Ateinantis savaitgalis bus viena valanda ilgesnis – bus atšauktas vasaros laikas.
Šį sekmadienį, spalio 28 dieną, 4 valandą ryto laikrodžių rodyklės Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje bei dar keliose dešimtyse pasaulio valstybių, bus persuktos viena valanda atgal. Taip bus atšauktas vasaros laikas, dar vadinamas sezoniniu laiku.
Vasaros laikas įvedamas kasmet paskutinį kovo sekmadienį 3 valandą ryto laikrodžius pasukant valanda į priekį, atšaukiamas spalio paskutinį sekmadienį. Tad sezoninis laikas galioja septynis mėnesius per metus, juostinis – penkis.
Beje, populiari sąvoka „žiemos laikas“ oficialiai išvis neegzistuoja. Lietuva žiemos sezono metu gyvena savo juostiniame laike, tik nuo kovo iki spalio pabaigos taiko „persuktą“ vasaros laiką.
Laikas dukart per metus keičiamas vykdant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą. Lietuva negali vienašališkai nevykdyti jos, nes tokiu atveju būtų baudžiama.
Sezoninio laiko taikymas Lietuvoje vis sulaukia gana aštrių diskusijų visuomenėje. Į ją buvo įsitraukusios netgi aukščiausios valdžios institucijos.
Tačiau ES neketina artimiausiu metu atsisakyti laikrodžių sukinėjimo praktikos. Briuselis pranešė, kad galiojanti tvarka tenkina Europą.
ES yra paskelbusi oficialų vasaros laiko įvedimo grafiką, kuriame numatoma, kad tai bus daroma mažiausiai iki 2016 metų.
Tuo tarpu dalis Lietuvos kaimynių, nepriklausančių ES, atsisakė laikrodžių sukinėjimo. Rusija ir Baltarusija pernai spalį nebeatšaukė vasaros laiko.
Tiesa, Rusijoje jau imta diskutuoti, ar pasielgta teisingai. Yra nemenka tikimybė, kad ši šalis irgi sugrįš prie reguliaraus sezoninio laiko taikymo.
Lietuvoje vasaros laikas buvo pradėtas įvedinėti dar sovietmečiu, 1981 metais. Atkūrus nepriklausomybę šios taisyklės taikymas išliko iki 1999 metų rudens, kai ją panaikino Rolando Pakso vadovaujama Vyriausybė. Tačiau 2003-ųjų pavasarį ministrų kabinetas, vadovaujamas Algirdo Brazausko, sugrąžino vasaros laiko įvedimą. Buvo atsižvelgta į ES, į kurią tuomet rengėsi įstoti Lietuva, rekomendacijas.
Naujausi komentarai