Keista kandidatės skaičiuoklė Pereiti į pagrindinį turinį

Keista kandidatės skaičiuoklė

2009-04-25 09:00
Įdomu: D.Grybauskaitė įsitikinusi, kad Belgijoje už elektrą mokama mažiau, nei Lietuvoje, nors taip nėra.
Įdomu: D.Grybauskaitė įsitikinusi, kad Belgijoje už elektrą mokama mažiau, nei Lietuvoje, nors taip nėra. / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Kandidatė į prezidentus Dalia Grybauskaitė tvirtina Briuselyje už elektros energiją mokanti pigiau, nei mokama Lietuvoje, nors Belgijoje vidutinis elektros energijos tarifas beveik triskart didesnis už lietuvišką.

Apkaltino monopolininkus

Prieš kelias dienas D.Grybauskaitė viešai piktinosi elektros energijos kainomis Lietuvoje. Pasak ilgą laiką Belgijoje gyvenusios ir dirbusios Europos Komisijos narės, Briuselyje už elektros energiją mokama mažiau nei Lietuvoje.

Komisarė teigė, kad elektra Belgijoje pigesnė nei Lietuvoje, nors toje šalyje nėra atominės elektrinės. "Kiekvienas žinome, jog Lietuvoje už elektros energiją vartotojai moka daugiau nei Vakaruose, nei aš moku Briuselyje", – per susitikimą su pramonininkais pareiškė eurokomisarė.

Ji leido suprasti, kad taip atsitinka dėl pernelyg didelio elektros energijos tiekėjų ir tarpininkų apetito. Anot D.Grybauskaitės, Lietuvoje didesnę elektros kainos dalį pasičiumpa energetikos monopolininkai.

Kandidatės atstovas spaudai Linas Balsys, beje, irgi daug metų gyvenęs Briuselyje, tikino, kad D.Grybauskaitė sakė tiesą: "Viskas, žinoma, priklauso nuo pasirinkto tarifo plano. Tačiau peržiūrėjau savo sąskaitas faktūras ir atradau, kad mudu su žmona pastaruoju metu už kilovatvalandę elektros mokėjome apie 30 lietuviškų centų, taigi pigiau nei Lietuvoje."

Ekspertai nustebo

Bet ekspertai kraipo galvas dėl tokių D.Grybauskaitės ir jos aplinkos žmonių pareiškimų. "Sudėtinga vertinti tuos pareiškimus, nes nežinome visų detalių, pavyzdžiui, koks mokėjimo planas pasirinktas, galbūt koks lengvatinis. Bet žinant vidutinę elektros kainą Belgijoje būtų tikrai nelengva suvokti, kad ten elektros tarifai galėtų būti mažesni nei Lietuvoje", – dienraščiui sakė Laisvosios rinkos instituto ekspertas Žilvinas Šilėnas.

Jis pabrėžė, kad vidutinė elektros energijos kaina mūsų šalyje yra viena mažiausių ES.

Pasak jo, lyginant skirtingų valstybių elektros energijos tarifus reikia žiūrėti į išvestinę, vidutinę kilovatvalandės kainą. "Akivaizdu, kad visų tyrimų duomenimis, Lietuvoje vidutinis tarifas yra vienas mažiausių ES, net ir dabar, kai nuo Naujųjų metų kainos buvo kiek kilstelėtos", – teigė Ž.Šilėnas.

Viršija kelis kartus

"Eurostato" duomenimis, Lietuvoje praėjusių metų pirmą pusmetį kilovatvalandės kaina buvo 8 eurocentai (27,6 lietuviško cento). Šiemet vidutinė kaina padidėjo iki 9 eurocentų (31,3 lietuviško cento) už kilovatvalandę.

Belgijoje jau pernai pirmą pusmetį vidutinė elektros energijos kaina buvo 22 eurocentai (76 lietuviški centai) už kilovatvalandę, tai yra beveik triskart didesnė, nei Lietuvoje. Šiemet elektros kaina Belgijoje nepasikeitė.

Netgi mažiausias belgams siūlomas tarifas beveik dvigubai viršija didžiausią įmanomą lietuvišką kainą už elektrą.

Lietuvos nuolatinės atstovybės ES vadovas Rytis Martikonis patvirtino, kad kilovatvalandės kaina Briuselyje gali būti ir mažesnė nei Lietuvoje.

Tačiau, pasak diplomato, belgai prideda įvairių papildomų mokesčių, kurie gerokai padidina galutinę elektros energijos kainą buitiniam vartotojui. "Čia už elektros energiją atsiskaitoma ne kas mėnesį, bet už ilgesnį laikotarpį, regis, už tris mėnesius ar pusmetį. Sąskaitoje paprastai pridedama įvairių kitokių mokesčių – pridėtinės vertės, tiekimo, energetikos paslaugų, dar yra kažkoks Valonijos žemės mokestis. Visi jie galutinę elektros kainą padidina ne vieną kartą", – teigė R.Martikonis.

Tad D.Grybauskaitė, jeigu ir nemelavo dėl mažesnės kilovatvalandės kainos Belgijoje, tai bent jau nieko nepasakė apie papildomus mokesčius, tą kainą gerokai padidinančius.

Lietuvoje mokamas tik nustatytasis elektros energijos tarifas, jokių papildomų mokesčių nėra.

Pasipiktino neteisybe

Prekybos tinklo "Maxima" savininkams priklausančios energetikos bendrovės "NDX energija" vadovas Ignas Staškevičius piktinosi, kad eurokomisarė kalba netiesą.

"Aš nesutinku su ta neteisybe, nes tai paprasčiausia melagystė. D.Grybauskaitė drąsiai pasakė: "Aš Briuselyje už elektrą moku mažiau negu Lietuvos vartotojas." Tai rimtas pranešimas. Skaitliuko nepatikrinsime, bet taip negali būti. Ir privatūs vartotojai, ir pramoniniai moka daugiau nei Lietuvoje. Nereikia skleisti melagysčių", – sakė I.Staškevičius.

Verslininkas sutiko, kad skirstymo ir tiekimo dalis kainoje, palyginti su ES vidurkiu, Lietuvoje yra didelė. "Bet raskite būdų ją sumažinti. Tai kyla iš bendro reguliavimo: tinklai įpareigoti tiekti elektrą į užkampius, vienkiemius. Lietuva yra maža rinka, palyginti su tomis valstybėmis, su kuriomis paprastai lyginama", – kalbėjo "NDX energijos" vadovas.


Elektros energijos kilovatvalandės vidutinė kaina Europos šalyse (eurais)*

ES 27 0,19

Euro zonos valstybės 0,20

Airija 0,39

Austrija 0,18

Belgija 0,22

Bulgarija 0,06

Čekija 0,22

Danija 0,14

Didžioji Britanija 0,15

Estija 0,07

Graikija 0,11

Ispanija 0,25

Italija nėra duomenų

Kipras 0,17

Latvija 0,08

Lenkija 0,14

Lietuva 0,08

Liuksemburgas 0,20

Malta 0,04

Nyderlandai 0,24

Portugalija 0,32

Prancūzija 0,19

Rumunija 0,09

Slovakija 0,20

Slovėnija 0,15

Suomija 0,17

Švedija 0,20

Vengrija 0,13

Vokietija 0,23

---------------------------

Kroatija** 0,16

Norvegija** 0,30

*ES statistikos valdybos "Eurostat" 2008 m. pirmo pusmečio duomenys.

**ne ES šalys

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra