. Tos pačios normos galioja jau penkiasdešimt dvejose šalyse ir tikrai tėvams neblogai sekasi auginti vaikus. Vadinamosios pozityvios tėvystės reikia mokytis. Taip pat reikia sudaryti paslaugų tinklą, pakankamai platų ir veikiantį, kuris padėtų rizikų ir finansinių sunkumų turinčioms šeimoms.

Šiuo metu visgi vaiko teisių apsaugos srityje daugiausiai reaguojame į jau įvykusias problemas ir ne visada efektyviai. Dažniausiai per lėtai ir per daug biurokratiškai. O šios pataisos yra skirtos tragedijai užbėgti už akių.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas

Įstatymas veikia tik tada, kai jo laikosi piliečiai

– Tų įstatymų buvo keletas – vieni buvo priimti, kiti – svarstyti, treti – pateikti. Kalbant apie smurto sąvokos apibrėžimą, daug kas priklauso ir nuo mažus vaikus auginančių žmonių. Jeigu elgiuosi ne taip, kaip reikėtų, galbūt kada nors išlįs yla iš maišo. Joks įstatymas nesulaikys nuo nesusivaldymo ar nuo įtūžio. Tai yra kiekvieno mūsų auklėjimo nuo mažų dienų pasekmė. Jeigu šeimoje yra normalus auklėjimas, vaikas prisirenka kokių nors drastiškesnių dalykų eidamas į ugdymo ar ikimokyklinę įstaigą, kur ateina pora smurtautojų vaikučių. Nedrausmingas elgesys persiduoda ir kitiems. Tai – visos visuomenės problema. Mes kiekvienas galime prie šios problemos sprendimo prisidėti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų