Pereiti į pagrindinį turinį

Spręs, ar į laisvės gynėjų statusą galės pretenduoti buvę Lietuvos policijos akademijos pareigūnai

2025-01-19 00:20

Parlamentarai pavasario sesijoje svarstys Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą suteikti galimybę į laisvės gynėjų statusą pretenduoti ir buvusiems Lietuvos policijos akademijos pareigūnams.

Spręs, ar į laisvės gynėjų statusą galės pretenduoti buvę Lietuvos policijos akademijos pareigūnai
Spręs, ar į laisvės gynėjų statusą galės pretenduoti buvę Lietuvos policijos akademijos pareigūnai / P. Peleckio / BNS nuotr.

Siekiant pagerbti 1990–1991 metais Lietuvos valstybės gynime dalyvavusius tuometinės Lietuvos policijos akademijos darbuotojus ir studentus, parlamento vadovas šią savaitę Seimui pateikė tai numatančias Laisvės gynėjo teisinio statuso įstatymo pataisas.

Seimo plenariniame posėdyje S. Skvernelis pastebėjo, kad dau­gy­bės pro­fe­si­jų žmo­nės, ku­rie be­tar­piš­kai ri­zi­ka­vo, gy­nė vals­ty­bę, vis dar ne­ga­li gau­ti la­bai svar­baus lais­vės gy­nė­jo sta­tu­so.

Jo vertinimu, su­si­klos­tė  pa­ra­dok­sa­li si­tu­a­ci­ja, kai pvz. gy­nęs mū­sų ne­pri­klau­so­my­bę il­ga­metis pa­rei­gū­nas, bu­vęs Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas, šiuo metu vadovaujantis Vie­šo­jo sau­gu­mo tar­ny­bai (VST), to­kio sta­tu­so gauti ne­ga­li.

„Pa­ra­dok­sas toks, kad tuo me­tu, kai vi­daus rei­ka­lų sis­te­ma dar tik trans­for­ma­vo­si iš so­vie­ti­nės mi­li­ci­jos į po­li­ci­ją, dar net ne­bu­vo pri­im­tas Po­li­ci­jos įsta­ty­mas. Aukš­čiau­sio­ji Ta­ry­ba tuo me­tu ap­si­spren­dė įsteig­ti nau­ją aukš­tą­ją mo­kyk­lą, tai yra Lie­tu­vos po­li­ci­jos aka­de­mi­ją. Dau­gy­bė aka­de­mi­jos stu­den­tų to­mis die­no­mis nuo sau­sio 8 die­nos ir vė­liau, sau­sio 12–13, bu­vo čia, Sei­me, vi­di­nia­me kie­me, uni­for­muo­ti, pa­si­puo­šę jau nau­jos, at­kur­tos vals­ty­bės sim­bo­liais. Bet pa­rei­gū­nai, dės­ty­to­jai, kuo­pų va­dai ir ki­ti Po­li­ci­jos aka­de­mi­jos pa­rei­gū­nai, pri­ėmus nuo­la­ti­nį aka­de­mi­jos sta­tu­tą,  ta­po vi­daus tar­ny­bos pa­rei­gū­nais, o ne po­li­ci­jos. Dėl to jie tiesiog „iškrito“ iš da­bar­ti­nio įsta­ty­mo, kur nu­ma­ty­ta ga­li­my­bė gau­ti laisvės gynėjų statusą po­li­ci­jos pa­rei­gū­nams“, – iš Seimo tribūnos aiškino S. Skvernelis.

Seimo narys Arvydas Pocius teiravosi, ar vi­si tuo me­tu be­si­mo­kę ir dir­bę Po­li­ci­jos aka­de­mi­jo­je da­bar ga­lės pre­ten­duo­ti į laisvės gynėjų statusą.

„Kaip par­la­men­to gy­nė­jas, tik­rai ga­liu pa­liu­dy­ti, kad sau­sio 8 die­ną, kai bu­vo pir­ma­sis par­la­men­to štur­mas, tarp par­la­men­to gy­nė­jų bu­vo ir uni­for­muo­tų po­li­ci­jos pa­rei­gū­nų, ir bū­tent Po­li­ci­jos aka­de­mi­jos kur­san­tų. Da­lis tų žmo­nių tik­rai bu­vo, da­ly­va­vo, bet ar vi­si tuo me­tu be­si­mo­kę ir dir­bę Po­li­ci­jos aka­de­mi­jo­je da­bar ga­lės pre­ten­duo­ti į šį sta­tu­są? Pa­grin­di­nė są­ly­ga šiam sta­tu­sui gau­ti yra prie­sai­ka Lie­tu­vos vals­ty­bei. Ar ne­bus pro­ble­mų šiuo at­ve­ju?“, – teiravosi politikas.

S. Skvernelis problemos nemato, nes aka­de­mi­jos dar­buo­to­jai, dės­ty­to­jai ir stu­den­tai prisiekė dar 1990 m. spa­lio mėnesį.

„Jie vi­si tą są­ly­gą iš­pil­do, nes bu­vo pri­sie­kę. (...) Tie, ku­rie ne­da­ly­va­vo įvy­kiuo­se, ku­rie ne­bu­vo įtrauk­ti į bu­dė­ji­mo gra­fi­kus, į laisvės gynėjo sta­tu­są ir ne­pre­ten­duos. Pagal ben­drą tei­si­nį re­gu­lia­vi­mą, prie­sai­ka iš­lie­ka kaip pa­grin­di­nė są­ly­ga, taip pat do­ku­men­tai, pa­tvir­ti­nan­tys jų ak­ty­vų da­ly­va­vi­mą šiuo­se įvy­kiuo­se, o ne tik bu­vi­mas tie­siog stu­den­tu“, – sakė S. Skvernelis.

Anot jo, fak­ti­nes ap­lin­ky­bes pa­tvir­ti­nančiais do­ku­men­tais gali būti ir bu­dė­ji­mo gra­fi­kai, taip pat ir liudininkai, ku­rie kar­tu bu­dė­jo ir dir­bo.

Įstatymo pataisas parengęs S. Skvernelis mano, kad jos pa­lies apie ke­lio­li­ka ar­ba ke­lias de­šim­tis tuo me­tu Po­li­ci­jos aka­de­mi­jo­je tar­na­vu­sių pa­rei­gū­nų, ku­rie vė­liau ta­po vi­daus tar­ny­bos, o po to, dar kar­tą kei­čiant sta­tu­tą, ta­po vėl po­li­ci­jos pa­rei­gū­nais.

Siūloma, kad įstatymo pataisos, kurioms pritarta po pateikimo, įsigaliotų 2025 m. liepos 1 d. Artimiausiu metu jas svarstys Seimo Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­tas, Lais­vės ko­vų ir vals­ty­bės is­to­ri­nės at­min­ties ko­mi­si­ja.

Pagal galiojantį reguliavimą, laisvės gynėjais pripažįstami asmenys, kurie 1990 m. kovo 11 d. – 1991 m. rugpjūčio 21 d. Sovietų Sąjungos karinės agresijos metu tarnavo tokiose institucijose kaip Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyrius, Krašto apsaugos departamentas prie Vyriausybės ir jo struktūriniai padaliniai, Pasienio apsaugos tarnyba, Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba, Valstybės saugumo departamentas, Lietuvos Respublikos policija, Lietuvos šaulių sąjunga.

Šiame sąraše nėra Lietuvos policijos akademijos pareigūnų ir studentų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra