Pereiti į pagrindinį turinį

Europarlamentarai vėl gali ramiai vaikščioti gatvėmis

Nuo aštuonių ryto iki septynių vakaro politikas praleidžia EP. Likusį laiką skiria šeimai. Briuselyje L.Donskiui patinka.
Nuo aštuonių ryto iki septynių vakaro politikas praleidžia EP. Likusį laiką skiria šeimai. Briuselyje L.Donskiui patinka. / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Naujiems Lietuvos atstovams Europos Parlamente (EP) nėra kada pasiilgti tėvynės. Klaidūs EP koridoriai, kelionės Vilnius–Briuselis ar būsto Belgijos sostinėje įsirengimo vargai neleidžia nuobodžiauti.

Klaidu, bet nelabai

Su jau antrą kadenciją EP dirbančiais Lietuvos atstovais šią vasarą darbą šioje institucijoje pradėjo keli naujokai. Ne vienas lankęsis Briuselyje ar Strasbūre esančiuose EP rūmuose sutiks, kad jie ne tik žavi savo didybe, bet ir baugina klaidumu.

"Susiorientuoti išties būtų sunku, – prisipažino jaunoji EP narė Radvilė Morkūnaitė. – Gerai, kad buvo jau dirbančių padėjėjų korpusas. Šie žmonės draugiškai padėjo, pasidalijo informacija, rūpinosi. Tad nebuvo jausmo, kad važiuoji ten, kur tavęs niekas nelaukia."

28-erių politikė priprato prie EP pastatų Briuselyje ir Strasbūre. Klaidžioti įstatymų leidžiamojoje institucijoje R.Morkūnaitei neteko, nors, pasak jos, tokia tikimybė yra.

"Ypač klaidus Strasbūre esantis pastatas", – sakė ji.

O naujajam europarlamentarui Viktorui Uspaskichui parlamento pastatai ypač klaidūs nepasirodė.

"Nuo vaikystės gerai orientuojuosi. Mane apskritai sunku suklaidinti", – sakė politikas.

Apmoka EP

Pavasarį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąraše ketvirtu numeriu buvusi įrašyta R.Morkūnaitė Briuselyje apsistoja nuomojamame bute.

"Kiekvienas renkasi tokį variantą, kuris jam patogus. Kai kurie gyvena viešbučiuose, kiti – nuomojasi, – teigė europarlamentarė. – Tam politikai gauna tam tikras sumas iš EP biudžeto."

Nuomojamame bute gyvena ir pirmus žingsnius politiko kelyje žengiantis profesorius Leonidas Donskis. Briuselio centre įsikūręs parlamentaras gyvena su žmona ir katinėliu.

V.Uspaskichas įsigijo butą

V.Uspaskichas vis dar gyvena viešbutyje. Tačiau jau įsigijo "paprastą 160 kv. m ketvirtame aukšte esantį" butą, kuris yra vos už penkiolikos minučių pėsčiomis nuo EP.

"Jau sumokėjau pirmą įnašą", – prisipažino Kėdainių kunigaikščiu kartais vadinamas politikas.

2004 m. statytas namas patenkino Lietuvos milijonierių, kuriam ypač patiko pirkimo procedūra. "Nepatinka, kad procesas trunka taip ilgai, tačiau labai patinka, jog užtikrintai. Gerai būtų, jei tokia sistema veiktų ir Lietuvoje. Notarai viską nuodugniai patikrina ir net atsako už tai įstatymais numatyta tvarka. Jie ištiria visas smulkmenas, tad gali būti visiškai ramus dėl absoliučiai visko. Ir kainoja nebrangiai – reikia sumokėti vos pusantro proc. sandorio sumos", – pasakojo jis.

Galutinai persikraustyti į nuosavą butą V.Uspaskichas planuoja po Naujųjų metų. "Buvo atvažiavę dizaineriai iš Lietuvos ir baldininkai, jie padarys taip, kaip aš noriu", – sakė parlamentaras ir pabrėžė, kad leidžia užsidirbti Lietuvos žmonėms.

Įtempta rutina

Dar prieš kelerius metus Lietuvos politikoje audringai skambėjęs posakis "ramus kaip belgas" – nėra laužtas iš piršto. Žmonės Briuselyje per daug niekur neskuba, vien įprasti pietūs užtrunka daugiau nei valandą.

Tačiau Lietuvos atstovai EP kaip vienas tvirtina, kad jų dienotvarkė įtempta.

"Nespėjau dar pamėgti Briuselio. Tai gražus miestas, bet mėgstamiausių vietelių dar neturiu. Didžiausią dalį laiko tenka skirti darbui. Įlendi į parlamentą ir viskas, tiek ir matai to Briuselio", – sakė R.Morkūnaitė.

Darbo diena jai paprastai prasideda nuo aštuonių, nors realus darbas – vėliau ir ne visada tuo pačiu laiku, mat skirtingi posėdžiai numatyti skirtingu laiku.

"Vieną savaitę – darbas komitetuose, kitą – vyksta plenarinė sesija ir t. t. Be to yra kvietimai dalyvauti įvairiose konferencijose, susitikimai su interesantais", – sakė R.Morkūnaitė. Darbe jaunoji politikė užtrunka iki maždaug aštuonių.

Jos nuomone, didelis darbo Briuselyje pranašumas – kolegų požiūris ir atmosfera. "Vertinami tik pasisakymai, ne taip, kaip Lietuvoje, kur sklinda gandai, ir tai irgi turi įtakos", – sakė ji.

"Niekas manęs nepažįsta..."

Darbo Europos sostinėje pranašumų pajuto ir V.Uspaskichas. Darbo partijos įkūrėjas džiaugiasi, kad gali vaikščioti į darbą pėsčias. "Einu, niekas manęs nepažįsta..." – sakė jis.

Į ne vieną skandalingą istoriją pakliuvęs politikas taip pat skundėsi laisvo laiko stoka, bet teigė, kad stengiasi pažinti Briuselį. Pasak V.Uspaskicho, jis didžiąją dalį laiko praleidžia čia, tad kai būna išeiginė diena, kartais eina į centrą.

"Čia yra labai gražių pastatų. Mėgstu papietauti, pavakarieniauti restoranuose, kurie yra siaurosiose Briuselio senamiesčio gatvėse", – atviravo jis.

Paprastą dieną pasidžiaugti Briuselio senamiesčiu politikas laiko neranda. "Keliuosi gana anksti, pvz., šiandien atsikėliau apie ketvirtą valandą, buvo ką paskaityti, reikėjo atidirbti kai kuriuos momentus. Paskui žiūriu jau, ir laiko pamiegoti neliko. Dar snūstelėjau pusę valandos, tada nuėjau papusryčiauti. Tradiciškai po pusryčių einu į dušą, nes ir padeda virškinti, ir būna visai kitokia nuotaika. Jeigu eini nepusryčiavęs, galvoji apie maistą, o kai po pusryčių, norisi dainuoti", – sakė V.Uspaskichas.

Pasak politiko, kartasi būna tiek daug darbo, kad net užmiršta papietauti.

"O kai praleidi pietus, lieki be karšto maisto. Čia tik iki pusės trijų galima gauti karšto maisto. Tokiais atvejais užtenka sumuštinių, jokios tragedijos čia nėra", – teigė V.Uspaskichas.

Nebaisu ir tai, kad iš darbo jis kartais grįžta vienuoliktą ar net dvyliktą nakties – juk viešbutyje niekas nelaukia. "Jeigu yra ką padirbėti, tai ko eiti į tą viešbutį?" – retoriškai klausė parlamentaras ir pridūrė, kad intensyviai studijuoja anglų kalbą.

"Jau galiu susišnekėti, užsisakyti pietus restorane. Dirbti anglų kalba netenka, pasitikiu vertėjais. Nėra jokios problemos", – sakė jis.

Europietiškas miestas

L.Donskiui įtemptas darbo grafikas, rašymas ir noras skirti laiką kalboms tobulinti taip pat trukdo atrasti Briuselį.

Nuo aštuonių ryto iki septynių vakaro politikas praleidžia EP. Likusį laiką skiria šeimai. Briuselyje L.Donskiui patinka.

"Man patinka jo daugiakultūriškumas, kad tai tikras Europos miestas, kuriame skamba ir prancūzų, ir anglų, ir kitos kalbos. Man patinka, kad tai atviras miestas, kad jame gyvena daug užsieniečių. Tuo jis man primena Londoną ir Amsterdamą", – sakė jis ir pridūrė, kad, deja, laiko muziejams jis beveik neturi.

Vienatvė nekankina?

Nei R.Morkūnaitė, nei V.Uspaskichas neplanuoja kviestis savo artimųjų į Briuselį. Apskritai iš visų naujųjų Lietuvai atstovaujančių EP narių į Europos sostinę antrąją pusę išsivežė vienintelis prof. L.Donskis.

Tokį sprendimą, pasak jo, lėmė gyvenimo patirtis ir žmogiškieji poreikiai. "Aš daug metų gyvenau užsienyje ir visada gyvendavau su žmona. Daugeliui parlamentarų tai yra, matyt, gyvenimą keičiantis sprendimas, nes jie įprato gyventi savo šalyje. O mano atveju yra kitaip", – sakė jis.

Pasak V.Uspaskicho, žmonai ir jam ne po 25 metus, todėl ir tenka Briuselyje vakarus leisti vienam arba darbo kabinete.

"Mūsų šeimoje yra realistinis požiūris, mes nevaidiname viešojoje erdvėje. Jolanta daug dirba, ji nėra generolas be portfelio. Ji vadovauja mūsų verslui ir turi kasdien jį prižiūrėti, o vaikai jau vaikšto į mokyklą tenai", – sakė jis. Šeimos V.Uspaskichas pasiilgsta, bet sakė, kad dažnai bendrauja.

Netekėjusiai R.Morkūnaitei šeimos buvimo vietos klausimas nėra itin aktualus. Be to, politikė į Lietuvą grįžta kas savaitę. "Tris keturias darbo dienas praleidžiu ten ir tada važiuoju atgal. Grįžtu dėl to, kad pasiilgstu Lietuvos. Sugalvojau, kad taip bus, dar prieš važiuodama dirbti", – sakė ji ir pridūrė, jog grįžta ne tik dėl šeimos ir artimųjų, bet ir dėl to, kad neatitrūktų nuo Lietuvos gyvenimo, bendravimo su žmonėmis.

21 patarėjas ir 33 biurai

Galbūt todėl didžioji politikės komandos dalis yra Lietuvoje. Dabar su ja dirba penki žmonės, bet netrukus R.Morkūnaitė planuoja išplėsti savo komandą.

V.Uspaskichas komandai plėstis jau nėra kur.

"Džiaugiuosi, Lietuvoje yra 21 mano padėjėjas – tiek naujų darbo vietų Lietuvoje. Aš išnaudoju visas padėjėjams ir biurams išlaikyti iš EP gaunamas lėšas. Turiu 33 biurus Lietuvoje ir džiaugiuosi, kad galiu padėti žmonėms, paaiškinti, kur jie turi kreiptis kokiu klausimu, ir net pats, jei interesantai prašo, nunešu ir užregistruoju dokumentus", – tvirtino europarlamentaras.

Yra ką veikti

Ir R.Morkūnaitė, ir V.Uspaskichas savo darbu patenkinti. "Dar nenusibodo, turiu ką veikti", – džiaugėsi Darbo partijos lyderis. Be įprasto darbo regionų ir užsienio reikalų komitetuose, jis turi rūpintis klausimais, susijusiais su savo teisinio imuniteto statuso nagrinėjimu EP. Lietuvos prokuratūra prašo panaikinti V.Uspaskicho neliečiamybę, kad jis stotų prieš teismą Lietuvoje dėl kaltinimų finansinėmis machinacijomis.

"Matyti mūsų teismų šališkumas", – komentavo jis mestus kaltinimus.

Rusijoje politinio prieglobsčio ieškojęs politikas įsitraukė ir į įvairiausias EP iniciatyvas, susijusias su šia šalimi. V.Uspaskichas buvo netgi pateikęs siūlymų, susijusi su galimu demokratijos eksportu.

"Mes kalbame apie procesą, galbūt Rusija irgi sukurs savo grupę ir eksportuos savo demokratinį modelį į Europą", – aiškino V.Uspaskichas ir pabrėžė, kad domisi prieštaringai vertinamo "Nord Stream" dujotiekio tiesimo projektu.

Šiuo projektu, tik, tikriausiai, kiek kitaip domisi ir konservatorė R.Morkūnaitė. Nepaisant pastarųjų projektui palankių Šiaurės šalių sprendimų, politikė tikina, kad surado ganėtinai daug bendraminčių šiuo klausimu. Be to, kaip ir deklaravo per rinkimų kampaniją, politikei labai svarbu, kad būtų galiausiai įvykdytas istorinis teisingumas.

"Reikia, kad stalinizmo nusikaltimai būtų prilyginti nacių nusikaltimams", – sakė ji.

Profesorius L.Donskis savo darbais ypač nesigyrė.

"Aš atlieku savo žmogišką ir pilietinę pareigą dirbdamas Žmogaus teisių pakomitetyje, kur man patikėtos koordinatoriaus pareigos. Šis darbas leidžia man dažnai susitikinėti su Rusijos, Kinijos, Irano disidentais ir kalbėti su žmonėmis, kurie kovoja už savo šalies demokratizaciją. Džiaugiuosi tuo, kad esu ten, kur turiu būti, kur man įdomu, kur galiu ką nors reikšminga nuveikti", – sakė politikas.

Darbą, kuriuo jis tikrai didžiuojasi, yra žinomo Rusijos disidento ir žmogaus teisių gynėjo Sergejaus Kovaliovo pakvietimas į Briuselį ir jo bei "Memorial" organizacijos gautas Andrejaus Sacharovo apdovanojimas.

"Laikau tai savo dideliu laimėjimu. Jeigu aš daugiau per likusį laiką nieko ir nenuveiksiu, didžiuosiuosi tuo, kad S.Kovaliovas ir "Memorialas" tapo A.Sacharovo apdovanojimo laureatais", – teigė L.Donskis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų