Kėdainių tragedijos sukrėsti lietuviai buriasi į visuotinę gedulo akciją Pereiti į pagrindinį turinį

Kėdainių tragedijos sukrėsti lietuviai buriasi į visuotinę gedulo akciją

2017-01-27 14:16
DMN, BNS inf.

Po tragiško įvykio Kėdainiuose, kai savo namuose nužudytas keturmetis, penktadienį prie Seimo ir Lietuvos miestų savivaldybių surengta pilietinė akcija „Gedulo ir vilties savaitgalis: žvakė už kiekvieną vaiką“, skirta kovai su smurtu prieš vaikus.

Prie užrašo „Lietuvos Respublikos Seimas“ padėtas plakatas, raginantis stabdyti vaikų genocidą, ir uždegta keli šimtai žvakučių.

Į šią „Trys seserys“ įkūrėjos Rimos Olberkytės-Stankus iniciatyvą, kuria siekiama atkreipti dėmesį į smurtą prieš vaikus ir prašoma įstatymu įtvirtinti vaiko teisę gyventi saugiai, be smurto, atsiliepė keliasdešimt Lietuvos miestų ir miestelių. Kėdainių, miesto, kuriame nutiko tragedija, žmonės žvakeles uždegė dar ketvirtadienio vakarą su viltimi, kad žiauriai sumuštas mažylis išgyvens. Deja, gydytojai tos vilties nesuteikė – vaiko sužalojimai buvo nesuderinami su gyvybe, jis šįryt mirė.

Akciją tęsime visą savaitgalį. O siekis – vienintelis: įstatymas, draudžiantis naudoti smurtą prieš vaikus.

Nuo penktadienio 12 val. Lietuvos gyventojai visame pasaulyje pakviesti gedėti – už šį ir už visus dėl smurto prarastus vaikus degti gedulo žvakes. Vilniuje žvakės dega prie Seimo rūmų, kituose miestuose –  prie savivaldybių, užsienio lietuviai kviečiami prie šalies ambasadų, o visi, neturintys galimybių fiziškai prisijungti, raginami uždegti žvakelę namuose. Prie akcijos prisijungė daugybė šalių, kuriose gyvena lietuviai:  Jungtinė Karalystė, Airija, JAV, Puerto Rikas, Belgija, Vokietija, Bulgarija, Olandija, Švedija, Norvegija, Danija, Ispanija, Prancūzija, Juodkalnija, Suomija, Jordanija, Italija, Austrija, Malta, Japonija, Kipras ir kitos.

R. Olberkytė-Stankus portalui sakė, kad trauktis nebėra kur – kraupu, kad vien šią savaitę nužudyti du vaikai. „Akciją tęsime visą savaitgalį. O siekis – vienintelis: įstatymas, draudžiantis naudoti smurtą prieš vaikus. Sakoma, kad kovojama prieš smurtą, bet jis net nėra konkrečiai apibrėžtas“, – kalbėjo akcijos iniciatorė.

Išvien judėti į priekį dėl visų vaikų, suprasti, kad mes patys esame Lietuva, patys esame atsakingi už savo ir savo vaikų gerovę, ir jei į kumštį susibūrę vaikai parodė pavyzdį gindami suaugusį žmogų – savo mokytoją, tai suaugusieji negali atsitraukti – burtis pokyčiams ragina akcijos organizatoriai. „Tai ne mitingas, ne protesto akcija, ne skaldymasis ir vienas į kitą pirštų rodymas, tai vienybės savaitgalis“, – aiškina R. Olberkytė-Stankus pridurdama, kad jo po laukia ilgas kelias užtikrinant, kad prieš mūsų visų vaikus nebūtų smurtaujama nei namuose, nei mokymosi įstaigoje ar viešosiose vietose.

„Aš iškart parašiau, kad jei už tai gausiu baudą, tai bus prasmingiausias įvertinimas visų mano darbų iki šiol. Nebegaliu ir nebenoriu tylėti“, – paklausta, ar dėl iniciatyvos nesulaukė pareigūnų ar institucijų nemalonės, sakė ji.

Prie gedulo akcijos prisijungė ir broliai – sostinės Šv. apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios karilijone nuo 12 val. tris dienas skambės varpas kviečiantis jungtis į „Gedulo ir vilties savaitgalį“.

Prie Seimo rinkosi ir būrys žinomų žmonių: ašaras sunkiai tvardžiusi verslininkė Agnė Grigaliūnienė, edukologė Austėja Landsbergienė, verslininkė ir renginių organizatorė Erika Purauskytė, muzikantas Linas Zareckas-Choras, dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė-Miss Sheep, kulinaras Alfas Ivanauskas, žurnalistė ir knygų vaikams autorė Juventa Mudėnienė, Daiva Tamošiūnaitė.

Jei už tai gausiu baudą, tai bus prasmingiausias įvertinimas visų mano darbų iki šiol. Nebegaliu ir nebenoriu tylėti.

Liepsnelių prie Seimo nuolat daugėja, nes vis ateina žmonių ir jie padeda savo žvakutę. „Aš pati turiu mažą vaiką, draugė irgi atėjo su mažu vaiku. Vaikas man yra mano gyvenimas. Kai tokie dalykai vyksta Lietuvoje, ir tai ne pirmas kartas, ir ne antras, ir ne trečias, ir, deja, žinau, kad tai ne paskutinis kartas, turi kas nors tikrai įvykti, Seimas turi kažką padaryti“, – BNS sakė savo žvakelę prie Seimo uždegusi vilnietė Marija.

„Suprantu, kad Seimas neuždraus, konkrečiam tėvui nepasakys: „Nu nu, neduok diržo“. Bus vis tiek tokių išgamų, kurie tai darys, bet reikia galvoti kokias nors sankcijas, reikia nuo ko nors pradėti ir parodyti šaliai, kad vyksta kažkokie veiksmai, kurie gali apsaugoti mūsų vaikus“, – teigė jauna moteris.

Per socialinius tinklus surengta akcija norima Seimui priminti, kad jis iki šiol nėra priėmęs įstatymo, draudžiančio naudoti smurtą prieš vaikus. Vasarį planuojama surengti neeilinę parlamento sesiją, kad būtų priimtas naujos redakcijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas.

Po sukrečiančios Kėdainių tragedijos socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė, kad ministerija daro tyrimą, siekdama išsiaiškinti, kas sistemoje veikia blogai, o Kėdainių savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja turi atsistatydinti. Savivaldybė penktadienio popietę pranešė, kad ji tai ir padarė. Jis taip pat pridūrė, kad naujos redakcijos Vaikų teisių apsaugos įstatymas bus greitai pakoreguotas ir pateiktas Vyriausybei derinti, o jau kovo mėnesį gali būti grąžintas į Seimą.

Net 51 pasaulio valstybė jau yra įstatymu visiškai uždraudusi fizinių ir kitokių žeminančių bausmių taikymą vaikams.

„1051 pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl fizinio smurto, 74 seksualinės prievartos, 114 dėl psichologinės prievartos, žuvo 17, fizinio skausmo sukėlimas 1100, išžaginimas 48, seksualinis prievartavimas 56. Kasmet nusižudo maždaug viena klasė moksleivių. Tai Informatikos ir ryšių departamento prie VRM 2016-ųjų statistika. Ir tik ta oficialioji. Ar galite įsivaizduoti, koks nutylėjimo mastas, kiek iš tikro tokių siaubų vyksta su mūsų vaikais? Mes nebegalime likti tik žiūrovais, mes turime keisti situacija DABAR“, – šia kraupia žinute pasidalijo R. Olberkytė-Stankus.

Portalas primena, kad net 51 pasaulio valstybė jau yra įstatymu visiškai uždraudusi fizinių ir kitokių žeminančių bausmių taikymą vaikams. Ne tik Skandinavijos šalys, bet ir mūsų kaimynės Latvija, Lenkija ar Estija jau yra priėmusios fizinių bausmių taikymo vaikams draudimo įstatymus. Dar 55 pasaulio valstybės išreiškė siekį pilnai uždrausti fizinių bausmių taikymą, o Lietuva, kartu su Nepalu ir Prancūzija šiuo metu yra tokių bausmių uždraudimo finišo tiesiojoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra