Ušackas neatmeta galimybės, kad Trumpas bus apdovanotas Nobelio taikos premija Pereiti į pagrindinį turinį

Ušackas neatmeta galimybės, kad Trumpas bus apdovanotas Nobelio taikos premija

2025-02-21 16:15
LNK.lt inf.

Kaip iššifruoti JAV prezidento Donaldo Trumpo žinutes ir kaip Europai reaguoti į aštrią jo retoriką, LNK klausė buvusio užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko.

Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / Scanpix nuotr.

– Na, tai jis kalbėjo jau pusantrų metų. Visų pirma, drįsčiau teigti, kad tai, ką mes dabar matome, – didžiulė modernios Lietuvos ir Europos diplomatinė nesėkmė. Tai yra nenoras, negebėjimas, nepripažinimas, su kuo ateina D. Trumpas. Tai, kad jis siekia ir dabar įgyvendina priverstinį taikos planą Ukrainos atžvilgiu, tai, kad jis nemato galimybių Ukrainai susigrąžinti prarastų teritorijų artimiausiu metu ir nenori matyti Ukrainos NATO nare, buvo aiškiai žinoma. Europa turėjo pusantrų metų, net daugiau, tam pasiruošti. Mes gyvenome ant taikos dividendų laurų ir tikėjome tais kilniais troškimais, kuriuos mes savo burbule ir reiškėme nepripažindami realijos, kad ateina jėga, interesais grįsta užsienio politika. Antras dalykas, nereikėtų jų sureikšminti. 

Ir apskritai, Lietuvos informacinėje erdvėje reikalinga tam tikra iškrova. Nes dabar pagarbūs žmonės, ar instituto direktorius, ar vienas įtakingiausių Lietuvos medijos atstovų, D. Trumpui klijuoja KGB agento etiketę. Na, klausykite, čia jau mes išeiname iš visų ribų. Neužmirškime, vėlgi remdamiesi mūsų pragmatiniais interesais, kad esame priklausomi nuo tos bambagyslės, kuri mums suteikia didžiausią saugumą, t. y. JAV. Ir jeigu jūs vadinate JAV karinių pajėgų vyriausiąjį vadą KGB agentu, tai ką apie tai galvoja JAV kariai, kurie yra siunčiami ginti Lietuvą? Tad politinė iškrova reikalinga, ir reikia elgtis labai pragmatiškai, labai realistiškai.

– D. Trumpas turi savo planą, o koks mūsų, europiečių, planas? Kur Europos planas? Ką daryti Europai?

– Aš manau, kad Europa yra pasiklydusi ir bando atsibusti iš geopolitinio miego. Dabar vykstantys eklektiški susitikimai, tikiuosi, atneš konkretų planą, su kuo Europa ateina kaip alternatyva D. Trumpui. Nes ką D. Trumpas dabar sako – tai labai preliminarūs išankstiniai parametrai deryboms. Derybos bus komplikuotos, jos užtruks ne 24 valandas, o greičiausiai 24 mėnesius. Mes pamatysime, kad suderinti Kyjivo ir Maskvos, Vašingtono ir Maskvos interesus nebus taip lengva.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

– Koks Lietuvos vaidmuo turėtų būti šiame Europos plane? Ką mes galime padaryti?

– Lietuvą gerbia ir myli ukrainiečiai. Lietuva gerbiama ir JAV. Į Lietuvos balsą vis labiau įsiklausoma ir Europos didžiosiose sostinėse. Mes turime išeiti ne tik su vertybiniu, bet ir su labai pragmatiniu, realistišku pasiūlymu, kuris atlieptų D. Trumpo požiūrį. Ką Europa atneš? Atneš savo karius. Kiek jų? 100 tūkst., 50 tūkst. į Ukrainą? Kiek Europa sumokės už rekonstrukciją? 600 mlrd. eurų? Kiek Europa skirs biudžeto ir kiek pirks iš Amerikos karinės įrangos ir įvairiausių kitų paslaugų? Ir kiek Europa pirks ne tik karinių, bet ir kitų dalykų? Tai ta kalba su Baltų šalimis, su Lenkija, su Skandinavijos valstybėmis, kurios turi ir istorinę proamerikoniškumo tradiciją, turi savo svertų. Tačiau vieno neužmirškime ir neklaidinkime – vienintelės Vašingtonui svarbios durys – durys į Ovalųjį kabinetą, kur sėdi D. Trumpas. Ne jo patarėjai, ne jo ministrai, bet jis, jo šeima, Elonas Muskas. Jie priims sprendimus, kurie bus svarbūs Europai, Lietuvai, Ukrainai ir pasauliui.

– Na, bet JAV atsargos generolas, viešintis Vilniuje ir dabar dalyvaujantis vykstančiame saugumo forume, Herbertas Raymondas McMasteris teigia, kad amerikiečių kariai liks Baltijos valstybėse, dėl to turime būti užtikrinti, o Lietuva buvo giriama kaip pavyzdinė sąjungininkė. Ar tai mus turėtų nors kiek nuraminti, jeigu jūs sakote, kad vis tiek svarbiausi dalykai vyksta būtent Ovaliajame kabinete?

– Labai džiugu girdėti. H. R. McMasterį pažįstu iš Afganistano laikų, kai petys petin stovėjome ir tą patį sakėme afganistaniečiams: kad amerikiečiai ir europiečiai neišeis iš Afganistano. Kuo pasibaigė? Matome, kur dabar Afganistanas, – prie suskilusios geldos. Žodžiai – gerai, bet ne H. R. McMasteris, ne Marco Rubio, bet D. Trumpas priims sprendimus ir jis pasakys, bus Amerikos kariai ar nebus. Mums tai ypač svarbu, todėl nustokime peikti D. Trumpą. Lietuvos Seimas kartu su Baltijos Asamblėja gali pažaisti tą patį žaidimą ir pasiūlyti D. Trumpui nominuoti jį Nobelio taikos premijai kaip laureatą, jeigu jis per savo derybas su Rusija pasieks ilgalaikę, tvarią taiką Ukrainai, kuri taps ES ir NATO nare ir ateityje atgaus prarastas teritorijas. Žaiskime sumaniai ir išmintingai, to ir reikia Lietuvos diplomatijai ir politikams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
parmazonas

Gal jau gana pūst balioną iš to trampgalio?Jo,už Ukrainos pardavimą dar ir Nobelis?Tada ir Auštrevičiui rūpinkis kokią Šnobelio ar Avietės premiją...
0
0
Visi komentarai (1)