Antikorupcijos komisijos svajonė – apklausti ir Prezidentę Pereiti į pagrindinį turinį

Antikorupcijos komisijos svajonė – apklausti ir Prezidentę

2012-02-25 14:17
Antikorupcijos komisijos svajonė – apklausti ir Prezidentę
Antikorupcijos komisijos svajonė – apklausti ir Prezidentę / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Ar Dalia Grybauskaitė ryžtųsi apsilankyti Seimo Antikorupcijos komisijoje ir jai paliudyti? Ar ji rastų tam laiko? O gal geriau jos net netrukdyti? Tokius klausimus kelia kai kurie komisijos nariai, dar vieną savaitę tirsiantys Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo aplinkybes.

Mano, kad neras laiko

Ar FNTT vadovai atleisti remiantis vien jų patikrinimo poligrafu rezultatais, ar buvo dar kokių nors papildomų duomenų? Kas sako netiesą, o kas painiojasi? Į šiuos ir panašius klausimus bandantiems atsakyti Seimo Antikorupcijos komisijos nariams kuo toliau, tuo sunkiau susigaudyti FNTT vadovų atleidimo peripetijose.

Ateinančią savaitę komisijos duris turės varstyti bei jai dar sykį liudyti ir Prezidentės patarėjas Jonas Markevičius, vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, specialiųjų tyrimų tarnybų vadovai. Kai kurie komisijos nariai „ant kilimėlio“ norėtų išsikviesti pačią Prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuri, kaip patvirtino ir atleistas FNTT direktorius Vitalijus Gailius, šiam skambino telefonu ir leido suprasti, jog jis savo pavaduotoją turėtų atleisti.

„Aišku, būtų labai miela, jei Prezidentė norėtų pamatyti, kaip dirba tautos atstovai, bet, manau, ji nerastų laiko. Žinoma, tokia idėja gali būti, bet nemanau, kad D.Grybauskaitė į komisiją atvyktų. Klausimus jai galime užduoti per jos patarėją, kurį tikrai dar kviesime, – ir dėl iš Valstybės saugumo departamento (VSD) gautų pažymų, ir dėl jų turinio“, – penktadienį „Vilniaus dieną“ informavo komisijos pirmininkas Ligitas Kernagis.

Kuo toliau, tuo painiau

„Ne, man kuo toliau, tuo neaiškiau, – paklaustas, ar komisijoje priartėta prie tiesos, nurodė Jurgis Razma, vienas iš komisijos narių. – Kol kas sunku ką nors suprasti.“

Antikorupcijos komisijos nariai vis dar neranda atsakymo į svarbiausią klausimą: FNTT vadovai buvo atleisti vien tik remiantis VSD informacija, kurioje apibendrinta tyrimų poligrafu medžiaga, ar buvo ir kitokių papildomų duomenų apie V.Gailiaus ar Vytauto Giržado galimą išdavystę arba netinkamumą?

L.Kernagio teigimu, šiuo atveju į komisiją kviestų asmenų pasakojimai išsiskiria: „Vieni tvirtina, jog tokių duomenų būta, o kiti sako, kad jokių kitų duomenų, išskyrus tyrimus poligrafu, nėra. Taigi turime išsiaiškinti, ar yra dar kokių nors duomenų, ar vis dėlto ne.“

Komisija savo darbą tęs dar mažiausiai savaitę. Jos surinkta ir apibendrinta informacija gali būti perduota Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Taigi, tyrimas gali dar labiau užsitęsti.

Tiesa, ne visi Antikorupcijos komisijos nariai gali dirbti su visiškai slapta informacija, keli vis dar neturi tam būtino specialaus leidimo. Tarp tokių – Seimo nariai Naglis Puteikis ir Petras Gražulis, tačiau komisijos pirmininkas tikina, kad jokia slapta informacija komitete nesidalijama.


Pergale neabejoja

„Tikiuosi laimėti teismą ir grįžti į postą“, – „Vilniaus dienai“ penktadienį kalbėjo V.Gailius, tačiau patvirtino skundo teismui dar neįteikęs, nes jis dar ruošiamas. V.Gailius tikino nieko nauja apie savo atleidimo aplinkybes nesužinojęs, jokios naujos informacijos iš vidaus reikalų ministro negavo. Paklaustas, kuo dabar užsiims, V.Gailius sakė sulaukęs nemažai darbo pasiūlymų, tačiau nieko nekonkretizavo. Jis priminė esąs teisininkas, tad darbą rasiąs nesunkiai.

FNTT V.Gailius vadovavo kiek daugiau nei pusantrų metų, jo pavaduotojas V.Giržadas FNTT direktoriaus pavaduotojo poste išdirbo beveik pusmetį.


Vertinimai nesikeičia

Visų pareigūnų, įtariamų informacijos apie banką „Snoras“ nutekinimu žiniasklaidai, tyrimus poligrafu ir jo išvadas dar gruodį žinojo visi aukščiausi šalies pareigūnai: Prezidentė, Seimo pirmininkė, premjeras, vidaus reikalų ir finansų ministrai. Minėti asmenys iš VSD gavo informacinį raštą apie patikrinimo poligrafu rezultatus. Tai patvirtino ir VSD direktorius, ir prezidentūra.

Premjeras Andrius Kubilius ilgą laiką kartojo neturįs jokios informacijos, kuri leistų abejoti FNTT vadovo V.Gailiaus reputacija. Seimo pirmininkė Irena Degutienė ilgai tvirtino informacijos apie FNTT vadovų tyrimus apskritai neturinti.

Kol kas aišku tai, kad minėtą VSD dokumentą, kurio turinys viešai nėra žinomas, šalies vadovybė interpretavo skirtingai. Prezidentei D.Grybauskaitei tai pasirodė pakankamas argumentas, kad FNTT vadovybę reikėtų atleisti.

„FNTT vadovų reputacija neturi kelti jokių abejonių“, – atleidus FNTT vadovybę išsyk pareiškė Prezidentė. Tokios pozicijos, Prezidentės atstovės teigimu, ji laikosi iki šiol.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra