Naujovės
Girtiesiems baudžiamosios bylos negrės
Gegužės 1-ąją įsigaliojus naujiems kodeksams ir reformavus policijos struktūras, atsirado nemažai naujovių. Viena jų turėtų nudžiuginti mėgėjus važinėti išgėrus - nuo šiol už tai baudžiamosios bylos nebus keliamos.
Bylų daug
Iki šiol tvarka buvo tokia: per metus pakartotinai įkliuvusiam neblaiviam vairuotojui būdavo iškeliama baudžiamoji byla, kurią ištirdavo vadinamąja sumarine tvarka.
Per dešimt dienų kelių policijos Kvotos grupės inspektorės parengdavo medžiagą, kurią išsiųsdavo į Tardymo valdybą. Ten bylos būdavo užbaigiamos ir įforminamos, jas patvirtindavo prokuroras ir išsiųsdavo į teismą, kuriame palaikydavo valstybinį kaltinimą. Pernai į teismą nukeliavo 90 tokių bylų, dar 92 medžiagos pateko į Tardymo skyrių. Pirmą kartą įkliuvę 1200 neblaivių vairuotojų buvo nubausti administracinėmis baudomis, 75 bylos iškeltos dėl padarytų avarijų (nebūtinai neblaivių vairuotojų).
Buvusi kvotos grupės inspektorė Liudmila Balapkina pasakojo, kad baudžiamosios bylos būdavo keliamos ne tik pakartotinai vairavusiems neblaiviems piliečiams, bet ir sužalojusiems avarijoje žmogų, padariusiems didelę materialinę žalą, anksčiau teistiems už tą patį nusikaltimą, klastojusiems dokumentus.
Jei kaltininkas sutikdavo su kaltinimu, kvotėja per 10 dienų parengdavo medžiagą ir atiduodavo ją į teismą. Pažeidėjas gaudavo baudą už kelių eismo taisyklių pažeidimą, turėdavo padengti padarytus nuostolius, jam atimdavo teisę sėsti prie vairo, galėdavo net pasodinti už grotų.
Dabar pasikeitė ne tik tvarka, bet ir pavadinimai. Buvusi kelių policija tapo Viešosios policijos Eismo priežiūros skyriumi. Buvusi kvotos inspektorė L.Balapkina tapo Nusikalstamų veikų eismo saugumui tyrimo poskyrio viršininke. Dabar bylos bus keliamos girtam ar apsvaigusiam padarius avariją, jei dėl to nukentėjo žmogus ar padaryta didelė turtinė žala. Byla bus pradėta ir baigta Eismo priežiūros skyriuje, iš ten keliaus tiesiai į teismą.
Dabar paprasčiau
Dabartinę situaciją pakomentavo Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros Pirmojo skyriaus prokurorė Saulė Pučkienė. Ji daugelį metų kuravo kelių policiją, tvirtindavo kaltinamąsias išvadas. Prokurorė ir toliau tęs šį darbą, surašys kaltinamąjį aktą, dalyvaus teisme.
Anot S.Pučkienės, kelių policijoje baudžiamosios bylos buvo rengiamos teismui iki šių metų balandžio 29-osios. Likusios neištirtos penkios bylos buvo nutrauktos. Tos, kurios buvo policijos tardymo skyriuje, taip pat bus nutrauktos. Tačiau tai nereiškia, kad pažeidėjai išsisuks nuo atsakomybės: jų bylos grįš atgal į Eismo priežiūros skyrių ir kaltininkams bus skirtos baudos pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą.
Kai kurie pažeidėjai pajuto, kad galima išsisukti nuo teismo dar kovo mėnesį. Galbūt juos pamokė advokatai, gal patys domėjosi. Jie stengėsi tempti laiką, nešė pažymas iš poliklinikų, kad serga, rašė apeliacijas ir taip sulaukė gegužės 1-osios.
Prokurorės S.Pučkienės nuomone, atsisakymas kelti bylas dėl vairavimo pakartotinai neblaiviam situacijos nepablogins, kadangi skiriamos baudos - pakankamai didelės. Kartais teismo paskirtos baudos būdavo netgi mažesnės. Bėda ta, kad nėra sukurtas mechanizmas, kaip tas baudas išieškoti. Pasitaikydavo subjektų, kurie periodiškai įkliūdavo kelių policininkams, jiems skirdavo naujas baudas, nors senų net nebūdavo pradėję mokėti, ir taip susidarydavo įspūdingos sumos. Paprastai tokie žmonės savo turto neturi, viešųjų darbų atidirbti nėra kur, administracinio arešto laukia ilgiausiose eilėse. Prokurorei įsiminė bylos dviem moterims medikėms, kurios buvo įkliuvusios po du kartus. Vienam 18-mečiui vidurinės mokyklos moksleiviui per trumpą laiką iškėlė keturias bylas, o jis vis tiek sėsdavo prie vairo girtas.
Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Arvydas Daugėla sakė, kad naujajame baudžiamajame kodekse vairuotojų atsakomybę numatančiame 281 straipsnyje buvo 6 dalis, kuri įvardino vairavimą apsvaigus, nepažeidžiant eismo taisyklių ir nesukėlus žalingų padarinių, kaip baudžiamąjį nusižengimą. Už tai buvo numatyta bauda arba areštas. Tačiau balandžio 10 dieną buvo priimta pataisa, kuria atsisakyta šeštosios dalies, paliekant tai spręsti ATPK. Teisėjo manymu, jei vairavimas išgėrus laikomas prasižengimu, tai negali pereiti į nusikaltimų kategoriją.
Lieka baudos
Nuo šiol neblaivūs vairuotojai bus baudžiami tik pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, kiek kartų girti jie beįkliūtų. Esant lengvam girtumo laipsniui (0,4 - 1,5 promilės) gresia nuo tūkstančio iki pusantro tūkstančio litų bauda arba 12-18 mėnesiams atimama teisė vairuoti. Nustačius vidutinį girtumą (1,5 - 2,5 promilės), bauda padidėja iki 2 tūkstančių litų, o teisė vairuoti prarandama iki dvejų metų. Sunkus girtumas (nuo 2,5 promilės) įvertinamas 3 tūkstančių litų bauda, atimant vairuotojo pažymėjimą 2 arba 3 metams.
Naujausi komentarai