Draugų reikšmė
„Pradinėje mokykloje, kai vaikas plečia socialinius ryšius, draugų reikšmė tampa didesnė, nes jie padeda formuoti bendravimo, sprendimų priėmimo ir konfliktų sprendimo įgūdžius. Paauglystėje draugų įtaka pasiekia aukščiausią tašką, nes tuo metu bendraamžių pritarimas tampa svarbesnis nei tėvų nuomonė“, – teigia vaiko teisių gynėja V. Augutienė.
Tad daugiausia iššūkių šeimai gali kilti būtent ankstyvosios paauglystės ir vėlesniuose vaiko brendimo laikotarpiuose. Šiame amžiuje draugai gali padėti formuoti teigiamas savybes arba, priešingai, skatinti destruktyvų elgesį. Vaiko teisių gynėjai pataria tėvams ir globėjams nusiteikti, kad kritika dėl draugų nebūtinai bus priimta noriai: „Dažnai jaunuoliai nesutinka, priešinasi ir siekia elgtis taip, kaip jiems patiems atrodo tinkamiausia. Tai – natūralu.“
Pokalbis be konflikto
Dažniausiai suaugusieji klysta kategoriškai pasisakydami apie jaunuolio draugus, bandydami uždrausti su jais matytis: „Suprantu, kad tokia reakcija kyla iš nuoširdaus rūpesčio, tačiau ji ne visada būna veiksminga – vaikai gali reaguoti priešingai ir dar labiau gintis. Geriausias kelias – ramybė, supratingumas ir dialogas. Tėvai turėtų veikti kaip partneriai, padedantys vaikui suprasti draugystės reikšmę, gerbiantys jo savarankiškumą, bet kartu padedantys priimti atsakingus sprendimus.“
Dažniausiai suaugusieji klysta kategoriškai pasisakydami apie jaunuolio draugus, bandydami uždrausti su jais matytis.
Taip pat labai svarbu paminėti, kad tokios frazės kaip: „negeras draugas“, „nesirink“, „neleidžiu“ irgi kelia pasipriešinimą, o ne kuria ryšį su vaiku. Todėl vaikas gali ir toliau tolti nuo šeimos ir rinktis prastą draugiją.
V. Augutienė pataria šeimai ieškoti priežasčių, kodėl vaikas renkasi būtent tokius draugus: „Gal tai maišto forma, o gal jis tiesiog nesugeba atskirti, kas yra gerai, o kas blogai?“
Žinodamas, kad namuose gali atvirai kalbėtis apie jam kylančius klausimus, sunkumus ir nebūti teisiamas, jaunuolis lengviau pats rodys iniciatyvą kalbėtis, aiškintis, prašyti patarimo. Vaiko teisių gynėjai tikina, kad draudimais suaugusieji nelaimės, tačiau kurdami tarpusavio ryšį, pasitikėjimą vienas kitu, padės tiek sau, tiek, žinoma, vaikui.
Ne drausti, o nukreipti
Be to, vietoj kategoriškų draudimų tėvai gali skatinti vaikus dalyvauti pozityviose veiklose, kurios padėtų jiems susipažinti su kitokiais bendraamžiais. Plėsdamas savo akiratį, galbūt savanoriaudamas ar dalyvaudamas nevyriausybinių organizacijų veiklose, vaikas pats pamatys, kad draugų būna visokių ir lengviau ims atsirinkti, kas jam naudinga, o kas žalinga.
V. Augutienė tikina: „Siūlau kalbėtis daugiau su vaikais namuose apie tai, kokius mes draugus renkamės, diskutuoti, kaip atskirti gerus draugus nuo prastų. Galbūt pasidalyti ir savomis patirtimis, išgyvenimais. Skatindami vaiką dalyvauti būreliuose, popamokinėse veiklose, padėsite jam pačiam ugdyti kritinį mąstymą, sąmoningumą.“
Naujausi komentarai