Seimo narių dauguma net ir iš valdančiosios koalicijos nepritarė savo pirmininko radikaliam, bet populistiniu pavadintam siūlymui perpus sumažinti parlamentarų ir ministrų algas.
Radikalus siūlymas
Per praėjusios savaitės riaušes apdaužytuose rūmuose Seimas vakar pasibaigusioje neeilinėje sesijoje ėmėsi svarstyti skubų siūlymą 15 proc. sumažinti parlamentarų ir Vyriausybės narių algas. Reikalavimą mažinti tautos išrinktųjų atlyginimus kėlė ir riaušėmis pasibaigusių protesto akcijos Vilniuje dalyviai.
Tačiau Seimo posėdžio pradžioje žodžio pareikalavęs parlamento pirmininkas Arūnas Valinskas pasiūlė algas susimažinti ne 15 proc., bet netgi perpus. Toks siūlymas sukėlė šiokią tokią sumaištį, netgi paskelbta pertrauka svarstant šį klausimą.
Bet po jos Seimo nariai neparėmė A.Valinsko siūlymo. Dauguma jų tokią Seimo pirmininko iniciatyvą įvertino kaip populistinę. "Toks siūlymas stumia mus į tokią padėtį, kad kai kurie valstybės tarnautojai gaus daugiau nei Seimo nariai. Tai absurdiška. Nevaidinkim čia, kas daugiau, kas mažiau mylime biudžetą ir valstybę", – sakė opozicinis socialdemokratas Algirdas Sysas.
Suglumę buvo ir dalis valdančiųjų. "Šitaip populiariai galima žaisti, bet galima ir prisižaisti", – sakė konservatorius Saulius Pečeliūnas.
Todėl balsuojant dauguma Seimo narių buvo už tai, kad A.Valinsko radikalus pasiūlymas būtų atmestas.
Įsigalios nuo vasario
Įstatymą dėl Seimo narių ir ministrų algų mažinimo 15 proc. parlamentarai priėmė ypatingos skubos tvarka. Už tai plenariniame posėdyje balsavo 113 Seimo narių, prieš nebuvo nė vieno parlamentaro, susilaikė 2.
Atlyginimai sumažės nuo vasario 1 d. Tai reiškia, kad už sausį Seimo nariai gaus dar didesnes algas.
Mažesnės algos bus laikinai, tik iki šių metų pabaigos. Tai numatoma priimtame įstatyme, kurį dar turi pasirašyti ir oficialiai paskelbti Prezidentas Valdas Adamkus. Jis tai turi padaryti per artimiausias 10 dienų.
Išlaidos nepaliestos
Įstatymui įsigaliojus Seimo nariai į rankas kiekvieną mėnesį gaus ne vidutiniškai 8,2 tūkst. litų, kaip yra dabar, bet apie 7 tūkst. litų.
Toks algų sumažinimas leis sutaupyti apie 2,2 mln. litų biudžeto išlaidų.
Svarstant šį klausimą pasiūlyta pagalvoti dėl atlyginimų mažinimo Prezidentui, teisėjams ir daliai kitų valstybės tarnautojų. Šie siūlymai bus svarstomi vasarį rengiamoje neeilinėje Seimo sesijoje.
Pasiūlymas Seimo nariams ir ministrams laikinai, iki šių metų pabaigos, susimažinti atlyginimus atsirado praėjusią savaitę Konstituciniam Teismui leidus ekonominės krizės sąlygomis parlamentarams mažinti savo algas ne tik kitai kadencijai, bet ir per savo kadenciją.
Dabartinė centro dešinės Vyriausybė deklaruoja valstybės lėšų taupymą, kai šalies ekonomiką krečia krizė.
Seimo narių gaunamos vadinamosios kanceliarinės kompensacijos, siekiančios apie 3,7 tūkst. litų per mėnesį, nepakeistos. Tiesa, nuo Naujųjų metų jos išmokamos tik atsiskaitytinai.
Naujausi komentarai