Įsteigti naują biurokratinę instituciją Lietuvoje, pavyzdžiui, Energetikos ministeriją, galima vos per kelias savaites, bet nereikalingų žinybų naikinimas trunka daugiau nei metus.
Neįveikiamas priešas
Pernai lapkritį pradėjusi dirbti nauja šalies valdžia užsimojo mažinti biurokratiją, kirpti valdininkų skaičių, naikinti nereikalingas žinybas. Nuolat žadėta, jog biurokratinis aparatas bus gerokai ir greitai sumažintas, kad jau 2009 m. biudžetas pajustų iš to naudą.
Tačiau realybė pasirodė kur kas nepalankesnė. Saulėlydžio komisija ir Vyriausybė priėmė daugybę garsiai išreklamuotų teisės aktų, kurie neva turėjo sumažinti valstybės išlaidas valdymo srityje. Bet net ir premjerui Andriui Kubiliui sykį teko skėstelėjus rankomis pripažinti: "Kova su biurokratija yra lyg su tuo drakonu – nukerti vieną galvą, o vietoj jos išauga kelios."
Saulėlydžio komisijos vadovas, premjero patarėjas Valentinas Milaknis irgi jau kur kas atsargiau kalba apie laimėjimus naikinant nereikalingas institucijas ir šitaip bandant sutaupyti šimtus milijonų litų valstybės biudžete. Jis leidžia suprasti, kad kova su biurokratija susiduria su tais pačiais biurokratiniais procedūriniais barjerais.
Nors dabartinė valdžia dirba jau bemaž dešimt mėnesių, kol kas nėra apčiuopiamų biurokratijos saulėlydžio rezultatų.
Ištempia iki metų
Kvalifikacijų tarnybos prie Vyriausybės naikinimas turėjo tapti akivaizdžiausiu pavyzdžiu, turėjusiu parodyti, kad naujoji valdžia išties šį tą daro, perkratydama visą valdymo sistemą.
Apie šios neaišku kam reikalingos institucijos naikinimą valdančioji dauguma atvirai kalbėjo nuo pat pirmų savo gyvavimo dienų. Visuomenė buvo įtikinėjama, kad jau iki 2009 m. vidurio ragų ir kanopų paruošų kontora pavadintos Kvalifikacijų tarnybos nebeliks ir bus sutaupyti bent keli milijonai litų.
Tačiau tarnyba veikia iki šiol. Net nėra tiksliai aišku, kada jos nebeliks.
Pareigūnai tikina, kad taip atsitiko ne iš blogos valios. Tiesiog labai ilgai užtruko visos su veikiančios institucijos naikinimu susijusios procedūros.
Valdžios politinis apsisprendimas naikinti nereikalingas žinybas, Saulėlydžio komisijos darbas rengiant tam teisinį pagrindimą, Vyriausybės sprendimo dėl kreipimosi į Seimą su parengtu įstatymo projektu dėl naikinamos institucijos projekto pateikimas, svarstymas plenariniuose posėdžiuose ir komitetuose bei priėmimas Seime, prezidento parašas ir oficialus įstatymo paskelbimas bei įsigaliojimas, Vyriausybės nutarimas dėl institucijos naikinimo tvarkos ir sąlygų, pats išformavimo procesas. Kiekviena iš šių procedūrų jau užtruko ar dar užtruks ne vieną savaitę.
Visa tai ištempia Kvalifikacijų tarnybos naikinimo procesą iki daugiau nei metų, skaičiuojant nuo dienos, kai apie tai pirmą kartą prabilta viešai.
Sprendimą priims Vyriausybė
Seimas tik šių metų liepos antroje pusėje priėmė įstatymą, iš kurio buvo išbraukta Kvalifikacijų tarnyba. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė įstatymą ir jį paskelbė.
Švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys pabrėžė, kad įsigaliojus įstatymui "sukurtas teisinis pagrindas likviduoti Kvalifikacijų tarnybą, jos funkcijas perduoti Švietimo ir mokslo ministerijai, nedidinant ministerijos ir jai pavaldžių institucijų pareigybių skaičiaus". Ministerija esą jau parengė ir pateikė Vyriausybei nutarimo projektą dėl tarnybos likvidavimo. Jame Vyriausybės kanceliarijai pavedama parengti likvidavimo projektą, sudaryti likvidavimo komisiją ir paskirti jos pirmininką.
"Procesas perduotas Vyriausybei ir toliau nuo jos priimamų sprendimų priklausys, kaip greitai Kvalifikacijų tarnyba bus likviduota", – teigė V.Bacys.
Jis pareiškė tikįs, kad nuo šių metų rugsėjo 1 d. tarnyba jau nebefunkcionuos.
Laukia atostogų pabaigos
Bet toks optimistinis tikėjimas, regis, neturi pagrindo. Geriausiu atveju Kvalifikacijų tarnybos išvis nebeliks nuo 2010 m. pradžios. Tik tais metais valstybė galės skaičiuoti sutaupiusi apie 4 mln. litų, biudžete skiriamų šiai institucijai.
Mat kol nepriimtas Vyriausybės nutarimas panaikinti Kvalifikacijų tarnybą, nėra galimybės joje dirbantiems trims dešimtims žmonių įteikti įspėjimus apie numatomą atleidimą iš darbo. Daliai darbuotojų tokius įspėjimus reikia įteikti ne vėliau kaip prieš keturis mėnesius iki darbovietės panaikinimo dienos.
Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Olegas Romančikas sakė, kad tik po to, kai rugpjūčio antroje pusėje premjeras ir dauguma kitų Vyriausybės narių grįš iš atostogų, bus atnaujinti Ministrų kabineto posėdžiai, kuriuose turės būti priimtas nutarimas panaikinti Kvalifikacijų tarnybą. Tačiau kada tiksliai jis galėtų būti priimtas, kol kas neaišku. "Tai galės įvykti po to, kai nutarimo projektas bus suderintas skirtingų suinteresuotų žinybų ir pateiktas Vyriausybei svarstyti", – tvirtino O.Romančikas.
Tad netgi jeigu Vyriausybės nutarimas panaikinti Kvalifikacijų tarnybą ir jos funkcijas perduoti Švietimo ir mokslo ministerijai bus priimtas bei įsigalios rugpjūčio pabaigoje, rugsėjis–gruodis turės būti paliktas realiai išformuoti tarnybą.
Prisipirko automobilių
Kvalifikacijų tarnybos direktorius Rimantas Busila nenoriai kalba apie savo vadovaujamos institucijos naikinimą. Jis teigė dar negirdėjęs, kada tarnybos nebeliks. "Viskas turės būti daroma pagal galiojančius įstatymus", – kelis kartus pakartojo R.Busila.
Anksčiau tarnybos vadovas smarkiai gynė šią instituciją, griežtai neigdamas, kad ji atsirado buvusiai Gedimino Kirkilo Vyriausybei neva "rūpinantis draugeliams rasti šiltas vietas valstybės tarnyboje". "Institucija atsirado Vyriausybei 2007 m. gruodį priėmus atitinkamą nutarimą. Tuo metu dar dirbau kitoje vietoje ir tik 2008-ųjų gegužę dalyvavau viešai paskelbtame konkurse ir jį laimėjau", – aiškino pareigūnas, anksčiau ilgą laiką buvęs Vilniaus vertybinių popierių biržos vadovu.
Pasak R.Busilos, Kvalifikacijų tarnyba atsirado dėl ES reikalavimų iki 2012 m. sutvarkyti šią sudėtingą sistemą pagal bendrus europietiškus standartus. Jis nesutiko, kad Lietuva galėtų apsieiti be specialios kvalifikacijas įvertinančios institucijos, taip pat tvirtino nemanąs, jog šį darbą galėtų atlikti kitos žinybos, pavyzdžiui, specialus skyrius ar departamentas kurioje nors ministerijoje.
Kvalifikacijų tarnybos direktorius turi net tris pavaduotojus, vienas jų – buvęs liūdnai pagarsėjusio "Litimpex" banko valdybos pirmininkas Gintautas Preidys.
Užpernai įsteigtai Kvalifikacijų tarnybai valstybės biudžete buvo skirta 4,6 mln. litų. Iš jų 800 tūkst. litų numatyta įsigijimams. Didelę dalį šių pinigų tarnyba panaudojo keliems naujiems, prabangiems tarnybiniams automobiliams įsigyti.
Šiemet tarnybai biudžete buvo numatyta 4,5 mln. litų. Dukart pataisius biudžetą ši suma sumažinta iki 3,5 mln. litų.
Valdžios veiksmai ir sprendimų priėmimo trukmė naikinant veikiančias žinybas
Politinis valdančiosios koalicijos apsisprendimas sumažinti biurokratiją – nuo kelių dienų iki kelių savaičių.
Saulėlydžio komisijos sprendimas siūlyti naikinti tam tikrą instituciją – 1–3 mėnesiai (situacijos išnagrinėjimas, teisinės bazės parengimas, sprendimo priėmimas).
Vyriausybės sprendimas teikti Seimui įstatymo projektą, kuris leistų naikinti instituciją – 1–3 mėnesiai (įstatymo projekto parengimas, jo suderinimas su įvairiomis žinybomis ir Vyriausybės kanceliarijoje, nutarimo priėmimas Vyriausybės posėdyje, jo pasirašymas, paskelbimas ir įsigaliojimas).
Įstatymo priėmimas Seime – ne mažiau kaip 2 mėnesiai (projekto pateikimas, jo svarstymas komitetuose ir frakcijose, plenariniuose posėdžiuose, priėmimas, prezidento parašas, oficialus paskelbimas ir įsigaliojimas).
Vyriausybės nutarimas naikinti instituciją – 2–5 savaitės (nutarimo projekto parengimas, derinimas su įvairiomis institucijomis ir Vyriausybės kanceliarijoje, priėmimas Vyriausybės posėdyje, nutarimo pasirašymas, paskelbimas ir įsigaliojimas).
Institucijos naikinimo procesas – 4 mėnesiai.
Iš viso – ne trumpiau kaip 9 mėnesiai.
Naujausi komentarai