Įsigiję ginklus šaudo ne visi Pereiti į pagrindinį turinį

Įsigiję ginklus šaudo ne visi

2003-09-11 09:00

Dienos byla

Įsigiję ginklus šaudo ne visi

Kovos priemonės suteikia daugiau rūpesčių nei saugumo

Vaidotas ZALECKIS

Šautuvą savigynai žmonės dažniausiai perka tik dėl drąsos. Daugelis apklaustųjų mano, jog, iškilus pavojui, jie paprasčiausiai nespėtų sureaguoti ir panaudoti ginklo. Šiuo metu Klaipėdoje užregistruota beveik 900 ginklų, skirtų savigynai. Tačiau per pastaruosius metus gynybai žmonės ginklus panaudojo vos kelis kartus. O kai kurie jų ir neteko.

Puolė į lauką

Rugsėjo 7-osios vakarą 69-erių metų klaipėdietis Algirdas antrąkart savo gyvenime griebėsi ginklo ir šovė į žmogų. Prieš vidurnaktį jis pastebėjo, kad kažkas bando patekti į jo mikroautobusą „Fiat Ducato“. Čiupęs savigynai laikomą revolverį „Browning“ Algirdas išpuolė laukan.

Pažeidėjai jau buvo įveikę mikroautobuso spyną ir sėdėjo viduje. Pensininko reikalavimas išlipti baigėsi konfliktu, kurio metu Algirdas išsitraukė revolverį ir peršovė vieną nekviestų svečių. Kulka kliudė stuburą, 26-erių metų sužeistasis nebevaldo kojų ir liks neįgalus.

1997-ųjų rugpjūčio 28-ąją tas pats Algirdas pamatė, jog kieme nežinomas vyriškis spardo moterį. Pensininkas savo fotoaparatu pabandė užfiksuoti šiuos vaizdus. Moterį skriaudęs vyriškis suprato esąs fotografuojamas, todėl puolė pensininką ir ėmė jį mušti.

Užpultas vyras išsitraukė tą patį revolverį “Browning” ir iš pradžių du kartus šovė į orą. Supratęs, jog tai nepadės, paleido dar porą šūvių į žemę - viena kulka pataikė į užpuoliko koją, ją nesmarkiai sužeidė.

Prarado pistoletą

Pirmasis Klaipėdoje ginklą savigynai dar 1994 metais įsigijo buvęs policijos pareigūnas Igoris Š. Daugiau nei dešimt metų kriminalinėje policijoje išdirbęs Igoris praėjusio dešimtmečio viduryje pasitraukė į komerciją. Tais neramiais laikais jis pirmasis gavo leidimą įsigyti ginklą savigynai.

Vieną naktį grįždamas namo vyras pamatė, kaip grupė jaunuolių plėšia kaimyno automobilį. Išsitraukęs pistoletą Igoris pabandė nusikaltėlius sulaikyti, tačiau sučiupti pavyko tik vieną merginą. Netrukus prie vyro pripuolė pro šalį važiavę žmonės, kurie sumušė verslininką ir atėmė jo pistoletą, o mergina pabėgo.

Daugiau nei dešimtmetį policijoje akis į akį bendravęs su žiauriais nusikaltėliais, buvęs pareigūnas sakė iššauti į žmogų nesiryžęs dėl įvairių priežasčių. Kelios jų - galimos skaudžios pasekmės peršautajam ir teisinė atsakomybė besigynusiajam.

Beje, iš Igorio atimtas pistoletas iki šiol jokiame nusikaltime nepanaudotas.

Baigėsi šūviais

2000-ųjų sausį Taikos prospekte penki paaugliai užpuolė neuniformuotą kriminalinės policijos inspektorių Ivaną Levkovičių. Pareigūnas užpuolikus perspėjo žodžiu, vėliau šovė į orą, tačiau paaugliai jį spardė ir daužė toliau. Tada I.Levkovičius iššovė į vieną užpuolikų ir sužeidė jį į blauzdą.

Išgirdę šūvius, į pagalbą atskubėjo patruliai, kurie visus užpuolikus sulaikė.

O greitojo reagavimo rinktinėje “Aras” kelerius metus dirbęs pareigūnas vieną užpuolikų sužeidė mirtinai. 1996 metų lapkritį Algirdas Antanaitis buvo užpultas netoli Bangų gatvėje buvusio naktinio klubo “Vox Maris”. Puikų fizinį ir psichologinį pasiruošimą darbo “Are” metu įgijęs vyras šovė į vieną užpuolikų jau beveik nematydamas, uždaužytomis akimis. Kulka pataikė į Arūno Bubelio galvą, vyras mirė vietoje.

Prokurorai pripažino, kad A.Antanaitis įstatymų nepažeidė. Po šio įvykio jis grįžo dirbti į “Arą”.

Būna ir kuriozų

Neretai pasitaiko kurioziškų situacijų, ypač su senyvo amžiaus ginklų savininkais. Pavyzdys galėtų būti atvejis, kai į policiją kreipėsi 66-erių metų Debreceno gatvės gyventojas, pranešęs, kad jam mįslingomis aplinkybėmis dingo kovinis pistoletas.

Savigynai legaliai įsigytą ginklą pensininkas esą nešiojo kelnių kišenėje, prisikabinęs prie diržo gumele. Rytą jis išėjo iš namų, o vakare grįžęs pamatė, kad likęs tik gumelės galas. Ginklo savininkas manė, jog jam jį nepastebimai pavogė.

Įvykį tyrę pareigūnai skeptiškai vertino nukentėjusiojo parodymus, nes stebino ginklo nešiojimo būdas. Be to, ar galima nepajusti, kaip iš kelnių kišenės ištraukia pusės kilogramo svorio metalinį daiktą? Pareigūnams ši istorija pasirodė nelabai įtikinama, tad nepuolė iš karto ieškoti ginklo.

Ir jau tą patį vakarą pensininkas, pasilenkęs po lova paimti šlepečių, pamatė savo prapuolusį pistoletą, kuris gulėjo užkritęs už lovos.

Tiesiog pametė

O prieš porą metų į nemalonią padėtį pateko vienos UAB direktorius. Rytą V.P. iš namų važiavo mikroautobusu. Išlipęs ties senąja turgaviete, prisiminė, jog ant sėdynės paliko vyrišką rankinę, kurioje buvo 8 tūkst. litų ir savigynai išduotas kovinis pistoletas. Keista buvo tai, kad direktorius nestabdė pirmo pasitaikiusio automobilio ir nesivijo mikroautobuso. Verslininkas patyrė 9 tūkst. litų nuostolį ir daugiau nebegaus leidimo ginklui.

Klaipėdos policijos Viešosios tvarkos tarnybos Licencijavimo poskyrio inspektorius Remigijus Matijošaitis pripažino, jog dažnai ginklai yra pametami. Tokiu atveju dažniausiai anuliuojamas leidimas laikyti ginklą savigynai. Tačiau po trejų metų tas pats asmuo vėl gali iš naujo įsigyti leidimą šaunamajam ginklui laikyti.

Tiesa, problemų gali kilti pametus ne tik ginklą, bet ir leidimą jam. Klaipėdos miesto vyriausiasis prokuroras Stanislovas Stulpinas per pastaruosius dvejus metus jau dukart prarado iš viso net penkis leidimus tarnybiniam, vardiniam ir medžiokliniam ginklams. Jais naudotis prokuroras negali, kol nustatyta tvarka negaus naujų leidimų.

R.Matijošaitis minėjo, jog ginklų įsigyja daugiau vyrų, kurių vidutinis amžius nuo 25 iki 40 metų. Savo saugumu rūpinasi įvairūs žmonės: nuo valdininkų iki bedarbių. Inspektoriaus nuomone, ginklas dažniausiai įsigyjamas ne realiai jį panaudoti, o labiau dėl psichologinio saugumo. “Žmogus, turėdamas ar nešiodamas ginklą, jaučiasi saugesnis, ramesnis, labiau savimi pasitikintis”, - mano R.Matijošaitis.

Griežtos taisyklės

Nuo liepos 1-osios pradėjo veikti naujos redakcijos Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas, numatantis griežtesnę privačių ginklų įsigijimo ir naudojimo tvarką.

Be reikalavimų sveikatai, kompetencijai, vienas iš naujų kriterijų, nulemiančių asmens teisę turėti ginklą, yra nepriekaištinga asmens reputacija. Taip pat griežtėja leidimų išdavimo sąlygos. Skirtingai nei iki šiol galiojusiame įstatyme, su alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimu siejami netyčiniai nusikaltimai bei kiti teisės pažeidimai užkirs kelią leidimui gauti. Įstatyme įvesta ir nauja sąvoka “ginklų naudotojas”. Jais dabar gali būti tik savininko šeimos nariai; įgiję teisę, jie galės naudotis kito šeimos nario savigynos, medžiokliniu ar sportiniu ginklu. Tačiau šeimos nariai taip pat privalo pasitikrinti sveikatą, išlaikyti egzaminus dėl ginklo laikymo ir naudojimo.

Po liepos 1 dienos greičiau bus priimamas sprendimas, ar išduoti leidimą asmeniui įsigyti ginklą. Tai per 45 dienas turi padaryti teritorinių policijos įstaigų vadovai. Be to, savigynai bus galima įsigyti ne vieną, o kelis pistoletus ar revolverius. Licencijavimo poskyrio inspektorius R.Matijošaitis mano, jog naujasis įstatymas įsigyti ginklą savigynai yra griežtesnis ir reikalauja daugiau atsakomybės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų