Pereiti į pagrindinį turinį

Ekspertai: mūsų regionas – aktyvi kibernetinių mūšių teritorija

2015-11-03 13:40
DMN inf.
Ekspertai: mūsų regionas – aktyvi kibernetinių mūšių teritorija
Ekspertai: mūsų regionas – aktyvi kibernetinių mūšių teritorija / Reuters nuotr.

Dėl modernios ir greitos interneto infrastruktūros Lietuva yra naudojama kaip atakos bazė kitoms valstybėms, įspėja kibernetinio saugumo ekspertai. Tuo pačiu išvystyta infrastruktūra ir geografinė padėtis suteikia geras galimybes mūsų šalyje plėtoti kibernetinės gynybos pramonę. 

Technologinių kibernetinės gynybos konsultacijų, reagavimo į saugos incidentus bei taikomųjų mokslinių tyrimų įmonės NRD CS direktorius dr. Vilius Benetis teigia, kad mūsų regionas tapo aktyvia kibernetinių mūšių teritorija, todėl šalies skaitmeniniam saugumui užtikrinti būtina skirti didelį dėmesį.

„Dėl modernios ir greitos interneto infrastruktūros Lietuva yra naudojama kaip atakos bazė kitoms valstybėms", - įspėja V.Benetis.

Mato geras galimybes augti

Kaip sako specialistas, vietos požiūriu Lietuva yra šalia kibernetinio karo zonos, todėl turi geras galimybes plėtoti kibernetinės gynybos pramonę. Didėjant technologijų naudojimui, kibernetinio saugumo užtikrinimas tampa vis svarbesnis, todėl prognozuojama, kad ateityje ši sritis augs greičiau negu visas informacinių komunikacinių technologijų (IKT) sektorius. 

„Pasaulinė visuomenė suprato, kad „serga". Kartu pasikeitė požiūris ir į kibernetinių atakų tikimybę - dabar keliamas klausimas jau ne „ar", o „kada" bus pasikėsinta į organizacijos duomenis. Informacija ir duomenys skaitmenizuojami neįtikėtinu greičiu, todėl akivaizdu, kad kibernetinio saugumo klausimai taps vis aktualesni", - mano NRD CS vadovas.

Pasak specialisto, matydami pasaulines tendencijas ir jose dalyvaudami, jie rekomenduoja organizacijoms steigti vidinius reagavimo į saugos incidentus padalinius, kurie netolimoje ateityje turėtų tapti neatsiejama organizacijos dalimi. Skatinama vadovautis pripažintomis metodikomis, įsidiegti procesus, automatizacijos įrankius, auginti komandos kompetencijas ir mokyti darbuotojus saugaus darbo kompiuteriu pagrindų.

Kuria tarptautines metodikas ir sistemas

NRD CS pavyzdys rodo, kad ir Lietuvos įmonės gali sėkmingai konkuruoti globalioje kibernetinio saugumo rinkoje. Pasauliniame kovos su skaitmeniniais įsilaužimais versle įsitvirtinanti Lietuvos  įmonė yra JAV įsikūrusios organizacijos „Saugaus interneto centras" („Center for Internet Security") kompetencijos partnerė Europoje ir Afrikoje, prisideda prie tarptautinių kibernetinio saugumo metodikų rengimo ir plėtojimo bei dalyvauja įgyvendinant įvairias ES ir NATO kibernetinės saugos iniciatyvas.

Be to, šiemet NRD CS priklausanti įmonė AB „INVL Technology" pradėjo įgyvendinti du didelio masto projektus Butane ir Bangladeše, pagal kuriuos šiose Pietų Azijos valstybėse bus įsteigtos nacionalinės reagavimo į kibernetinės saugos incidentus tarnybos.

„Padėsime šioms šalims susikurti modernias doktrinas kovai su pramoniniu šnipinėjimu, trečiųjų šalių atakomis ir kitomis kibernetinėmis grėsmėmis. Įsteigsime veikiančias nacionalines reagavimo į saugos incidentus tarnybas", - apibendrina V.Benetis.

Užtikrina ryšį karo metu

Kai kurios Lietuvos informacinių technologijų ir telekomunikacijų įmonės veikia itin nišinėse srityse, kartais tokių visame pasaulyje dirbančių įmonių galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Viena tokių - „Hnit-Baltic" antrinė įmonė „Cellular Expert", kurios kuriama programinė įranga leidžia užtikrinti sklandų mobilų ryšį bei visų operacijų valdymą, sekimo įrangos, įvairių daviklių bei kitų specialiųjų priemonių veikimą sudėtingomis sąlygomis - pavyzdžiui, karo konfliktų ar karinių pratybų metu.

Pasak „Cellular Expert" vadovo Vytauto Ramonaičio, jų kuriama programinė įranga daugiausia naudojama gynybos srityje, nes leidžia greitai ir be didelių sąnaudų perkonfigūruoti tinklą, kai yra naudojamos mobilios - kilnojamos iš vienos vietos į kitą - ryšio stotys. 

„Kalbame ne tik apie kariškius su mobiliaisiais telefonais - mūsų kuriami sprendimai apima kur kas daugiau. Iš esmės nuo mūsų programinės įrangos priklauso visas operacijų valdymas. Kai per TV žinias matote skrendančias raketas ir jų transliuojamą vaizdą,  jos taip pat naudoja tą patį mobilųjį tinklą informacijai perduoti”, - pasakojo V.Ramonaitis, kurio vadovaujama įmonė teikia paslaugas taip pat ir NATO šalių kariuomenėms ne tik Europoje.

Rodo aukštą kompetenciją 

Kaip sako Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos (LGSPA) direktorius Gintaris Šatkus, tai, kad Lietuvos informacinių technologijų ir kibernetinio saugumo ekspertai yra kviečiami dalyvauti kuriant nacionalines kitų šalių kibernetinio saugumo sistemas ar pasirenkami užtikrinti ryšį NATO kariams, rodo aukštą Lietuvos įmonių kompetencijos lygį. 

„Lietuvos gynybos sektoriuje turime tikrų aukso grynuolių - modernių, pažangiausią valdymą įsidiegusių, aukščiausios kvalifikacijos specialistus subūrusių įmonių. Jų veiklos spektras labai platus - nuo nacionalinių kibernetinio saugumo sistemų kūrimo Azijoje iki radijo ryšio paslaugų NATO laivuose diegimo ar radiologinio užterštumo įrangos, kuria naudojamasi Japonijoje ir Kanadoje, gamybos", - asociacijos suburtu įmonių branduoliu džiaugiasi G.Šatkus.

LGSPA šiuo metu vienija per 50 narių, kurie atstovauja daugiau nei 100 įmonių ir institucijų. Tarp asociacijos narių yra ir pažangios kibernetinio saugumo, IT bei komunikacijų įmonės, kuriančios intelektines IKT paslaugas ne tik verslui bei civiliams gyventojams, bet  ir NATO šalių kariuomenėms.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų